Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Aileler AKP İl Binası önünde oturma eylemi başlattı

Aileler AKP İl Binası önünde oturma eylemi başlattı

16 Eylül 2019, 19:52

İSTANBUL – Hava Harp Okulu’nun tutuklu öğrencilerinin aileleri, adalet talebiyle AKP İstanbul İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlattı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) İstanbul Hava Harp Okulu’nda öğrenciyken 15 Temmuz 2016 askeri kalkışma döneminde gözaltına alınıp tutuklananların aileleri, adalet talebiyle AKP İstanbul İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlattı. İstanbul, Kayseri ve Denizli’den gelen aileler, sonuç alana kadar eylemlerini sürdüreceklerini dile getirdi.
 
POLİS ENGELLEDİ
 
İl Binası önünde önlem alan polis, aileleri binanın önüne yaklaştırmadı. Bunun üzerine aileler, kurulan bariyerlerin arkasına geçerek oturma eylemi başlattı. AKP önünde ailelerin başlattığı oturma eylemini takip eden basın mensuplarının görüntü alması polis tarafından engellenerek, bölgeden uzaklaştırıldı.
 
SESLERİNİ SOSYAL MEDYADAN DUYURUYOLAR
 
Öte yandan sosyal medya üzerinden video yayınlayan bazı aileler, “Biz buraya demir attık adalet gelinceye kadar buradayız. Cumhurbaşkanı sesimizi duysun. Bizim çocuklarımızın bir suçu yok” diyerek taleplerini dile getirdi.  
 
‘EYLEMİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’
 
Denizli’den geldiğini belirten Ayten Güleşçi (47), oğlu Yasin Güleşçi’nin (25) İstanbul Hava Harp Okulunda öğrenci iken gözaltına alındığını ve 4 yıldır tutuklu olduğunu söyledi. Oğluna müebbet hapis cezasının verildiğini hatırlatan anne Güleşçi, “Anneler burada toplandığı için buraya geldim. Yarın oğlumun görüş günü. 4 yıldır gidip geliyorum. Sadece oğlumu istiyorum. Hiçbir ayrım yapılmadan davranılmasını istiyoruz. Çocuklarımızın özgürlüklerine kavuşmasını istiyoruz. Yetkili biriyle görüşene kadar burada oturma eylemimizi sürdüreceğiz” diye konuştu. İktidarın AKP olması nedeniyle AKP İl Başkanlığı’nın önüne geldiğini dile getiren Güleşçi, sonuç alıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini kaydetti. 
 
‘DEVLETE VERDİK DEVLETTEN İSTİYORUZ’
 
Fatma Okka (43) ise oğlu Burhan Okka’nın (24) 3 yıldır tutuklu olduğunu hatırlatarak, “3 yıldır başvurmadığımız yer kalmadı. Duyurmadığımız kimse kalmadı ama duymak istemeyen duymuyor. Çocuklarımızın hiçbir sucu yok. Evimiz köyümüz ailemiz her şeyimiz araştırıldı” dedi. Herkesin Diyarbakır’daki aileleri desteklediğini dikkati çeken anne Okka, “Bizde anneyiz. Anne ayırımı mı yapılıyor. Biz de her anne gibi evlatlarımızı devlete verdik. Devletin en güvenilir kurumu olan TSK’ya. Onun için çocuklarımızı devletten istiyoruz” diye konuştu. 
 
Çocuklarının cezaevinde 7 kişilik koğuşlarda 40 kişi olarak kaldıklarını vurgulayan Okka, kantin ve kitap problemlerinin yaşandığını söyledi.
Bu haber 53 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Cumartesi Anneleri, 25 yıl önce gözaltına alınan ve askeri araçla kaçırılan..