Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim İnşa Kongresi'nden Basına ve Kamuoyuna

Dersim İnşa Kongresi'nden Basına ve Kamuoyuna

13 Ağustos 2019, 08:40

Dersim İnşa Kongresi (DİK), Dersim Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu tarafından başlatılan, ‘’Umudu birlikte büyütüp, geleceği yaratmak için kentimize sahip çıkıyoruz" başlığıyla ilgili yürütülen kampanyaya ilşkin ‘Basına ve Kamuoyuna’ adlı bir açıklama yaptı.

Diasporada faliyetlerine devam eden Dersim İnşa Kongresi (DİK), Dersim Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu tarafından başlatılan, ‘’Umudu birlikte büyütüp, geleceği yaratmak için kentimize sahip çıkıyoruz" başlığıyla ilgili yürütülen kampanyaya ilşkin ‘Basına ve Kamuoyuna’ adlı bir açıklama yaptı.

Gerek Dersim Belediyesi internet sitesinde ve gerekse Gazeteduvar ile Gazetepatika10.com’un yanı sıra sosyal medya üzeride başlatılan kampanyaya ilşkin DİK tarafından yapılan açıklamada ‘’Eğer bir kampanya başlatılacaksa bu hırsızların borcunu ödemek için değil, Dersim’in dili, kültürü, inancı, doğası, canlılarının korunması ve yaşatılması için olmalıdır.’’ denilerek  özetle şu görüşlere yer verildi.

Öncelikle sorunun sağlıklı bir tahlili yapılmalıdır

Dersim Belediyesi internet sitesinde, ‘’Umudu birlikte büyütüp, geleceği yaratmak için kentimize sahip çıkıyoruz" başlığıyla bir kampanya başlattığını duyurdu. Açıklamada isim verilmese de kayyımın bıraktığı 68 milyon lira borç gerekçe gösteriliyor. Kürdistan illerinde kayyımların yarattığı tahribat ve yıkım tartışmasız doğrudur. Bir darbe sonucu el koydukları belediyeler hukuksuz bir şekilde yönetilmiş ve içi boşaltılmıştır.

2016 yılında DBP’li yüze yakın belediyeye el konuldu. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde ise el konulan belediyelerin büyük çoğunluğu geri kazanıldı. Kayyımlar gitti, ancak geride büyük yıkım, yolsuzluk, enkaz, hırsızlık ve talan bırakıldı.

Bilindiği üzere Türkiye’de belediyeler rant kapısı olarak kullanılsa da, Kürdistan’da asıl amaç kayyımlar eliyle Kürt düşmanlığını yürütmektir. ‘’Çöktürme Eylem Planı’’ olarak bilinen konsept incelendiğinde bu gerçek daha iyi görülecektir.

Dersim hem maddi hem de manevi çöküşle karşı karşıyadır

Kayyım Dersim’e sadece maddi olarak zarar vermemiştir. En fazla tahribatı; Dersim’in kimliği, dili ve kültürel değerleri üzerinde yapmıştır. Kayyım Demokratik Güç Birliği döneminde asılan Dersim tabelasını indirmiş, çift dilli hizmete son vermiştir. Belediye Meclis kararıyla alınan Kırmanciki mahalle, park, sokak ve caddelere verilen isimleri rafa kaldırmıştır.

Kaldıki Dersim bu sorunları ilk kez yaşamıyor. Emek, Barış ve Özgürlük Güç Birliği, 2004 yılında Dersim belediyesini, CHP’den devraldığında belediyenin bilgisayarları dahi hacizliydi. İşçilerin maaş ve sosyal alacakları birikmiş, ödenmemişti. Araç otoparkı hurda halindeydi. O dönemin parasıyla, yani eski TL. ile 10 trilyon borç bırakılmıştı. Kayyım el koyduğu dönemde ise belediyenin kasasında 17 milyon 300 bin lira para vardı. 500 milyon ise devlet malzeme ofisine araç alımı için yatırılmıştı.

HDP’li belediyelerin izlediği yol örnek alınmalıdır

Dersim İnşa Kongresi olarak diyoruz ki; kayyımların sebep olduğu yıkımla mücadelede HDP’li belediyelerin izlediği yol örnek alınmalıdır. Dersim Belediyesi, hırsızların borcunu ödeyebilmek amacıyla yardım kampanyası başlatmadan önce bir komisyon kurmalı ve etkili bir soruşturma yürütmeliydi. Böyle bir yönteme başvuruldu mu? Bu yapıldıysa sonuç nedir, yapılmadıysa neden gereksinme duyulmadı?

Kayyım dönemine ait 68 milyon liralık borç, kalem kalem incelenip sonuçlarıyla halka açıklanmalıdır. HDP’li belediyelerin tümü bunu yaptı. Şişirilen faturalar tek tek incelenip yaptıkları yolsuzluklar halkla paylaşıldı ve suç duyurusunda bulunuldu. Dersim’de hhalkın parasını koruyan Mehmet Ali Bul, Nurhayat Altun ise şu an hapiste. Ancak belediyeyi 68 milyon lira borçlandıran kayyum Tuncay Sonel ise halen Dersim’de Vali olarak görev yapıyor. Bu borca neden olan Vali Soner hakkında suç duyurusunda bulunulmuş mudur? Bulunulmamışsa buna engel olan nedir?

Kampanyayı bu şekli ile desteklemiyoruz

Dersim İnşa Kongresi olarak; bu kampanyayı desteklemediğimizi, etik bulmadığımızı, Dersim halkı ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Belediye hayır kurumu ya da vakıf değil, bir hizmet kurumudur. Normal olan belediyelerin kaynak yaratıp ihtiyaç sahiplerine yardım etmesidir. İhtiyaç sahiplerinden yardım toplamak ise normal olmayandır.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde TKP Belediye başkan adayı, ‘’Söz yetki karar halka’’ sloganını kullanarak; ‘’su’’ ve ‘’kent içi ulaşımın’’ bedava olacağını söyleyip, ‘’işsizliği sıfırlayacağız, Dersim’i Türkiye’de model yapacağız’’ vadiyle seçimleri kazanmıştı. Bu kampanyadan görülüyor ki halka sorulmadığı gibi, belediye meclisinin kararına da ihtiyaç duyulmamıştır.

Hırsızların faturası Dersim halkına çıkartılamaz

Hırsızların faturası Dersim halkına çıkartılamaz. ‘’Umut’’ bu yolla sağlanamayacağı gibi, ‘’gelecek" de bu yöntem ile yaratılamaz. Doğru olan ise gerekçelere sığınmadan kayyımdan hesap sorup hizmet etmektir. Eğer bir kampanya başlatılacaksa; yoksul ve ihtiyacı olan insanlarımız için olmalıdır.

Bir kampanya başlatılacaksa hırsızların borcunu ödemek için değil, Dersim dili, kültürü, inancı, doğası, canlılarının korunması ve yaşatılması için olmalıdır.

Bu vesile ile bir kez daha; Dersim İnşa Kongresi; halkın yararına olan projeleri destekleyeceğini ve katkı sunacağını deklare eder.

DERSİM İNŞA KONGRESİ (DİK) & KONGRA AVAKIRNA DERSİMİ

13.08.2019

Bu haber 296 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Duzgin Bava yalnız bir dağ değildir. O hem de kutsal bir mekandır. Nasıl ki..