Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Avrupa’daki Aleviler cemevlerinde aşure lokmalarını pay etti.

Avrupa’daki Aleviler cemevlerinde aşure lokmalarını pay etti.

16 Eylül 2019, 19:37

Demokratik Alevi Fedeasyonu (FEDA) bünyesinde faaliyet yürüten dergahlar Muharrem orucu sonrası hazırladıkları aşure lokmalarını pay etti.

Almanya’nın Dortmund kentinde FEDA bünyesinde faaliyet yürüten DAKME’de (Dortmund ve Çevresi Alevi Dergahı) gerçekleştirilen muhabbet cemini  Pir Veli Uğur yürüttü.

Erkandan önce FEDA Eşbaşkanı Veli Kaya bir konuşma yaptı. Kaya Kerbela’ların günümüzde de devam ettiğine vurgu yaptı. Ardından FEDA merkezi olarak faaliyete geçecek bina hakkında bilgi verdi.

Muhabbet cemi Melek Ana’nın çerağı uyandırması ile başladı. Ardından Pir Veli Uğur söz aldı. Pir Uğur Alevilere yönelik asimilasyon politikalarının artırıldığını belirtti.

Zakir İsmail Ergün tarafından seslendirilen deyişler eşliğinde semaha duruldu. Verilen sofra gulbangının ardından aşure lokmaları pay edildi.

FEDA bünyesinde faaliyet yürüten Freiburg Alevi Dergahı’nda yürütülen cemi ise Pir Hüseyin Bildik yürüttü. Pir Bildik Alevilerin tarih boyunca yaşadığı zulme vurgu yaptı. Bildik, “Hangi dinde olursanız olun, her canlının nefes alma hakkı vardır. Alevilikte, incitme öldürme yoktur” dedi. Zakir Deniz Bildik’in seslendirdiği deyişler eşliğinde semah dönüldü. Ardından aşure lokmaları pay edildi.

FEDA bünyesinde faaliyet yürüten Hamburg HAK-EVİ ise aşure lokmalarını ise Armada Düğün Salonu’nda yapılan muhabbet cemi ardından paylaştı. Cemi Pir Ali Temiz yürüttü. Erkandan önce konuşan SPD eyalet milletvekili Markus Schreiber kendi inancı ile Alevi inancı ritüelleri arasındaki benzerlikleri karşılaştırdı.

Mehmet Özpek, Serap Mutlu Barak, Ali Temiz deyişler seslendirdi, lokmalar pay edildi.

(Pirhaber)

Bu haber 111 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
İktidarı gönderecek esas gücün kadın mücadelesi olduğuna dikkati çeken HDP ..