Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersim'de Mazbataları iptal edilen meclis üyelerinden açıklama

Dersim'de Mazbataları iptal edilen meclis üyelerinden açıklama

14 Mayıs 2019, 15:52

Dersim’de geçtiğimiz günlerde mazbataları iptal edilen meclis üyelerine ilişkin belediye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, “Siz bizleri KHK ile kamudan ihraç ettiniz. Siyasetten ihraç ettiniz. Asla mücadelemizden ve onurlu duruşumuzdan ihraç edemeyeceksiniz” denildi.

Dersim’de dört belediye meclis üyesinin mazbatalarının iptal edilmesine ilişkin Dersim Belediye binası önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, siyasi parti ve kurum temsilcileri, meclis üyeleri ve Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu katıldı.

“KARAR, HUKUKSUZ VE SİYASİDİR”

Açıklamayı okuyan mazbatası alınan belediye meclis üyelerinden Özcan Ateş, binlerce oy alarak meclis üyeliğine seçildiklerinin altını çizerek, “İl seçim kurulu, başvurularımızı inceleyip hukuki hiçbir sorunun olmadığına karar vererek adaylığımızı kabul etti. Adaylığımızın kabulüne müteakip yapılan seçimde; HDP listesinde Özcan Ateş, Metin Kılıç ve Hıdır Demir, TKP listesinden ise Candan Badem binlerce oy alarak Dersim Belediyesine meclis üyesi olarak seçildik. Tunceli Valiliği’nin KHK’yi gerekçe gösterip mazbatalarımızın iptali yönünde YSK’ye yaptığı itiraz sonucunda mazbatalarımız iptal edilmiştir. Bu kararı  kabul etmiyoruz. Hukuksuz ve siyasi bir karardır” diye konuştu.

 

 

“OHAL KALKTIĞI İÇİN KHK’NİN  GEÇERLİLİĞİ YOKTUR”

YSK’nin almış olduğu bu karar kendi kurumlarının almış olduğu kararları yok saymaktır diyen Ateş,” Başka bir deyişle kendini inkar etmektir. Anayasanın seçme ve seçilme ile ilgili hiçbir maddesi tarafımızdan ihlal edilmemiştir. KHK ile kamudan ihraç edilmek idari bir yaptırım kararıdır. Seçilmenin önünde engel değildir. KHK sadece OHAL döneminde tedbir niteliğinde olduğundan OHAL kalktığı için artık geçerliliğini korumamaktadır. Bilindiği gibi KHK’li olup Mecliste milletvekili olarak görev yapan birçok kişi bulunmaktadır. Doğru olan da bu uygulamadır. Yasal anlamda bir tespit yapılması gerekiyorsa bu tespit adaylık başvuru sırasında yapılmalıydı. Adaylık sürecinde başvurumuzun reddedilmeyip kabul edilmesi, seçildikten sonra KHK gerekçe gösterilerek mazbataların iptali yönündeki karar asla kabul edilemez” dedi.

“MÜCADELEMİZDEN İHRAÇ EDEMEYECEKSİNİZ”

Danıştay’ın geçmiş dönem kararlarına  değinen Ateş, “07.12.1989 tarih ve 4 sayılı kararda içtihatta birleştirme kararı vererek Anayasanın 10-15-70 ve 122. Md. atıfta bulunarak KHK ile ihraç edilenler bir daha çalıştırılamaz kuralının ancak sıkıyönetim süresiyle sınırlı olacağını kabul etmiş ve 1980 darbesi sonrası birçok çalışanı görevlerine iade etmiştir. YSK bu kararı da yok saymıştır. Bizlerin yani KHK ile ihraç edilenlerin OHAL inceleme komisyonuna yaptığı itirazlar hâlâ sonuçlanmamıştır. Yani süreç devam etmektedir. YSK bu gerçeği de görmezden gelmiştir. Yapılan işlem bir irade gaspıdır. Bu hukuksuzluğa itirazlarımızı sürdüreceğiz. En kısa zamanda Anayasa Mahkemesi’ne, eğer sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz. Umuyor ve diliyoruz ki Anayasa Mahkemesi bu KHK zulmüne son verir. Siz bizleri KHK ile kamudan ihraç ettiniz. Siyasetten ihraç ettiniz. Asla mücadelemizden ve onurlu duruşumuzdan ihraç edemeyeceksiniz” dedi.

 

 

“YSK’NİN KARARI YOK HÜKMÜNDEDİR”

Söz alan Candan Badem  ise şunları söyledi:

“YSK’nın bu kararı Anayasa’ya ve kendi kararlarına aykırıdır. OHAL komisyonu denilen oyalama komisyonu hâlâ karar vermedi. Ben yasal olarak belgelerimi verdim ve seçildim YSK’nın bu  kararı benim için yok hükmündedir sonuna kadar hakkımı arayacağım.”

Ardından konuşan Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ise “Tam da Dersim’e dair arkadaşlarımızla birlikte önemli kararlar alırken YSK kendi hukukunda aykırı bir karar almıştır. Bu süreç içerisinde yasal olarak hakları gasp edilse de esas olarak bu çalışmaya devam etmelerini istiyoruz” diye konuştu.

PİRHA/DERSİM

Bu haber 93 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Bizler kadın mücadelesinden bildiğimiz arkadaşlarımızın gözaltına alınmala..