Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Seyit Rıza ve yol arkadaşları, idam edilişlerinin 82.yılında Dersim’de anıldı

Seyit Rıza ve yol arkadaşları, idam edilişlerinin 82.yılında Dersim’de anıldı

17 Kasım 2019, 10:29

15 Kasım 1937’de idam edilen Seyit Rıza ve yol arkadaşları, idam edilişlerinin 82.yılında Dersim’de anıldı.

Seyit Rıza Meydanı’nda gerçekleşen anmaya siyasi parti ve kurum temsilcileri, sivil toplum örgütleri, Alevi dernekleri, pirler ve analar, Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu, Peri Belediye Eş Başkanları Orhan Çelebi ile Songül Doğan, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve çok sayıda yurttaş katılım gösterdi.

Baba Mansur Ocağı pirlerinden Nesimi Genlik‘in verdiği gülbeng ile Seyit Rıza ve yol arkadaşları ile Dersim Katliamı’nda yaşamını yitirenler için dar duruşunda bulunuldu.

“DERSİM HALKINA SOYKIRIM UYGULANMIŞTIR”

Açıklamayı okuyan Dersim Dernekler Federasyonu Temsilcisi Kenan Yigit, “1937/38 Dersim Soykırımı’nda, Dersim toplumunun ileri gelenleri 1935’de TBMM’de çıkarılan Tunceli Kanunu ile tutuklanmış ve ardından yapılan sözde yargılamadan sonra Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edilmişlerdir. Yine aynı tarihlerde kurşunlanan, süngülenen, bombalanan, uçurumlardan atılan, yakılan, zehirlenen, idam edilen, mezarları bile belli olmayan, sürgün edilen on binlerce mazlum insanımızın acılı hatıralarını yüreğimizin derinliğinde hissediyoruz” ifadelerini kullandı.

Yigit, şöyle devam etti:

“Bu katliam insanlarımızın belleğinde en ağır yeri tutarak, yüreklerimizde tesellisi olmayan ve kabul edilemez olan bir yara ile bugün de kanamaya devam etmektedir.

Dersim kimliğinin ve kültürünün temel taşıyıcısı konumundaki -başta Seyit Rıza olmak üzere-halk önderlerinin hileyle katledilmesinden sonra Dersim halkına karşı eşine az rastlanılır bir saldırganlıkla, tartışmasız bir soykırım uygulamıştır.

Ulus yaratıcı Türki iradenin en yetkin ideolojik formu olarak dönemin sistem temsilcileri ve onların faşist aygıtlarınca Dersim’in yaşam kaynakları insanı ile birlikte ‘yerinde ve sonsuza kadar’ etkisiz kılınmak kaydıyla ateşe verilmiştir. Ele geçirilenler göçertilmiş ve topraklarına dönüşleri yine kanunla yasaklanmıştır. Çocuklar, bilhassa da kız çocukları ailelerinden kopartılarak başta subay olmak üzere çeşitli ailelere ataerkil, ganimetçi Türk geleneklerine uygun olarak ‘pay’ edilmişlerdir. Mağaralara sığınan kadın ve çocukların zehirli gazlarla katledilmesinin yanı sıra, köylerinden toplanan masum insanlar kurşuna dizilmiş, uçurumlardan atılmışlardır.”

“ARŞİVLER AÇILSIN; DERSİM İSMİ İADE EDİLSİN”

Yigit, “Bizler Dersim halkı olarak daha önce de birçok kez dile getirdiğimiz taleplerimizi bir kez daha ifade ederek bu taleplerinizin karşılanabilmesi için Dersimliler başta olmak üzere, her inanç ve ulustan halklarımızı birlikte ortak mücadeleye çağırıyoruz” diyerek şu talepleri sıraladı:

“Arşivler Açılsın Dersim ismi iade edilsin!
Dersim halkından özür dilensin!
Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listesi açıklansın!
Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklansın!
Dillerimize ve Kızılbaş Alevi inancımıza özgürlük tanınsın!
Munzur’daki baraj projeleri iptal edilsin!”

“HAK VE HAKİKAT YOLUNDA YÜRÜYECEĞİZ”

Açıklamada konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, “Bugün Pir Seyit Rıza’nın mekanında, Seyit Rıza ve yoldaşlarının yürüdüğü hak ve hakikat yolunda yürüyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. 82 yıl önce Seyit Rıza ve yoldaşları, on binlerce insanımız katledildi. Aynı politikaların yürürlükte olduğunu görüyoruz. Şunu herkes bilmeli ki; belediye binalarına atılan kayyımlar, gasp edilen bu binalardır. Halkımızın iradesini hiçbir güç kıramayacaktır. Halkımız demokratik mücadelesini, direnişini sürdürmüştür, sürdürecektir” dedi.

Farisoğulları, Seyit Rıza’nın ‘Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim, bu bana dert oldu. ama ben de sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun’ sözlerini hatırlatarak mücadele çağrısı yaptı.

Anma, Seyit Rıza heykeline karanfiller konulup çılalar yakılmasıyla sona erdi.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 403 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Munzur Nehri'nin üzerinde bulunan Uzunçayır Barajı'nda cansız beden..