Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Din kitabında skandal: Cemde abdest alınır, kadın erkek ayrı oturur

Din kitabında skandal: Cemde abdest alınır, kadın erkek ayrı oturur

23 Eylül 2019, 22:52

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ 7. sınıf kitabındaki Alevilik-Bektaşilik konusu içinde cem ve cemevi anlatılırken skandal ifadeler yer aldı. Sözkonusu bölümde, Alevilerin ceme girmeden abdest aldığı, cemde kadınların sol tarafta erkeklerin ise sağ tarafta oturduğu iddia edildi.

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ kitaplarında Alevilikle ilgili tartışmalı ifadeler bu yıl da yer aldı. Sünni İslam inancı ağırlıklı olarak hazırlanan kitaplarda yine tartışmalı ifadeler bulunuyor.

Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu 7. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı’nın 5. Ünitesinde ‘İslam Düşüncesinde Tasavvufi Yorumlar’ kısmında Alevi- Bektaşilik konusu işlendi. MEB’in hazırladığı din dersi kitaplarında toplam yedi sayfada Alevilik -Bektaşilik konusu anlatıldı.

Kitapta, Alevilik tasavvufi bir yorum olarak nitelendirilerek şöyle tanımlanıyor:

“Alevilik, Ali’ye bağlı  Ali taraftarları anlamına gelir. Genel olarak Hz. Peygamber’in vefatından sonra halifeliğin Hz. Ali’nin ve onun soyundan gelenlerin hakkı olduğunu savunan kişi ve gruplara Alevi denilmiştir.”

Din kitabı, Bektaşiliği ise “Büyük Türk düşünürü ve mutasavvıfı Hacı Bektaş Veli’nin görüş ve düşüncelerini  temel alan tasavvufi bir yorum biçimidir” diye açıklıyor.

İBADETHANE TANIMI YİNE YOK

Kitabın 119-120 sayfasında yer alan cem ve cemevi konusu anlatılırken, ‘… Cemin ne zaman yapılacağı önceden görevlilerce duyurulur. Bunu bilenler cem için gerekli hazırlıkları yaparlar. Ceme katılacak olanlar abdest alırlar, temiz kıyafetlerini giyerek evlerinden çıkıp cemevlerine gelirler….’ şeklinde tarif edildi.

Yine kitapta cem ve cemevi konusu anlatılırken kadın ve erkeklerin ceme girerken ayrı ayrı oturduğu yazılmış ve “Cem için cemevine gelen kadınlar kapıdan girince sol tarafa, erkekler ise sağ tarafa otururlar ve ay şeklinde bir halka oluştururlar” iddiasına yer veriliyor.

Bunun yanı sıra Alevilerin ibadet yeri olan Cemevi ‘ibadethane’ olarak tanımlanmıyor. Cemevi, ‘Cem; toplanmak, bir araya gelmek ve bütünleşmek demektir’ şeklinde tanımlanıyor.

Öte yandan Alevilik- Bektaşilikte ikrar ve cemin önemi ise 117 sayfada anlatıldı. Bu bölümde ise “Hacı Bektaş Veli, ‘imanlı kişilerin inançlarına uygun yaşamaları gerektiğini hatırlatmıştır’ şeklinde yazıldı. Görselde ise sadece namaz kılan kadın ve erkek resmi kullanılması dikkat çekiyor.

Semra ACAR/İZMİR

Bu haber 396 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..