Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim’de kadın öğrencilerden yurt protestosu

Dersim’de kadın öğrencilerden yurt protestosu

09 Kasım 2019, 08:46

Dersim’de kadın öğrenciler KYK yurtlarında yaşadıkları sorunları yaptıkları eylemle protesto etti.

Kadın öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Ehlibeyt Yurt Müdürlüğü’nde yaşadıkları sorunlara çözüm bulunmamasına kaynaklı yurt önünde açıklama yaptı. Öğrenciler, yurtta yapılan zam, hijyen, yemeklerin yetersiz ve temiz olmamasına karşı taleplerinin dikkate alınmasını istedi.

Yüzlerce kadın öğrencinin bir araya geldiği açıklamayı Nurcan Turan yaptı.

Turan, yurt yönetimine yaptıkları şikayetlere rağmen dikkate alınmadıklarını belirterek, yaşadıklarını sorunları şu sözlerle ifade etti:

“Doyurucu miktarda yemek verilmemesinin yanında fiyatlar bir hayli yüksek ve hijyenik ortamda yapılmamaktadır. Yemeklerde böcek ve kıl çıkmakta. Dünden kalma soğuk yemekler verilmekte. Verilen yemeklerde az ve her gün aynı çeşit çıkmakta. Yurt temizliğine yeterince önem verilmemekte. Enfeksiyon kapıyor hastalanmaktayız.  Odalarımızda fareler ve böcekler cirit atıyor. Yine ısı yalıtımı ve sıcak sularımız  akmamaktadır. Lavabo ve banyo tavanları su damlamakta.”

Turan, başta Dersim KYK İl Müdürlüğü olmak üzere  Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün yaşadıkları sorunlara çözüm bulmasını istedi. Açıklama alkış ve sloganlarla son bulurken, öğrencileri temsilen 5 kişi yurt müdürü ile görüşmeler yaparak bir kez daha sorunlarını iletti.

Öğrencilerin protestosu, ‘Kadınız, haklıyız, kazanacağız’, ‘Haklarımızı istiyoruz’ sloganları, alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde son buldu.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 95 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
'Dersim halkının kutsal alanlarına, inanç merkezlerine ve doğal yaşamın..