Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Diyanet Alevi asimilasyonuna doymuyor:

Diyanet Alevi asimilasyonuna doymuyor:

22 Eylül 2019, 08:21

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Alevilerin tepkisini çekecek bir açıklamada bulundu. Alevi alan uzmanı olarak adlandırdığı, kamuoyunda gri dedeler olarak da bilinen 111 kişinin 8 Avrupa ve Balkan ülkesinde 54 farklı merkezde görevlendirildiğini söyledi. Bu kişilerin, 28 Ekim’e kadar görev yapacakları belirtildi.

Yıllardır Sünni İslam inancını Alevilere dayatan ve Alevileri yok sayan AKP hükümetinin Alevilere yönelik çeşitli asimilasyon çalışmaları hız kesmiyor.

Geçtiğimiz yıllar gri dedeleri yurtdışına gönderen Diyanet İşleri Başkanlığı, Alevi toplumunun taleplerini karşılama iddiasıyla Türkiye’den 111 “Alevi alan uzmanları”nı çeşitli ülke ve şehirlerde görevlendirdiğini kaydetti.

Konu ile ilgili Muharrem ayı dolayısıyla büyükelçilikte düzenlenen “aşure sofrası” etkinliğinde konuşan Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen söz konusu çalışmanın bu yıl Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’na geçtiğini söyledi.

111 “ALEVİ UZMAN”

Ali Kemal Aydın, bu çerçevede başta Almanya olmak üzere toplam 8 Avrupa ve Balkan ülkesinde 54 farklı merkezde, 111 Alevi alan uzmanın bu yıl 28 Ağustos-28 Ekim tarihleri arasında çeşitli sürelerde görevlendirildiğini aktardı. Sözkonusu 111 “Alevi alan uzmanı”nın kimler olduğu henüz açıklanmadı.

“İLETİŞİM VE BAĞLARI KORUMAK” İDDİASI

Aydın, “Söz konusu proje, Almanya’daki Alevi toplumunun, devletimizin de desteğiyle ülkemizdeki Alevi dernekleriyle bağlarının korunması ve karşılıklı iletişimlerinin artırılması bakımından önemli fayda sağlamaktadır” iddiasında bulundu. 

Pirhaber

Bu haber 324 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..