Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Sivas Katliamı davasında yine ret

Sivas Katliamı davasında yine ret

27 Eylül 2019, 06:32

Ankara’da görülen Sivas Madımak Oteli Katliamı davasına müdahil olmak isteyen vakıf ve derneklerin talebine mahkeme heyeti red yönünde karar verirken duruşmayı 26 Aralık 2019’a erteledi.

2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Madımak Oteli Katliamı’nın davası Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Bir önceki duruşmaya nazaran yoğun katılımın olduğu davaya yakınlarını yitiren aileler, Alevi örgütleri, CHP ve HDP’li milletvekilleri de katıldı.

Kimlik tespitlerinin ardından avukatlar, Divriği Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Tunceli Dayanışma ve Kültür Vakfı’nın davaya müdahil olma taleplerini dile getirdi. Avukatlar, söz konusu dernek ve vakıfların 2 Temmuz 1993’teki etkinliklerde ‘tertip komitesi’ olarak görev aldıklarını belirtmesine rağmen mahkeme heyeti bu yönlü talepleri reddetti.

Katliamda yaşamını yitiren Uğur Kaynar’ın ailesi de davaya müdahil olma talebiyle başvuruda bulundu. Mahkeme bu talebi kabul etti.

Müşteki avukatları, firari sanıkların yakalanması ve sorumluluğu bulunanların yargılanması yönünde taleplerini yineledi.

Mahkeme heyeti, firari 3 sanık Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş hakkındaki yakalama kararının devamı yönünde karar vererek, bir sonraki duruşmayı 26 Aralık 2019 tarihine erteledi.

26 YILDA BİR ADIM İLERLEMEYEN DAVA

Katliamda yaşamını yitiren Gülsüm Karababa’nın ablası Nilgün Karababa, duruşmanın seyrine dair açıklama yaparak “Yine iki cümleyle son bulan bir duruşma oldu” dedi.

“Kırmızı bültenle arananlara ilanen tebligatın yapılıp yapılmadığı soruldu. Tebligata cevap gelmiş fakat hiçbir isim adresinde bulunamamış. Duruşma zaten iki cümleyle son buldu. Ya onlar bizi deniyor ya da biz onları deniyoruz. Sanırım 2023’te davanın zaman aşımına uğramasını bekliyorlar. Sürekli ertelenip, aranan bir durum söz konusu. 26 Yıldır aynı şekilde yol alıyoruz.”

Özgür Kaplan ise “Bir sonraki duruşmada da burada olacağız. Davanın takipçisi olmayı sürdüreceğiz.” Diyerek şunları söyledi:

“Katliamda yitirdiğimiz canların bir duruşmasını daha takibe geldik. Bu duruşmada Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Divriği Kültür Derneği ve Tunceli Kültür Vakfı olarak davaya müdahil olmak istedik. Ayrıca Uğur Kaynar’ın ailesi de davaya müdahil olmak istedi. Vakıf ve derneklerin talepleri reddedildi. Kaynar ailesinin talebi ise kabul edildi ve duruşma ertelendi. Tüm canlarımızı 26 Aralık’ta görülecek bir sonraki duruşmaya çağırıyoruz.”

PİRHA / ANKARA

Bu haber 310 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..