Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / İzmir Alevi Şenliği: Cemevleri iade edilsin

İzmir Alevi Şenliği: Cemevleri iade edilsin

09 Haziran 2019, 09:51

İZMİR- Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından düzenlenen şenlikte, cemevlerinin Alevilere teslim edilmesi istendi. Şenlikte, Alevi inancının felsefesine ilişkin söyleşi düzenlendi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın düzenlediği İzmir Alevi Şenliği, yapılan yürüyüş ve açış etkinliğiyle başladı. Konak ilçesinde bulunan Kültür Park’ta bir araya gelen kitle Hz. Ali, Hacı Bektaş ve Pir Sultan’ın resimlerinin yan yana olduğu pankartı açarak İsmet İnönü Sanat Merkezi’ne geçti. Etkinlik, Gımgım Govend ekibinin halayları ve Khal Gaxand tiyatro gösterimiyle başladı. Pir Mehmet Turan gülbenginden sonra semahlar dönüldü.
 
Açılış konuşmasını yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli Şube Başkanı Hüseyin Han, Alevilerin haklı talepleri doğrultusunda eşit yurttaşlık mücadelesi verdiğini belirterek,  Aleviler ve ibadethanelerine çifte standart uygulandığını ifade etti. Han, “25 yıllık süresi içerisinde Alevilerin eşit yurttaşlık ve laiklik temelinde haklı talepleri doğrultusunda mücadele veriyor. Ancak dayatılan asimilasyon, imha ve inkar politikası Alevilerde büyük bir kaos, yozlaşma ve dağılmayı meydana getirmiştir. Sistem tüm bu olumsuzluklardan yararlanarak bu hakların sahiplenilmesine engel olmuştur” dedi.  
 
'EŞİT YURTTAŞLIK OLGUSU İŞLETİLMELİ'
 
Alevilerin ibadet merkezinin bir an önce kendilerine devredilmesi çağrısında bulunan Han, “Bu durum laiklik ve eşit yurttaşlık hukukuna aykırıdır. Her fırsatta laik olduğunu iddia eden CHP’li belediyeler dahi Cemevlerin mülkiyetini Alevilere vermekte imtina etmiştir. Hiçbir siyasetin inanç kurumlarına müdahale hakkı yoktur. Cemevlerine çifte standart uygulanmaktadır. Bir an önce bu uygulamadan vazgeçip Cemevleri Alevilere teslim edilmelidir” şeklinde konuştu.
 
Festivale Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Aydın Şube Başkanı Rıza Akdeniz de “Aleviler bu topraklar üzerinde yaşamış ve bir inanç ve kültür birlikteliği oluşturmuştur. Bize asimilasyon gömleği giydirilmeye çalışılıyor ama biz o gömleği giymeyeceğiz” dedi.   
 
‘FELSEFE AŞIKLARIN SÖZÜNDE GİZLİDİR’  
 
Konuşmaların ardından Can TV programcısı Vedat Kara ve Pir Mehmet Turan, söyleşi gerçekleştirdi.  “Alevi felsefesi aşıkların sözünün içinde gizlidir” diyen Turan, Alevilikte tek amacın insanî kamil olmaya çalışmanın olduğunu söyleyerek, “Aşıkların sözü bizim için kelamın özüdür. 'Ne güzel çaldı, söyledi' demeden ne söylediğini içselleştirebilir isek bu yolun gerçekleri ile çok daha yakından buluşuruz. Hak ve hakikatin çözülmesi elbette kolay değildir ama çözülmeye çalışılması mümkündür. Himmet bekleyerek, şefaat isteyerek ya da cennete gitmek gibi bir amaç vardır diye bekliyorsak yanılırız. Tek bir amaç vardır, o da insanı kamil olmak” dedi.
 
'İNANCIN TEMELİ GERÇEKTİR'
 
Turan, Aleviliğin temel noktasının gerçek olduğunu belirterek, “Alevilik bir inançtır, gerçeğe inanır bu yüzden ‘Gerçeğe hü’ deriz. ‘Sormadan itaat et, sonra da cennete gidersin' diyen anlayış Alevilikte yoktur, çünkü Alevilikte ölmek yoktur. Hiçbir şey vardan yok olmaz yoktan var olmaz felsefesine dayanır.” 
Bu haber 114 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“33 canımız bu kentte diri diri yakıldı. 27 yılda adalet yerini bulmadığı g..