Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersimli Bazır unutulmaya yüz tutmuş aletleri günümüze taşıyor

Dersimli Bazır unutulmaya yüz tutmuş aletleri günümüze taşıyor

26 Ekim 2019, 10:40

DERSİM - Pertek’in Ulpınar köyünde yaşayan Enver Bazır, geçmiş yıllarda kullanılan destar, silindir, su değirmeni, yün tarağı, harman makinası gibi birçok aleti hayal ve düş gücüyle yeniden şekillendiriyor.

Dersim Pertek ilçesi Ulupınar (Ulpınar) köyünde yaşayan emekli öğretmen Enver Bazır (77), tarihi tarımsal aletler ve köy aletlerini yeniden tasarlayarak, günümüze birer eser bırakmak istiyor. Geçmiş yıllarda kullanılan destar, silindir, su değirmeni, loğ, çıralık, yün tarağı, öküz kıran, harman makinası gibi birçok aleti Bazır’ın ellerinde yeniden tasarlanıyor. Ceviz, dut ve dardağan ağaçlarını kullanan Bazır, el emeğiyle yaptığı aletlerin bazılarını 2-3 ayda tamamlanırken, bazıları ise aynı gün içerisinde şekillendiriyor.
 
BAĞIŞTA BULUNACAK
 
Aletleri genelde kış aylarında yapan Bazır’ın amacı Dersim yöresine köy evlerinin tahtadan minyatürlerini yapmak olduğunu söyledi. Yaptıkları tüm aletleri köy evinde muhafaza eden Bazır, bunları bir belediye bünyesinde müzeye dönüşmesi için ücretsiz bağışta bulunacak. 
 
‘KAFES ÖZGÜRLÜKLERİ KISITLAR’
 
Yıllardır yaptığı tarımsal aletleri ilk kez gösteren Enver Bazır, ilk olarak hobi amaçlı keklik kafesi yaptığını, ancak zamanla düşüncesine kafes yapımının ters düştüğünü belirterek, “Kafeslerin temel amacı özgürlüğü kısıtlamaktır. Ben bir tek kuşun bile özgürlüğünü kısıtlamak istemeyerek, kafes yapmaktan vazgeçtim. Bir iki tane bende var, onlar da geçmişte kalanlar” dedi. 
 
‘HAYAL VE DÜŞ GÜCÜYLE BAŞARDIM’
 
Bazır, daha sonra, hiç kimseden eğitim almadan tamamen çocukken gördükleri tarımsal aletleri, hayal ve düş gücüyle yaptığını anlatarak, “Şu anda yaptığım birçok ürün piyasada yok. Çocukluk anılarımı yaşatmak istedim, çocukluğumda ne hayal ettiysem hepsini yaptım” diye belirtti.
 
‘TARİHİ BİR MİRAS BIRAKMAK İSTEDİM’
 
 Bazır, gelecek kuşağa bir miras bırakmak istediğini, bunu da tarımsal aletler ile yaptığını dile getirerek, şunları söyledi: “Yaptığım ürünlerin yüzde 98’i el oymasıdır. Sadece silme işleminde zımpara ve spiral kullanıyorum. Özelikle tarımsal aletleri yapmamın amacı tarihi günümüze taşımak ve çocukluk anılarımı miras bırakmaktır.  Genel de kış aylarında bu ürünleri yapıyorum. Yaz aylarında bağ bahçe yoğunluğundan zamanım olmuyor. Severek büyük bir zevkle yapıyorum. Yaptığım ürünler beni çok mutlu ediyor. Bu kış baya yoğun çalışacağım, yeni aletler üreteceğim.” 
 
‘GENÇLERİ KÖYÜME BEKLİYORUM’
 
Gençlerin gelip bu mesleği öğrenmesini isteyen Bazır, “Keşke köye gelseler onlara öğretsem. Ben köy dışında bir yerde yaşamak istemiyorum. Şehir hayatını sevmiyorum. Yoksa merkezi yerlerde ders vermek isterdim. Ancak özelikle bu ürünlerin köyde hissettiğin duygu ile bütünleşerek yapılmasının daha anlamlı olduğunu düşünüyorum. Gençleri köyüme davet ediyorum. Bu mesleği öğrenmelerini geleceğe taşımalarını istiyorum” dedi.
 
MA / Semra Turan
Bu haber 82 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Dersim'de koronavirüs vaka sayısının her geçen gün artış göstermesi ned..