Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Cumartesi Anneleri’ne polis müdahalesi: Operasyon değil savaş

Cumartesi Anneleri’ne polis müdahalesi: Operasyon değil savaş

13 Ekim 2019, 15:08

Cumartesi Anneleri, "Operasyon değil savaş" deyince eyleminin 759. haftasına biber gazlı ve coplu müdahale yaşandı. Gazetecilerin görüntü almaları engellenmek istendi ve gazeteciler darp edildi.

Cumartesi Anneleri eyleminin 759. haftasında 13 Eylül 19080’de evinde yapılan baskınla gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Cemil Kırbayır’ın akıbeti sorulacaktı. İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, basın metnini okumaya henüz başlamışken “Savaş, herkes için kan ve gözyaşıdır, Savaş ölümdür. İnsanlığın ortak vicdanının savaşı reddetmesi bu yüzdendir. Kuzey Doğu Suriye’ye yapılan askeri müdahale, ülkede ve bölgede barış içinde ortak yaşam idealini onarılmaz biçimde tahrip edecektir” sözlerinin ardından polis Cumartesi Annelerine biber gazı ve coplarla müdahale etti. İHD binası içine biber gazı sıkıldı. Çok sayıda insan biber gazından etkilendi. Müdehalenin ardından basın metnini CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun okunması da engellendi. Basın mensuplarının da görüntü alması engellenerek, darp edildi.

“SAVAŞLA HER ŞEYİ ÖRTÜYORSUNUZ”

HDP İstanbul Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, müdahaleye tepki göstererek “Bütün demokratik alanı kapatanlar bu savaşı ikinci bir Allah’ın lütfu olarak görmüş bütün demokratik alanı da kapatmak istiyorlar. Haftalardır Galatasaray’ı kapatmışlar Cumartesi Anneleri burada eylemini yapıyor buraya müdahale etmek artık bu ülkede fikir, düşünce özgürlüğünün bittiğinin temel göstergesidir. Bu ülkede demokrasi adına her şeyi yok eden AKP-MHP faşizminin geldiği yeri gösterir. Buna karşı hepimiz duracağız. Bugün bu polis ablukasının gerekçesini soruyoruz. Şu anda Nusaybin’de 9 tane sivil cenazemiz var. Niye gidip onların ölmesinin önüne geçmiyorsunuz. Savaşla her şeyi örtüyorsunuz. Bu insanların ne suçu var” diye konuştu.

“OPERASYON DEĞİL SAVAŞ”

Polis amirinin Koçyiğit’e “Konunuzun dışına çıkıyorsunuz. Size sadece basın açıklamanızı yapmanız söylendi ama siz hala devam ediyorsunuz. Bitti artık” demesi üzerine Koçyiğit, Ne bitti? Buna siz mi karar veriyorsunuz?” diye tepki gösterdi. Polis amiri de “Ben bu memlekette operasyonlar, harekatla ilgili hiçbir şey konuşturmam” demesinin ardından ise Koçyiğit, Operasyon değil savaş, savaş, savaş…  Bu bir savaş. Masum insanların öldüğü savaş” dedi.

“CEMİL KIRBAYIR’I ARAMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Cumartesi İnsanlarının ısrarlı tutumuyla basın açıklaması İHD binasının önünde okundu. İHD İstanbul Şube Başkanı Av. Gülseren Yoleri’nin okuduğu açıklama da, 759. haftalarında 12 Eylül askeri darbesinin ilk kaybı olan Cemil Kırbayır için buluştukları vurgulandı. Yoleri, “105 yıllık ömrü oğlunu bulmaya yetmeyen Berfo Kırbayır’ın hakikate, adalete ve Cemil’e ulaşma mücadelesi, insan haklan, demokrasi ve barış mücadelesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Cemil Kırbayır ve tüm kayıplarımızı aramaktan, 60 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

 

Bu haber 97 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pistten çıkarak 3 parçaya ayrılan uçak kazasın..