Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim-Dağ sarımsağı yok oluyor

Dersim-Dağ sarımsağı yok oluyor

30 Ağustos 2019, 21:10

Dersim dağlarında yetişen dağ sarımsağının kilosu 100 TL olmasına rağmen yok satıyor. Yurttaşlar, tohum dökmeden sarımsağın toplanmaması gerektiği uyarısını yapıyor.

Dersim’de Pülümür ve Ovacık ilçeleri ile Munzur Dağı eteklerinde kendiliğinden yetişen dağ sarımsağı tezgahlarda yerini aldı. Dağ sarımsağının, bir önceki yıl küçük taşlık ve toprağa dökülen tohumları baharla birlikte boy verirken, sarımsağım gelişim süreci ilkbahar yağmurlarıyla Ağustos ayına kadar devam ediyor. Boy veren tomurcuklardaki tohumlar, Ağustos ayında olgunlaşarak çevreye dökülüyor. Sarımsağın toplanma mevsimi de Ağustos ve Ekim ayları arasında yapılıyor.

Dağlarda yetişen ve endemik bir tür olan tek dişli dağ sarımsağının ticareti yaklaşık 10 yıldır yapılıyor. Kilosu 100 TL olan dağ sarımsağı yok satarken, bölge halkı, henüz tohum dökmeden toplanan sarımsağın tükenme riski endişesini taşıyor.

Bilimsel adı “Allium Tuncelianum” olan dağ sarımsağı geçtiğimiz yıl coğrafi işaret tescilinin yapılması için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılarak tescillendi.

‘Tohum dökmeden toplanmalalı’

Yaklaşık 5 yıldır dağ sarımsağını toplayıp satan Murat Kasun, sarımsağın bilinçsiz ve zamansız toplanılmasının doğaya zarar verdiğini, sarımsağın tükenmesine neden olduğunu belirterek, bundan endişe duyduğunu kaydetti. Kasun, “Doğamızda kendiliğinden yetişen sarımsak tükenme riski ile karşı karşıya. Sürekli kendisini yenileyen bir bitki olduğu için zamansız toplanıldığında doğada tahribat yaratır. Tohum dökmeyen tek bir diş sarımsak toplanılmaz. Tohum döken sarımsaklar toplanılabilinir” dedi.

 

‘İlaç olarak kullanılıyor’

Dağ sarımsağının her derde deva olduğunu söyleyen Kasun, sabah saatlerinde dağlık bölgelere giderek, günlük birkaç kilo sarımsak topladıklarını söyledi. Sarımsağın pahalı olmasına rağmen yok sattığını ifade eden Kasun, “Sıradan bir bitki değil. İlaç niyetine kullanıldığı için 100 TL’ye satılıyor. Özelikle karaciğer ve bağırsak hastalığı olanlara bire bir şifadır. Karaciğer ve bağırsak hastalığı olanlar bunu kullanınca herhangi bir ilaca gerek duymuyor” diye konuştu.

Pülümür ve Ovacık ilçeleri ile Munzur Dağı eteklerinde yetişen ve endemik bir tür olan tek dişli dağ sarımsağı özellikle karaciğer, bağırsak, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, mide ağrısı ve birçok ağrının ilacı olarak biliniyor. Yöre halkı, dağ sarımsağının atalarının tıbbın gelişmediği, hastanelerin olmadığı dönemlerde merhem yapımında kullandığını anlatıyor.

Bu haber 65 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Seyid Rıza ve arkadaşları idam edilişlerinin 82. yıldönümünde Almanya’nın B..