Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'Alevilerin Birlikteliğinden rahatsız oluyorlar'

'Alevilerin Birlikteliğinden rahatsız oluyorlar'

03 Ekim 2019, 09:37

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri’ne ayrılan ödeneği tamamen kesmesini değerlendiren ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, bakanlığın etkinliğin gördüğü birliktelikten rahatsız olduğunu vurgulayarak, “Bunların zihniyeti bozuk” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri için 55 yıldan bu yana verip, AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından sonra dörtte üç oranında azalttığı mali desteği bu yıl tümüyle kesti.

Her yıl Kültür Bakanlığı’na yapılan başvuru sonucunda düzenli olarak etkinlik organizasyonunda kullanılmak üzere yapılan mali destek, önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek 57. yıl Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri’nde yapılmayacak.
Kültür Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün Nevşehir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne gönderdiği resmi yazıda, Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri için yapılan yardım talebinin uygun görülmediği belirtildi.

Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri’ne her yıl devlet erkanı da katılıyor. Bu yıl da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy katılmıştı.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Kültür ve Turizm Bakanlığının Hacı Bektaş Veli Anma Etkinliklerine mali desteği tamamen kesmesini PİRHA’ya değerlendirdi.

“ZİHNİYET BOZUK”

İlk defa bu yılki etkinlikte Hacıbektaş Belediyesi ve bütün Alevi kurumları arasında birlikteliğin sağlandığına dikkat çeken Güzelgül, kimi kesimlerin etkinlikteki birliktelikten rahatsızlık duyduğunu aktardı.

“Anadolu topraklarında sevgiyi, barışı insanların yüreğine eken Hacı Bektaş Veli’dir, Pir Sultan Abdal’dır” diyen Güzelgül, Diyanet’e ve dinci vakıflara yapılan desteği hatırlatarak şunları söyledi:

“Zihniyet bozukluğu diyorum ben bunlara. Birlikten, sevgiden, kardeşlikten yana bir inanca sahip olmadıklarının göstergesidir. Bütün dinler, kültürler, inançlar güzel ahlak ve sevgi üzerine inşa edilmiş varlığını da onun üzerinde sürdürmektedirler. Fakat burada gördüğümüz Ebu Sufyan zihniyetine dayalı bir İslamiyeti sürdürmektedirler. Sevginin, barışın, kardeşliğin, gönül birliğinin olmadığı yerde güzellikleri ve güzel bir ülkeyi sergileyemezsiniz, varlığını da sürdüremezsiniz.”

“BAKANLIĞIN BU BİRLİKTELİKTEN SEVİNÇ DUYMASI GEREKİYORDU”

Kültür ve Turizm Bakanlığının Hacı Bektaş Veli Anma Etkinliklerinde gördüğü tablodan sevinç duyması gerektiğini belirten Güzelgül, “Kardeşçe yaşamayı, sevgiden yana dem vurmayı bilen bir toplumla karşı karşıya geldiği için bunu bizlere çok gördüler. Bunun vebali çok ağırdır ve onların boynundadır. Bu vebalin altından kalkacak durumda da değiller” dedi.

PİRHA/İSTANBUL

Bu haber 308 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..