Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Gazeteci Aykol’un tahliyesine karar verildi

Gazeteci Aykol’un tahliyesine karar verildi

25 Ekim 2019, 18:04

Gazeteci Hüseyin Aykol’un infazının durdurulması talebiyle avukatlarının yaptığı başvuru üzerine 107 gün sonra tahliyesine karar verildi.

Gazeteci Hüseyin Aykol’un infazının durdurulması için avukatı Özcan Kılıç tarafından dün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan başvuru karara bağlandı. Mahkeme, Aykol hakkında tahliye kararı verdi. Yeni yargı paketinin onaylanması üzerine yapılan başvuruda temyiz yolunun açıldığına dikkati çekildi.

Başvuruda, Aykol’a verilen 3 yıl 9 ay hapis cezasının İstanbul İstinaf Mahkemesi tarafından onaylandığı ve infaza başlandığı hatırlatılmıştı. Meclis tarafından yasalaştırılan ve dün Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren yasa değişikliğine dikkati çekilen başvuruda , “Müvekkilim hakkında kesinleşmiş olan mahkumiyet kararının infazının durdurulması ile dosyanın yeniden ele alınarak karar verilmesi ve Yargıtay'a gönderilmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Avukat Kılıç, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen ve İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onaylanan dava dosyasının, usul ve esasına ilişkin temyiz incelenmesi yapılmak üzere Yargıtay’a gönderilmesini talep etmişti.

Avukat Kılıç’ın başvurusu üzerine Aykol’un infazı durdurularak, tahliye edilmesine karar verildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından infazın durdurulmasına dair yazının yazılıp, gönderilmesi ardından Aykol’un, 107 gündür tutuklu bulunduğu Sincan F 2 Nolu Cezaevi’nden çıkması bekleniyor. Aykol’un tahliye işlemlerinin başlaması için avukatları cezaevine gitmek üzere yola çıktı.

11 Temmuz’da Ankara’daki evinden gözaltına alınarak, tutuklanan Aykol, Sincan F 2 Nolu Cezaevi’nde tutuluyordu.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 16 Ocak 2018 tarihinde görülen karar duruşmasında, kapatılan Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılan gazeteci Aykol’a 3 yıl 9 ay hapis, Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni olan Ayşe Düzkan ve Ragıp Duran ile birlikte gazetenin yazarları olan Hüseyin Bektaş ve Mehmet Ali Çelebi'ye 1 yıl 6'şar ay hapis cezaları verilmişti. Aykol ve diğer gazetecilere verilen bu cezaların ardından gazetecilerin avukatları İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi’ne itiraz başvurusunda bulunmuştu. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, 29 Kasım 2018 tarihinde başvuruların esastan reddine karar vererek, verilen cezaları onamıştı.

Gazeteci Hüseyin Aykol hakkında açılan 63 dava bulunurken, bazı davaları da İstinaf Mahkemelerinde devam ediyor.

Bu haber 71 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkarak 3 parçaya ayrılan uçak kazasın..