Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ‘Barış’ diyen Alevi inancını selamlamak gerekiyor

‘Barış’ diyen Alevi inancını selamlamak gerekiyor

18 Eylül 2019, 16:34

“Aleviler tarihsel anlamda uğradıkları baskı ve katliamlara rağmen tarihsel hafıza ve birikimlerini terk etmediler. Bizler HDP olarak bu toplumsallıktan ve birlikteliğin yaratacağı değerlerden güç almaktayız”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Şubesi’nin ortak düzenlediğiaşure lokmasına katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, “Aleviler tarihsel anlamda uğradıkları baskı ve katliamlara rağmen tarihsel hafıza ve birikimlerini terk etmediler. Bizler HDP olarak bu toplumsallıktan ve birlikteliğin yaratacağı değerlerden güç almaktayız” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı iken kayyum yolu ile görevinden alınan Adnan Selçuk Mızraklı, aşure dolayısıyla PİRHA‘ya açıklamalarda bulundu.

Adnan Selçuk Mızraklı, Alevilerin uğradığı baskı ve yok saymaya karşın sürekli barışı savunmalarının son derece saygın bir duruş olduğunu belirtti.

Mızraklı şunlara değindi:

“Hem kader, hem hafıza, hem duygu ve hem de ruh ortaklığı yapmış, birbiriyle bütünleşmiş, değerlerini ve tarihsel birikimlerini birbirlerine aktarmış, ayrık olmayan bütünleşik bir yapıdan bahsediyoruz. Yani öyle bir tarih öyle bir coğrafya ki bir yanda tamamlanmamış adalet sebebiyle, evlatlarının kemiklerine ulaşamadıkları için her cumartesi bir araya gelen anneler, bir yanda da bir büyük tarihsel hafıza olarak Yezid’in ordusunca Kerbela’da canlarından edilmiş peygamber torunları. Şimdi böyle birbiriyle bu kadar mozaik oluşturan bir yapı düşünmemek mümkün değil. Çünkü kaygılar ve umutlar bütünleşiyor. İkisinde de mazlumluk var.

“BARIŞ DİYEN ERDEMLİ BİR İNANÇ VE HALK VAR”

Alevilerin barışı savunmalarının önemli olduğunu belirten Mızraklı şunlara dikkat çekti:

“Aleviler tarihsel anlamda ciddi baskılara uğramış bir inanç kesimidir. Yaşadıkları bunca baskı ve katliamlara rağmen tarihsel hafıza ve birikimlerini terk etmediler. Alevi inancına mensup halkımız yaşadıkları baskılara karşın bu durumu kin ve nefrete çevirmeyip sürekli olarak barışı dillendirmişlerdir. İşte bu duruş Alevi inancının erdemini göstermektedir.”

“YARINLARIMIZDA BİR VE BİRLİKTE OLACAĞIZ”

Alevi inancının haksızlıklara rağmen nefret çıkarmadığını dile getiren Mızraklı sözlerini şöyle tamamladı:

“Şimdi şunu çok açık bir şekilde görmek gerekiyor ki Alevi inancı uğradığı haksızlıklara rağmen öfke nefret çıkarmamış ve erdemli bir yaklaşım ortaya koymuştur. Mutedil bir yaklaşımla mazlumun sesi ve dili olmuştur. Bu anlamıyla bu anlayışı ayakta alkışlamak gerekiyor. Bizler HDP olarak bu toplumsallıktan ve birlikteliğin yaratacağı değerlerden güç almaktayız. Bu değerler bizleri yarına taşıyacak motivasyonlardır.”

PİRHA/DİYARBAKIR

Bu haber 316 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), 4. Olağan Genel Merkez Kongresi’ni Dersi..