Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DİK; Dr M. Nûrî Dêrsimî’yi saygı ile anıyoruz

DİK; Dr M. Nûrî Dêrsimî’yi saygı ile anıyoruz

22 Ağustos 2019, 17:51

Dersim İnşa Kongresi (DİK), hakka yürüyüşünün 46.yılında Dr M. Nûrî Dêrsimî’yi anarak yazılı bir açıklama yaptı.

Yaptığı yazılı açıklamada DİK; 1883 yılında Xozat'a bağlı Exzonîkê köyünde dünyaya gelen Nûrî Dêrsimî'yi saygı ile anıyoruz diyerek Efrîn’de sürgünde hakka yürüdüğü 22 Ağustos 1973 yılına kadar Kürdistan ve Dersim için mücadele etmiş çok değerli bir şahisyettir dedi.

‘Büyük Dêrsim’ Dr M. Nûrî Dêrsimî’nin en büyük ideali idi

‘Dr M. Nûrî Dêrsimî’nin bir asır önce dile getirdiği ve uğruna mücadele verdiği ‘Özgür Kürdistan-Özerk Dêrsim’ sevdası karşısında büyük bir sorumlullukla, ‘Kürdistan Tarihinde Dersim ile Hatıratım’ gibi çok değerli eserler bıraktırmaya götürmüş ve böylesine onurlu bir mirasın sahibi olmak ve uğrunda mücadele vermek ise günümüz koşullarında hala günceldir ve elzemdir'

Açklamasının devamında DİK, ‘Batı Dersim’den (Koçqiri) doğu Dersim’e (Gimgim) kadar güneyi ve kuzeyi ile ‘Büyük Dêrsim’ için mücadele veren Dr M. Nûrî Dêrsimî’nin 90 yıllık yaşamı, mücadelesi ve Efrîn’de sürgünde hakka yürüdüğü 22 Ağustos 1973 yılına kadar olan dönemi Dersimlier ve Dersimli kurumlar tarafından sahiplenilmeli, ‘Kürdistan Tarihinde Dersim ile Hatıratım’ dahil, ‘Kürt Gençliğine Hitabesi’ gibi ‘tarihsel’ eserleri, açıklamaları ise özenle ele alınmalı, irdelenmeli ve her Dersimlinin adeta birer kılavuzu olmalıdır’ belirlemesi yapıldı.

Nûrî Dêrsimî’ ırkçı Türk devletini çok iyi tanımıştı

‘Kürdistan ve Dersim coğrafyasında AKP-MHP yönetimindeki ırkçı, gerici ve faşist Türk devletinin tıpkı 1920’lerin başında Koçqiri’de, Piran’da, Zilan ve Ağrı’da  ve sonrasında 1935-38 arasında ise Dersim’de yapmış olduğu soykırımcı, inkarcı ve tek’çi yaklaşımınlarının o günden bu güne halen gaspçı kayyumlar ile devam etmektedir’ denilen açıklamada ‘Sayın Dr M.Nûrî Dêrsimî’ ırkçı Türk devletini çok iyi tanımıştı ve bunlarıda içine alan ‘Kürdistan tarihinde Dersim’ adlı eserinde ise Türk devletinin Kürt halkına karşı işlediği suçları bu kitapta belgelemişti’ vurgulandı.  

Nûrî Dêrsimî, Seyîd Rıza ve Elîşêr ile birlikte Koçqiri’de, Dersim’de yıllarca birlikte hareket etti ancak Seyîd Rıza ve arkadaşlarının Türk devletinin oyununa getirilip, tutuklanması sonrasında da Dêrsimî, yönünü Suriye’ye çevirdi, sürgüne gittiği topraklarda, Efrîn’de hakka yürüdü.

DİK, Nûrî Dêrsimî’nin mirasını sahipleniyor

Dersim İnşa Kongresi (DİK), ‘Nûrî Dêrsimî’nin mirasını sahipleniyoruz’ diyerek açıklamasını şöyle tamamladı;

‘Yaşamının her alanında ve anında son nefesine kadar mücadele dolu, Dersim sevdalısı olan Dêrsimî, henüz 1911 yılında İstanbul’da öğrencilik yıllarında Komeleya Aşiqên Kurdistanê’yi kuruyor. 1921 yılında ise Türk devleti kurulmaya karar verildiğinde Dêrsimî, yönünü Dersim’e çeviriyor ve 6 Mart 1921’de başlayacak olan Koçgirî isyanının hazırlıklarında yer alıyor. Uzun dönem Zindanlara atılıyor, ‘Giyabında İdam’la yargılanıyoor, aranıyor ve diğer yandan Pîran’da Şêx Seîd ayaklanması başladığında ise Azadî üyesi olan Nûrî Dêrsimî, Seyîd Riza ile birlikte mücadele yürütüyor, yaklaşan tehlikenin (Dersim Tertelesi) nasıl karşı koyarız da soykırımı önleriz sorularına cevap arıyordu. Dersimim ve Dersimlilerin birliğini, bütünlüğünü savunan, soykkırımcı, ırkçı, tek’çi ve faşist devlete karşı her yerde mücadele çağrısıda yapan  Dersim İnşa Kongresi (DİK), ‘Hakka yürüyüşünün 46.yılında Dr M.Nûrî Dêrsimî’yi saygı ile anıyor ve onuru mirasını sahipleniyoruz’ denildi.  

Dersim İnşa Kongresi (DİK)

 

 

 

Bu haber 225 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
DERSİM – Munzur Gözeleri’nde açılan stantlar, Ovacık Kaymakamlığı’ndan geld..