Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / HDP Dersim: Kayyım, açık bir siyasi darbedir

HDP Dersim: Kayyım, açık bir siyasi darbedir

30 Ağustos 2019, 20:55

“Halkın iradesini gasp eden, sandık iradesini ve seçimleri tanımayan bir iktidar karşısında tüm demokrasi güçlerini, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızı, Meclis içindeki ve dışındaki tüm muhalefet partilerini, sivil toplum kuruluşlarını, sendika ve meslek birliklerini, demokratik dernekleri dayanışmaya çağırıyoruz”

Halkların Demokratik Partisi Dersim İl Örgütü, belediyelere kayyım atanmasına tepki göstermek amacıyla oturma eylemi gerçekleştirdi. Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan oturma eylemine siyasi parti ve kurum temsilcileri, sivil toplum örgütleri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Açıklamada konuşan HDP Dersim İl Eş Başkanı Hıdır Çiçek ve HDP PM üyesi Ferhat Yıldız, kayyumların halkın iradesini gasp ettiğini belirterek tüm duyarlı halkı kayyumlara karşı ortak mücadeleye çağırdı.

“KAYYUM; AÇIK BİR SİYASİ DARBEDİR”

Basın açıklamasını okuyan HDP PM üyesi Nurşat Yeşil, “Amed de yüzde 63, Mardin’de yüzde 56 ve Van’da yüzde 53 oyla seçilmiş olan Belediye Eşbaşkanlarımız İçişleri Bakanlığı’nın yalanlara ve hukuksuz gerekçelere dayalı bir emri ile görevden alınmıştır. Bu kayyum yeni ve açık bir siyasi darbedir. Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük açık ve düşmanca bir tutumdur. . Bu irade gasbına karşı 11. gününde her yerde direnmeye bizim olanı alma mücadelesine devam ediyor, edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“SUSMAYIN, SUSMAK ONAYLAMAKTIR”

“Kayyımlar döneminde bu 3 büyükşehir başta olmak üzere bütün belediyelerin kaynakları tüketilmiş, bir enkaz geride bırakılmıştır. İçişleri Bakanlığı ve iktidar, Sayıştay raporlarında da görüldüğü gibi, kayyımlar aracılığıyla yolsuzlukların ve hırsızlıkların odağı olmuştur” diyen Yeşil, şunları kaydetti:

“Demokrasiyi ancak demokrasi güçlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ile kazanabiliriz. Türkiye’nin her bir köşesinde 31 Mart ve 23 Haziran’da oy kullanmış, AKP-MHP ittifakının kaybetmesi ve demokrasinin kazanması için çalışmış olan herkese çağrımızdır. Bu sadece HDP’nin ve Kürt halkının sorunu değildir; tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. Susmayın, susmak onaylamaktır.”

‘İrademe dokunma’ pankartının açıldığı oturma eylemi, alkışlarla son buldu.

PİRHA/DERSİM

 

Bu haber 49 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Elazığ'ın Sivrice ilçesinde AFAD'a göre 6,8, Kandilli'ye göre 6..