Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Düzgün Baba’da çerağlar; 1937/38’de katledilen canların anısına yakıldı

Düzgün Baba’da çerağlar; 1937/38’de katledilen canların anısına yakıldı

17 Kasım 2019, 10:36

15 Kasım 1937’de idam edilen Seyit Rıza ve yol arkadaşları, Düzgün Baba Ziyaretgahı’nda anıldı. Nazımiye’de bulunan Düzgün Baba Ziyaretgahı’nda çerağlar, 1937’de idam edilen Seyit Rıza ve yol arkadaşları anısına yakıldı.

Seyid Rıza yoldaşları ve katledilen on binlerce canın anısına gülbeng verildi.

Anmada konuşan Düzgün Baba Cemevi Başkanı Sinan Kırmızıçiçek, “1937/38 Biz Dersimlilerin Kerbelasıdır.Üzerinden 82 yıl geçmesine rağmen kanayan yaramızdır.Kimliğinden inancından,dilinden ve Rea haq-haq yol inancının Harde dewreş te binlerce yıldır kurulu kendi inanç sistemine dayalı,doğal yaşam biçimi ve hukuku, Dersimin ve Dersimlinin hedef seçilmesindeki temel nedendi.Tek ulus,Tek din,Tek dil,Tek ideoloji yani tekçiliğe dayalı farklılıkları yok sayan reddeden anlayış,ülkedeki Tarihi sosyolojik gerçekliği inkar ediyor görmezden geliyordu.Sözüm ona “modernleştirme”iddiasıyla kendince yapılacak katliama meşruiyet ve çeşitli kılıflar aramak yoluyla yıllar önceden Dersime dönük bir takım hazırlıklar yapılmıştı” ifadelerini kullandı.

“DERSİM HALA TUNCELİ KANUNU İLE YÖNETİLİYOR”

Kırmızıçiçek, “O günden bu güne ne değişti? Bu gün Dersim hala “Tunceli Kanunu “ile yönetiliyor.Harde dewreş yine dün olduğu gibi inliyor,kan ağlıyor.İnsanlarımız göç yollarında sürgünlerde, zindanlarda, inancımız, dilimiz, kültürümüz yok olmakla yüz yüze 1937/38’de sonrasında ve bu güne dek süregelen dönemde,artık özüne yabancılaşmış köklerinden önemli ölçüde koparılmış, rüzgarda oradan oraya savrulan bir yaprak gibi insanlarımız yetişmekte” diyerek talepleri şöyle sıraladı:

“Bizler Harde dewreş ten Düzgün babadan sesleniyoruz,Niyaz olduğumuz Ocaklarımız ve ikrar verdiğimiz Seyidlerimizin mezarları nerede? Mezar yerleri açıklansın. Tarihle yüzleşilmeli, Dersim halkından özür dilenmeli.Farklı kimlikler,inançlar,diller ve kültürler kendilerini güvende ve özgür hissedecek,kendilerini yaşatacak geliştirecek Evrensel insan hakları standartlarına uygun Demokratik bir sistemin bu kadim coğrafya da artık inşa edilmesi bütün halkların ortak çıkarınadır.Gelecek kuşaklarımıza bunu borçluyuz.”

PİRHA/DERSİM

Bu haber 375 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
”Dünyaya malum olsun ki, Kürdistan’ın kuzey hududunda bulunan Erzincan’ın k..