Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim HDP'den Dünya Kobane ve Rojava Günü Açıklaması:

Dersim HDP'den Dünya Kobane ve Rojava Günü Açıklaması:

03 Kasım 2019, 11:14

Halkların Demokratik Partisi Dersim İl Örgütü, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü ve 2 Kasım Dünya Rojava Günü’ne ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Yaşadığımız coğrafyadaki her türlü baskıcı, zorba ve tekçi anlayışlara karşı demokrasi, barış ve adalet diyen herkesi mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” denildi.

HDP Dersim İl Örgütü, Dünya Kobane ve Rojava Günü’ne ilişkin HDP il binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Yoğun polis ablukasında gerçekleşen açıklamaya HDP ilçe örgütleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“TEKÇİ YAPILAR ZORBALIĞI VE SAVAŞI DAYATIYOR”

Açıklamayı okuyan HDP Dersim İl Eş Başkanı Özlem Toprak, “Halkları ve inançları baskı altına alarak sürekliliğini sağlayan kapitalist sistem ve tekçi anlayışlar, Kürt halkı başta olmak üzere Ortadoğu’da demokratik yaşamı savunan herkesi hedefine koymaktadır. Küresel güçler ve bölgesel devletlerin halklara ve inançlara karşı birleşmelerinin en son örneğine 9 Ekim 2019 tarihinde Kuzey-Doğu Suriye’de başlatılan işgal saldırıları ile bir kez daha gördük. İçinde bulunduğumuz zaman dilimi oldukça önemli bir eşiktir. Bedeller ödenerek eşit ve demokratik yaşam inşasının yükseltildiği bu zaman diliminde demokrasiyi boğmak isteyen otoriter, tekçi yapılar ise zorbalığı ve savaşı dayatmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“ROJAVA, KISA SÜRE İÇERİSİNDE EŞSİZ BİR YER OLDU”

Toprak, Rojava ve Kobane Günü’nün ortaya çıkışına ilişkin şunları kaydetti:

“Tekçi anlayışların siyasal sömürü ile birlikte insan yaşamına kast ettiği bugünlerde, Rojava özelinde ortaya çıkan dayanışma ve yükselen itirazlar oldukça önemlidir. Bu itirazlar geleceğin ancak demokratik bir yaşam ile mümkün olacağını tüm dünyaya göstermektedir.

1 Kasım, Nobel Barış Ödülü alanların, akademisyenlerin, aydınların, yazarların, sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin çağrısı ile DAİŞ vahşetine karşı direnenlerle dayanışmak için Dünya Kobanê Günü ilan edildi.

2 Kasım günü ise Kuzey-Doğu Suriye’de statükocu veya küresel kapitalist sistemin tarafı olmak yerine demokratik bir yönetimin mümkün olduğunu gösterdiği için Dünya Rojava Günü olarak ilan edildi. Rojava, kısa süre içinde Ortadoğu’nun jeopolitik karmaşası içinde eşsiz denilebilecek bir yer oldu.”

“SAVAŞ ÇIKARANLAR; TARİHE GÖMÜLECEKTİR”

Toprak, “Halk yerine kendi koltuklarının, toplum yerine kendi partilerinin akıbetini düşünenler Kürt sorununda demokratik ve barışçı çözüm yerine savaş ve yıkım politikalarında ısrar edenlerdir. Şüphesiz bu bir çözümsüzlük olmakla birlikte Kürt Sorununu geleceğe daha ağır bir şekilde devretmektir. Sorunun çözümü Suriye topraklarında, savaşta, yıkımda ve gözyaşında değil, diyalog ile mecliste aranmalıdır” çağrısında bulunarak şunları aktardı:

“Barış diyenler savaş çıkaranlar hiç şüphesiz tarihe gömülecek ve çözülecektir. Bu saldırılar Barış Pınarı değil olsa olsa bir Batış Pınarı olabilir.

1 Kasım Dünya Kobanê Günü ve 2 Kasım Dünya Rojava Günü’nde zorbalığı dayatanlara karşı demokrasi mücadelesi vererek direnmek meşrudur. Kimliği ve inancı ne olursa olsun her birimizin tarihi sorumluluklar alması gereken günlerin şafağındayız.

HDP olarak yaşadığımız coğrafyadaki her türlü baskıcı, zorba ve tekçi anlayışlara karşı demokrasi, barış ve adalet diyen herkesi demokrasi mücadelesini büyütmeye çağırarak Dünya Kobanê ve Dünya Rojava günlerini kutluyoruz.”

Eylem, alkışlarla sona erdi.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 112 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi Bektaşi Federasyonu, yaptığı yazılı açıklama ile Munzur Gözeleri’nde ..