Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Tunceli Valisi’ne tepki: Kutsallarımızı çiğneyemezsiniz

Tunceli Valisi’ne tepki: Kutsallarımızı çiğneyemezsiniz

09 Mayıs 2019, 12:11

Tunceli Valisi Tuncay Sonel'in, yaptırdığı köprüye Ana Fatma’nın isminin yanına kendi adını yazdırmasına tepkiler geliyor.

DERSİM – Tunceli Valisi Tuncay Sonel'in, yaptırdığı köprüye Ana Fatma’nın isminin yanına kendi adını yazdırmasına tepki gösteren DAD Eş Genel Başkanı Selda Güneş, Ana Fatma’nın ayaklar altında çiğnenecek isim olmadığını belirterek, kutsal ismi günlük politikalara alet ettirmeyeceklerini söyledi.

Tunceli Valisi Tuncay Sonel, Ana Fatma güzergâhında Munzur suyu üzerinde Babaocağı köyü için yaptırdığı köprüye “Ana Fatma Vali Tuncay Sonel” isminin verilmesine kent halkından ve sivil toplum örgütlerinden tepki geldi.

‘KUTSALIMIZIN İSMİ KÖPRÜYE VERİLEMEZ’

Valinin Ana Fatma’nın ismini kendi ismiyle birlikte köprüye vermesine ilişkin konuşan Demokratik Aleviler Derneği (DAD) Eşbaşkanı Selda Güneş, kutsal mekanları olan Ana Fatma’nın günlük politik şeylere alet edilmesinin kabul edilmez olduğunu belirterek, Alevilerin hiçbir zaman kendi evliyalarının ismini her hangi bir yere vermediğini, bu nedenle yapılan köprünün aynı zamanda bir ilki teşkil ettiğini söyledi.

‘ŞİMİR MERVANLAR’

Güneş, Dersim Alevilerinin inancına dönük inkar ve asimilasyon politikasının zaman zaman katliamlara da dönüşerek günümüze kadar sürdüğünü belirterek, “Bizler her türden zulme ve zora karşın inanç mekan ilişkisini bugüne taşıyabildik. Lakin kendi içimizdeki Şimir Mervanlar yüzünden bu gün yaşadığımız kadar dara düşmemiştik. İki lokma karşılığı yolunun değerlerini tartışmaya açan yahut benlik hırkası kuşanıp yola zarar verenlerin sayısı her geçen gün artıyor” dedi.

YEZİD BENZETMESİ

Güneş, köprüye ismin verilmesini şu sözlerle tepki gösterdi: “Dersim’de Ana Fatma ziyaretinin yakınına bir köprü yapılmış ve köprünün adı ‘Ana Fatma Vali Tuncay Sonel’ olarak yazılmış. Nasıl ki Yezid ve Zeynep Ana iki karşıtlık ifadesi ise söz konusu köprüye ismi verilen zatın da adı işte bu karşıtlık içinde değerlendirilmelidir.

ANA FATMA ÇİĞNECEK İSİM DEĞİL

Bizler Ebu Turab Aliyel Murtezan’ın talipleriyiz. Ebu Turab'ın annesinin de eşinin ismi de Fatma’dır. Bu ismin bir diğer önemi bizler Güruhu Naciye'den gelenleriz. Yani yer gök yok iken o kubbeyi Rahmanın nuru idi denilen Naciye'nin (ışığın) bir ismi Meryem bir ismi de Fatma’dır. Yine Kırklar Meclisi’nin secde ettiği dişi zatın adı ana Fatıma’dır. Bu yüzdendir ki Ana Fatıma'nın kıymetini bilmek ve hak ettiği değeri vermek boynumuzun borcudur. Derhal köprüye konulan adı geri çekilmelidir. Ana Fatıma'nın ayaklar altında çiğnenecek ismi lazım değildir. Mevcut köprüye buna istinaden valinin adının verilmesi isabet olmuştur.”

MA / Semra Turan

Bu haber 106 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Ovacık’daki hazine arazilerinin büyük ..