Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 'Munzur Nehri'ne karışan atıklar

'Munzur Nehri'ne karışan atıklar

05 Eylül 2019, 16:42

Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Barış Yıldırım, kanalizasyon sularının Munzur Nehri'ne akmasına karşı bir an önce önlem alınmazsa dağ keçilerinin toplu ölümü ve yaban hayatının iflasına yol açacağı uyarısında bulundu.

Dersim Ovacık ilçesinde arıtma tesisi bulunmamasından kaynaklı tüm kanalizasyon atıkları Munzur Nehri'ne akıyor. Munzur Vadisi Milli Park’ının temel kaynak değeri olan Munzur suyuna akıtılan atıkların verdiği zararlar ve yapılması gerekenleri Dersim Kültürel ve Doğal Miras Koruma Girişimi Sözcüsü Barış Yıldırım Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.
 
'SU KALİTESİ BOZULUYOR'
 
Ovacık ilçesi sınırlarında bulunan Munzur Vadisi Milli Park'ının temel kaynak değerinin Munzur olduğunu söyleyen Yıldırım, ilçede her hangi bir katı atık bertaraf tesisi ve biyolojik atıksu arıtma tesisin olmadığını, bundan kaynaklı atıkların Munzur Nehri'ne karıştığını belirtti. Yıldırım, atıkların sudaki oksijen seviyesinin ciddi anlamda düşmesine ve su kalitesinin bozulmasına yol açtığına işaret etti. 
 
'KANALİZASYON ATIKLARI MUNZURA AKIYOR'
 
Ovacık ilçesinde hiçbir zaman arıtma tesisinin olmadığını belirten Yıldırım, ancak özelikle son dönemlerde Dersim merkez ve Ovacık ilçesine geziye gelen 100 binlerce insan ağırlamasından kaynaklı artık zorunlu ihtiyaç haline geldiğini söyledi. Yıldırım, "Buraya gelen insanlar tükettikleri ve insani ihtiyaçlarından kaynaklı bölgede atıklar bırakıyorlar. Bu atıklarda bir arıtma tesisi olmadığı için doğrudan Munzur Nehri'ne karışıyor" diye konuştu.
 
'BELEDİYE BÜTÇESİ YETERSİZ'
 
Yıldırım, Ovacık Belediyesi'nin arıtma tesisi yapması için bütçesinin yetersiz olduğunu da sözlerine ekleyerek, "Bu anlamda tüm duyarlı kurum ve kuruluşların Ovacık belediyesi ile dayanışması gerekir" dedi.  
 
'TOPLU DAĞ KEÇİLERİ ÖLÜMÜNE YOL AÇACAK'
 
Yıldırım, aksi durumda su kalitesinin bozulmasıyla birlikte bölgeye has olan alabalık başta olmak üzere diğer balık türlerinin yok olacağını, yine suyu içen birçok kuş türünün tükeneceğini kaydetti. Aynı zamanda dağ keçilerinin toplu ölümüne neden olacağına dikkat çeken Yıldırım, "Bunun örneğini 2017'de Pülümür ilçesinde gördük. Pülümür çayına dökülen atıklardan kaynaklı suyu içen dağ keçileri ölmüştü. Yine vaşak ve su samuru gibi yaban hayatını da etkileyecek. Bunun önüne geçmezsek yaban hayatı iflas eder" şeklinde konuştu. 
 
'İNSAN SAĞLIĞINI DA ETKİLİYOR'
 
Atıkların Munzur Nehri'ne karışmasının sadece yaban hayatı değil, insan sağlığını da etkilediğini belirten Yıldırım, "İnsanlar hem tarımsal açıdan faydalanıyor. Hem de yüzüyorlar. Su kalitesinin bozulmasından kaynaklı enfeksiyon ve salgın gibi ihtimaller de olabilecektir. O nedenle bir an önce acil önlem alınması gerekir" sözleriyle uyarıda bulundu. Yıldırım, ayrıca Munzur Nehri'nin Alevilerin kutsalı olduğunu söyleyerek, "Bu nedenle suyun kirletilmesi demek inanç ve ibadet anlamında özgürlük hakkının ihlali demektir" değerlendirmesinde bulundu. 
 
'ADIM ATILMAZSA GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYACAK'
 
Türkiye ve dünyada temiz su kaynaklarının gittikçe azaldığını da hatırlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sonlandırdı: "Tatlı su kaynakları gittikçe yok oluyor. Temiz kaynak suların korunması adına yeteri kadar resmi önlem alınmıyor. Munzur nehri aynı zamanda geleceğimiz, yaşam hakkımızın en önemli öğesidir. Derhal hiç gecikmeksizin Ovacık ilçesinde biyolojik arıtma tesisi yapılmalıdır. Bu sorumluluk hepimize ait. Bir an önce adım atılmalı, aksi halde geri dönüşü olmayan noktaya geliriz."
 
MA / Semra Turan
Bu haber 49 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Elazığ'ın Sivrice ilçesinde AFAD'a göre 6,8, Kandilli'ye göre 6..