Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Tutuklu Diren Keser’in Dede talebi kabul edildi

Tutuklu Diren Keser’in Dede talebi kabul edildi

28 Eylül 2019, 10:17

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan KHK ile kapatılan TV 10 Mersin Temsilcisi Diren Keser'in Alevi Dedesi ile görüşme talebi kabul edildi. Keser, Dede ile görüştü.

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV 10 Mersin Temsilcisi Diren Keser'in Alevi Dede ile görüşme talebi İnfaz Savcılığı’nca kabul edildi. Keser, Dede ile bugün görüştü.

Görüşme öncesi Demokratik Alevi Derneği (DAD) ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İnanç Kurulu üyeleri Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi önünde açıklama yapmak istedi. Ancak jandarma da buna izin vermezken, olayın devamında görüntü alan gazetecilerin görüntülerine el koydu.

‘BU MEŞRU BİR HAKTIR’

Konuya ilişkin kısa bir konuşma yapan DAD Mersin Şube Başkanı Musa Kulu, üyeleri Keser'in talebine ilişkin şunları dile getirdi: “Dünyanın her yerinde bir Hristiyan’ın papaz talebi kabul görüyorsa, bir Müslüman'ın imam veya müftü talebi kabul görüyorsa,  Alevi yol evladının da kendi piriyle görüşmesi meşru ve haktır. Bu hakkın yerine getirilmemesi Alevi toplumunun Türkiye’de nasıl bir cendere de yaşadığının deliliydi."

Kısa süreli tartışmadan sonra Keser’in avukatı olan Mert Bilge Demir, infaz savcısıyla görüştü. Yapılan görüşmeden sonra tutuklu Keser’in talebi kabul edildi. Talebin kabul edilmesinden sonra Alevi Dedesi Efe Engin Keser ile bir saat görüşme gerçekleştirdi.

‘İSTEDİĞİMİZ GİBİ BİR GÖRÜŞME OLMADI’

Yaptıkları görüşmeye ilişkin konuşan Alevi Dedesi Engin, istedikleri gibi bir görüşme olmadığını ve niyazlarını gerçekleştiremediklerini ifade etti. Engin, “Direnle görüşme talebimiz kabul edildi. Ancak yine de istediğimiz şekilde gerçekleşmedi. Yalnızca telefon kabininde görüşme izni verildiği için niyazımızı gerçekleştiremedik. Biz bu haklarımız konusunda mücadelemizi sürdüreceğiz. Alevilik kendine has bir inanç. Bu inancın yok sayılması, inkar edilmesi kabul edilemez. Devletin istediği bir kalıba girmesi beklenemez. Artık haklarımız iade edilmeli. Bugünkü görüşme bu hakların iadesi için bir adım olur umarım” dedi. (MA)

Bu haber 398 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..