Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Alevi yurttaş: Tehdit ediliyorum, can güvenliğim yok

Alevi yurttaş: Tehdit ediliyorum, can güvenliğim yok

15 Eylül 2019, 08:27

Kendilerini ‘polis’ olarak tanıtan kişilerce taciz, takip ve tehdit edildiğini iddia eden Alevi yurttaş Ü.Ş, can güvenliğinin olmadığını söyledi.

Polis olduğunu söyleyen kişilerce taciz, takip ve tehdit edildiğini iddia eden Ü.Ş, Taksim’de bulunan İnsan Hakları Derneği’nde (İHD) basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Ü.Ş.’nin ailesi ve çok sayıda insan hakları savunucusu katıldı.

Ü.Ş, 23 Temmuz tarihinde işe gitmek için servis beklerken, 3 kişinin ticari taksiden inerek yanına geldiğini söyledi. Gelen kişilerin kendilerini polis olarak tanıttığını kaydeden Ü.Ş, “Yanıma gelenler Alevi etkinliklerine katıldığıma dair evraklar gösterdiler. Gösterdikleri evraklarda sadece Alevi etkinliğine katıldığımda elimde ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ dövizi olan bir fotoğraftı” dedi.

AYAKÜSTÜ ‘AJANLIK’ TEKLİFİ

Kendini polis olarak tanıtan kişilerle aralarında geçen konuşmaları da aktaran Ü.Ş, polislerin kendisine “Seni biliyoruz. Partizancısın. Seni Dersim Derneklerinde ya da Munzur Çevre Derneğine gidince görüyoruz. Seni orada örgütleyip kandırıyorlar” dediğini belirtti. Daha sonra kendisine “Çay içelim” dendiğini söyleyen Ü.Ş, “Bende yok dedim. Ayaküstü bana ajanlık teklif etmeye çalıştılar” dedi.

“CAN GÜVENLİĞİM YOK”

Daha sonra takip edildiğini belirten Ü.Ş, “Ondan sonra 2 gün boyunca akrabalarımla işe gitmeme rağmen takip edildim. İşe giderken yine iki polis beni takip ediyordu. Işıklara vardığımda 4 polis orada beni bekliyordu. Polislerden kurtulmak için kendimi tanıdık bir dükkana attım. Her gün ayrı polisler işe giderken beni takip ediyorlar. Can güvenliğim yok” ifadelerini kullandı.

OHAL’DEN SONRA ARTTI

İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri ise, son zamanlarda takip, kaçırılma ve tehdit olaylarının sıkça yaşandığını belirtti. İHD’nin kaçırılma vakalarıyla ilgili raporunu hatırlatan Yoleri, “OHAL süreciyle başlayan bu durum artarak devam ediyor. Bu uygulamada demokratik çalışmalarda yer alan insanlar kaçırılıyorlar ya da kaçırılmakla işbirliği yapıyor. Kaçırıldıktan sonra oldukça ağır işkence yapılan vakaları da sizlerle paylaşmıştık” ifadelerini kullandı.

BAŞVURUDAN SONRA DA TAKİP

Ü.Ş.’nin dernekten sonra Küçükçekme Başsavcılığına da başvuru yaptığını ifade eden Yoleri, “Başvurular yapıldıktan sonrada Ü.Ş. takibe alınıyor. Bu kabul edilebilir değil. Kişi hürriyetini yok sayan bu uygulama son bulmalı ve Ü.Ş.’yi takip eden polisler hakkında yasal süreç başlatılmalıdır” şeklinde konuştu.

PİRHA/İSTANBUL

Bu haber 70 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
‘Hubyar Sultan Tekkesi, Alevi toplumuna ve Hubyar Sultan evlatlarına bırakı..