Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Aleviler tekrardan saldırıların hedefi haline getirilmektedir"

"Aleviler tekrardan saldırıların hedefi haline getirilmektedir"

05 Ekim 2019, 08:03

Nazımiye Düzgün Baba Cemevi Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Aradağ’a yapılan saldırıya ilişkin Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Biz kimler Alevilerin evlerinin kapısını işaretler ve yine kimler Alevilerin evlerine baskın düzenler tarihten biliriz. Unutmadık ve asla unutmayacağız” denildi.

Dersim’de Nazımiye Düzgün Baba Cemevi, Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Aradağ’ın kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğramasına tepkiler gelemeye devam ediyor. Saldırıya yönelik birlik çağrısında bulunan Feda basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Dersim’in kutsal mekanlarından, Kureyşan ocağı merkezinde Nazımiye’de bir canımızın evine baskın düzenleyip zor cebir ile hak ve hakikat yolundaki ısrarından vazgeçirilmek istenmiştir. Bu akla sığmaz! Bu durum vicdanalarımızın kabul edebileceği bir şey değildir” denildi.

“UNUTMADIK ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

Her Alevinin evi bir cemxane olduğu kaydedilen açıklamada,  “Kendine Alevi diyen hiç kimse, her ne gerekçeyle olursa olsun, bir eve baskın düzenleyemez, cemxaneye rızalık almadan giremez. Biz kimler Alevilerin evlerinin kapısını işaretler ve yine kimler Alevilerin evlerine baskın düzenler  tarihten biliriz. Unutmadık ve asla unutmayacağız. Bu hangi nahak zihniyetin tezahürdür Alevi canlar çok iyi bilirler. Fani dünya benim diyenlerin, nefsine uyup vicdanlarını köreltenlerin, dünyayı sevip serden geçemeyenlerin en nihayetinde çıkacakları kapı olan bu davranışı külliyen red ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

“ALEVİLER ÇOK CİDDİ BİR SÜREÇTEN GEÇMEKTEDİR”

Açıklamanın devamı şöyle:

“FEDA olarak her gönül bir kabedir, her Alevinin evi bir cemxanedir düsturuyla, Xızır mekanı Düzgün Baba jïyarında bu pratiklerin hayata geçirilmesi kesinlikle tesadüfi değildir. Son dönemlerde her tür yol ve yöntemle, yapay gündemler üzerinden önce iç çelişkiler çıkarılarak bölünmek istenen, ardından bir bir sindirilmek istenen Alevi hareketi ve mensupları, pirleri ve kanaat önderleri ve bilcümle Aleviler çok ciddi bir süreçten geçmektedirler.

Nahak zihniyet ve onun temsilcileri bölgemizdeki hedeflerine giden süreçte kendilerine engel gördükleri tüm muhalif kesimleri ve bunlar içerisinde sürekli mazlumdan yana olmuş, hak ve hakikat arayışında vicdanlarını karartıp muktedirlerin yanında yer alıp yezidin sofrasına oturmaktansa mazlumlarla aynı safta hak lokmalarını pay etmeyi benimseyen Aleviler tekrardan saldırıların hedefi haline getirilmektedir.

“DEDİĞİMİZİ YAPIP DİZE GELMEZSENİZ SİZLERİ YOLA GETİRİRİZ”

Gerek cemevlerine ve kutsal mekanlara Diyanet ve muaviye tayfasından tiplerin ziyaretleri ile oldu bittiye getirerek ve defacto bir durumla Alevilerin öncülerini, kanaat önderlerini rehin alma girişimleri gerekse Diyanetin, Alevilere dayatılarak meşrulaştırılma çabaları devletin hile ve yalanlarından bir yenisi olmaktan öteye Alevliler için hiçbir şey ifade etmemektedir. Bu duruma ziyaret  söyleviyle kisve uydurup gerçek niyetlerini perdelemek isteyen devlet öncelikle yumuşak gücü olan Diyaneti devreye sokup parayla satın almaya yönelmiştir. Yine aynı süreçte cemevi başkanlarının evlerine, kapılarına tehditler  yazmak  ve yine tam da bu süreçte Alevilerin son kalesi Dersim’de bu saldırı özü itibariyle devletin  dediğimizi yapıp dize gelmezseniz, sizleri zorla yola getiririz  demesinden başka bir şey değildir.

Nefsimize yenilmedik, vicdanımızı karartmadık can için asla yalvarmayız size  bizim kadim yolumuzun önderlerinden devraldığımız gerçekliğimizdir. Bu nedenle bu yolda  canım kurban tenim tercüman  diyerek hak ve hakikat arayışında yolumuzu cümleden üstün tutan ve bu gayretlerinde geri atmayan başta Sayın Hakkı Aradağ canımız olmak üzere saldırı ve tehditlere maruz bırakılan canlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Xızır yar ve yardımcımız olsun diyoruz.

“BİRLİK OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

FEDA olarak daha büyük saldırıların habercisi öncü depremleri olan bu saldırılar karşısında tüm Alevi canları birbirine destek olmaya çağırıyor, bir olup iri olup diri olmaya davet ediyor ve zalimlerden hesap sorulana kadar mevcut saldırıların hesabını soracağımızı ve davaların takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

“HİÇBİR DAVAMIZDAN VAZGEÇMEDİK”

Herkes bilsin ki hiç bir davamızdan vazgeçmedik ve derin devlet odaklı bu saldırıları yapanlar bilsinler ki belki yarına kalır ama asla yanınıza kalmayacaktır. Hak-Nahak mücadelesinde zalimin zulmü karşında mazlumun direnişi kesinlikle murada erecektir.

Bu vesile ile tekrardan devlet tarafından her türden yol ve yöntemle marjinalleştirilerek sahte gündemlerle art niyetlerini gizleyerek, Alevileri bölüp Parçlayıp asimile etmek isteyen zihniyet karşısında ortak direnişi yükselterek cevap olmaya davet ediyor ve canlarımızla saldırılar karşısında dayanışmamızı kayıtsız şartsız buradan ifade ediyoruz.

Bu haber 325 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..