Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim HDP’den gözaltılara tepki:

Dersim HDP’den gözaltılara tepki:

30 Eylül 2019, 06:42

Dersim’de HDP’ye yönelik gözaltılara ilişkin açıklama yapan HDP Dersim İl Örgütü, “Gözaltı ve tutuklamalar ile bizleri durdurmak hevesi sonuç alamayacaktır. Haksız ve hukuksuz bir biçimde gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

Dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınları ile HDP Dersim il eş başkanları, parti yöneticileri ve üyeler gözaltına alındı.

Halkların Demokratik Partisi Dersim İl Örgütü konuya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. İl başkanlığında yapılan açıklamaya siyasi parti ve kurum temsilcileri, ilçe örgütleri ve çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamayı okuyan HDP PM üyesi Nurşat Yeşil, “AKP-MHP koalisyonu, muhalifleri susturmak ve bastırmak, demokratik ve toplumsal muhalefeti sindirmek için her türlü hukuksuzluğu kullanmakta, her türlü usulsüzlüğü yapmaktadır. İktidarlarını korumak ve devam ettirmek, ekonomik krizle sallanmaya başlayan koltuklarını muhafaza etmek ve bu krizi örtmek amacıyla, bir kez daha bir gözaltı dalgasını başlattıkları açıktır. Bu gözaltı dalgası ile bizleri yıldıracaklarını veya sindireceklerini sananlar yanılmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

“GÖZALTILARIN AMACI ÇALIŞMALARIMIZI BALTALAMAKTIR”

İlçe kongrelerinin başlamasına değinen Yeşil, “Kongrelerimizin başladığı bugünlerde yapılan bu gözaltıların tek amacı çalışmalarımızı baltalamak ve üyelerimize gözdağı vermektir. HDP’yi gayri meşru ilan eden anlayış, partimizi her türlü hukuksuzluğu kullanarak demokratik siyasetten tasfiye etmeye çabalamaktadır. Bizler meşruiyetimizi AKP Genel Başkanı’ndan değil, halkımızdan ve haklılığımızdan alıyoruz. Oyları ve destekleri ile HDP’yi parlamentoya taşıyan 6 milyona yakın yurttaşımız ve oy vermese de HDP ile dayanışmasını sürdüren ve gönül vermiş olan yurttaşlarımız bu iktidarın anlayışına karşı ortak mücadelemizin de ana taşıyıcılarıdır” dedi.

“GÖZALTILAR, BİZLERİ DURDURMA HEVESİ SONUÇ ALAMAYACAKTIR”

Yeşil, gözaltına alınanların savcılık ifadelerinin iki gün sonra alınacağının bilgisini aldıklarını paylaşarak şunları kaydetti:

“Gözaltı ve tutuklamalar ile bizleri durdurmak hevesi sonuç alamayacaktır. Haksız ve hukuksuz bir biçimde gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalıdır.

Toplumun her kesimi ve herkes için demokratik bir ülke inşa edene kadar demokratik mücadelemize ve direnişimize devam etme konusunda kararlı olduğumuzu ve vicdan sahibi her yurttaşımızı dayanışmaya çağırdığımızı bir kez daha vurguluyoruz.”

PİRHA/DERSİM

Bu haber 67 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
DERSİM - Dersim’de aylardır kendisinden haber alınamayan kızı Gülistan'..