Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Munzur Vadisi Jeopark Çalıştayı gerçekleşti

Munzur Vadisi Jeopark Çalıştayı gerçekleşti

24 Eylül 2019, 20:32

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası ve Dersim Belediyesi’nin düzenlediği Jeopark Çalıştayı, yoğun katılım ile gerçekleşti.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası ve Dersim Belediyesi’nin düzenlediği Munzur Vadisinin Jeopark Potansiyeli ve Jeoturizm Çalıştayı “Munzur’u Keşfet, Koru” teması ile Belediye Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Çalıştaya siyasi parti ve kurum temsilcileri, ilçe ve belde belediye başkanları, Dersim Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu ile çok sayıda yurttaş katıldı. Yapılan açılış konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nizamettin Kazancı, Jeopark ve Jeoturizm’e ilişkim aktarımlarda bulunarak çağrı yaptı.

Prof. Dr. Ercan Aksoy’un korunan alanların yerel kalkınma üzerindeki etkileri konusunu aktardığı çalıştay, Prof. Dr. Nazire Özgen Erdem’in Unesco Jeopark kriterlerini aktarmasıyla devam etti.

Katılımcıların da paylaşımlarda bulunduğu çalıştayda, Prof. Dr. Tuncer Demir ve Yiğit Karakuzu ise Türkiye’de tek Jeopark olan Kula Jeoparkı hakkında bilgi verdi.

Çalıştayın ikinci oturumunda Dr. Zeynel ÇILGIN tarafından “Munzur Vadisi’nin Jeopark Potansiyeli”, Dr. Ahmet Doğan tarafından “Munzur Vadisi’nin Bitki Çeşitliliği (Flora)”, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan tarafından “Tunceli’nin Somut Olmayan Kültürel Varlıkları ve Jeopark İçindeki Yeri”, Prof. Dr. Halim Perçin tarafından “Munzur Gözeleri ve Çevresinin Peyzaj Tasarımı”, Prof. Dr. Erdin Bozkurt tarafından “Jeopark Alanlarının Eğitim Turizmi Potansiyeli”, TMMOB jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Düzgün Esina tarafından “Munzur Vadisi Jeopark Projesi; Yol Haritası ve Beklentiler” başlıklı sunumlar gerçekleştirildi.

Çalıştay, katılımcılarla birlikte soru cevap yapılarak sona erdi.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 62 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Bizler kadın mücadelesinden bildiğimiz arkadaşlarımızın gözaltına alınmala..