Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Alevilerin nazik asimilasyonu mu? / Ozan Emekçi yazdı

Alevilerin nazik asimilasyonu mu? / Ozan Emekçi yazdı

27 Temmuz 2019, 09:10

''Birçok arkadaşıma sordum, aynı soruyu bütün okuyucuya da soruyorum: “Yol Bir Sürek Binbir” sözü ne anlama geliyor?''

Arkadaşlarımın bir kısmı ‘değişik yorumlardan Aleviliğe gelişi kastediyor’ dedi. Bir kısmı ‘ucu açık, muğlak ve belirsiz bir söylemdir. Bu sözle nereye varılmak isteniyor belli değil’ dedi. Bir kısmı da ‘Alevilerin ASİMİLASYON’una açık açık çağrıdır’, dedi.

Dillerden düşmeyen bu sözle kim ne yapmak istiyor? Bu söze anlamsız da diyebilirim. Ancak binbir yoldan hangi yola girilmek isteniyor? Hedef nedir? Aleviliğin ne olduğu, hangi yolu olduğu bu kadar meçhul mu? Neden “1001” (binbir) yoruma yol veriliyor? Bugüne kadar Aleviliğin ne olduğunu bilememiş Alevi “kurumları” bu manzaradan sıkılmıyor mu, kaygılanmıyor mu?

Asimilasyon sekteye mi uğradı? Artık “Asimilasyon’a hayır” alt yapılarına da rastlamıyoruz. Asimilasyoncu bitti, asimile edilecek Alevi mi kalmadı? Alevileri kim ve kimler asimile etmek istiyor? Tabi ki asimilasyon çarkının başını İslamcı akımlar çekiyor. Alevilik hakkında 1001 İslami yorum kastediliyorsa, bu müslümanları ilgilendirir. Alevilere ne alaka! Alevilere bu İslami yorumlardan birini seçin mi denilmek isteniyor. Atatürkçüleri de ihmal etmeyelim.

Alevilerin Hz.Ali’ye biatlarının hızla azaldığı bir zamanda buna karşı İslami bir baraj mı kuruluyor?

Şiacı var, İzzettinciler, Diyanetçiler, Tayyipçiler var. Ülkücüler var, Haneficiler var, IŞİD’çiler var, Şah İsmailciler var, var da var. İrancılar var, Yaseviciler var. Bu 1001 yolcuların bunlara karşı açık ve net bir tavrı nedir? Aleviler bunlardan birini seçebilirler mi? Dayatılan bu yollar mıdır?

Alevilik adına hareket eden bazı kurumlar yüzlerce Alevi gencinin IŞİD gibi faşist bir yapılanmada yer almalarından rahatsızlık duyuyorlar mı? Kendilerini de sorumlulardan sayıyorlar mı? Bu unsurlar hem Alevileri müslümanlaştırmak için can atıyorlar, ama kendilerinin müslüman olduklarını da söylemiyorlar. Müslümanlıktan utanıyor musunuz? Müslüman değiliz demekten korkuyor musunuz? Eğer utanıyorsanız, utandığınız bir durumu Alevilere neden layık görüyorsunuz? Bir milyarı aşkın insan (IŞİD’çiler bile) İslamı kutsuyor. Bunların çoğu da bağırıp kelle keserken, “uslu” müslüman sizler neden susarsınız? Her nedense ‘binbir’inin içine solcular, sosyalistler, komünistler sokulmuyor. Kürtler zaten tamamen yok sayılıyor.

Neden Aleviler 1001 parçaya ayrılması teşvik ediliyor? Türk devleti bu projenin neresindedir? Türk devleti ‘Kürt olmayın ama komünist olun, sosyalist olun’, diyor ya; Alevilere de Alevi olmayın ama 1001 kılığa girin diyor. Savunmasız bir toplum olan Aleviler, dört tarafı yırtıcılarla çevrilmiş bir ceylan gibi sahaya sürülüyor. Su yırtıcıları var. Kara yırtıcıları, hava yırtıcıları var. Yırtıcı kartal var, akbaba var, şahin var. Aniden havadan gelip avlarını yırtıyorlar. Emek vermeden zayıf olanı kapıp götürüyor. Saldırılara karşı durulmazsa, sahada sırtlan, çakal ve timsah var.

Alevilerin yolu birdir, sürek de birdir. O sürek ÇAĞDAŞlıktır. İnanıyorum ki; ÇAĞ’a yakışan bize de yakışır, ÇAĞ’a uymayan bize de UYMAZ.

(Politika)

Bu haber 79 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi kadınlarına tarihsel olarak “Yolda kadına biçilen rol nedir?” ve “Bu ..