Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / İbrahim Kaypakkaya için anma geceleri

İbrahim Kaypakkaya için anma geceleri

13 Mayıs 2019, 11:10

Partizan (TKP/ML TİKKO) ve Partizan tarafından Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın doğumunun 70., şehadetinin 46.yılı nedeniyle iki anma gecesi düzenlendi.

Stuttgart Arena Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlik, dünya devrim şehitleri adına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Sahne alacak olan Grup İsyan Ateşi Türkiye’de 1 Mayıs’a katıldığı gerekçesiyle yurtdışına çıkmasına izin verilmezken, gönderdiği mesaj okundu.

Devrimci dost örgütlerin gönderdiği mesajların ardından  TKP/ML Merkez Komitesinin gönderdiği mesaj okundu. Dersim Parti Komitesi de geceye gönderdiği mesaj da “İnancımızın ve irademizin temel esin kaynağı olan Kaypakkaya yoldaş şahsında, başta içten ve dıştan tüm saldırılara karşı parti bayrağını taşımaktan bir an olsun tereddüt etmeyen, son süreçte Dersim dağlarında ölümsüzlüğe uğurladığımız 25 yoldaşımız olmak üzere tüm ölümsüzleşenlerimizin izinden yürüyoruz” ifadelerine yer verildi. Gecede Pınar Aydınlar, Ozan Rençber, Partizan Müzik grubu, Mavi Yol Şiir grubu sahne alırken Muzaffer Oruçoğlu ile de söyleşi yapıldı.

Kaypakkaya çizgisi güncelliğini koruyor

Ludwigshafen Fredrick Ebert Halle’da Partizan tarafından düzenlenen anmaya 1500 kişi katıldı. Tertip komitesi adına “hoş geldiniz” konuşmasının ardından demokrasi, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitirenler için sinevizyonlu saygı duruşu yapıldı. Açlık grevcileri ve Rojava Devrimi’nin selamlandığı anmaya Strasbourg’ta 148 gündür Açlık Grevinde bulunan Yüksel Koç’un görüntülü mesajı sunuldu. Koç, İbrahim Kaypakkaya şahsında devrim şehitlerini andıktan sonra açlık grevlerinin başarıya ulaşacağına olan inancı vurguladı. Anmada konuşan HDK Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, İbrahim Kaypakkaya’nın çizdiği devrimci yolun günümüzde de önemini koruduğunu ifade ederek, birlikte mücadele etmenin önemine vurgu yaptı. Daha sonra söz alan Sol Parti Milletvekili Gökay Akbulut, katılımcıları selamladı. Anmada sanatçılardan Ferhat Tunç, Eleonore Fourniau, Efkan Şeşen, Miraz, Hasan Sağlam ve Umuda Haykırış eserlerini seslendirirken Partizan Sanat Topluluğu ise dans ve folklor gösterisi sahneledi.

Politika

Bu haber 245 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
1983’ten beri Avrupa’da sürgünde yaşayan Gazeteci Hüseyin Narlı (Ökkeş Ünlü..