Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ‘Dersim tamamlanmamış ve hala sürdürülen bir Soykırımdır’

‘Dersim tamamlanmamış ve hala sürdürülen bir Soykırımdır’

08 Mayıs 2019, 09:40

Dersim Tertelesi 82. Yılında bir çok merkezde Dersimliler, Dersimli kurumlar ve Aleviler tarafından anmalar, paneller, basın açıklamaları ve mitingler gerçekleştirilirken Frankfurt-Hochtaunus AKM’de bir anma ve panel düzenledi.

Dersim’i Yeniden İnşa Cemiyeti ve Oberursel Alevi Kültür Merkezi tarafından düzenlenen anma ve panele konuşmacı olarak sanatçı ve Dersim Araştırmaları Merkezi kurucularından Ferhat Tunç ile Dersim’i Yeniden İnşa Cemiyeti başkanı Ali Çatakçın katıldı..

Moderatörlüğünü yazar Can Kasapoğlu’nun  yaptığı anmada AKM Eşbaşkanı Sakine Kahraman’ın selamlaması ile birlikte saygı duruşu, çerağların uyandırılması ve Zere Dersim tarafından kısa bir K(i)urmanci ağıt eşliğinde başladı. 

Dersim Tertelesi 82.yıldönümü vesilesi ile Ermeni Soykırımı, Mayıs ayı şehitleri ve haq mücadelesi verirken toprağa kefensiz düşenleri saygı ile anarak kısa bir açılış konuşmasını yapan Kasapoglu, ‘her şeyden evvel Dersim Katliam değil Soykırımdır ve dünyanın başka yerlerindeki soykırımlara benzemiyor, Dersim tamamlanmamış, hala sürdürülegelen bir soykırımdır’ diyerek dikkatleri Dersim üzerinde yoğunaşan kuşatmaya çekti ve ilk sözü Ferhat Tunç’a verdi.  

‘’Yaşlılarımızdan öğrendiğimiz hakikatlerle büyüdük. Bu bilinç ve duygularla, Dersim Soykırımı’nın 82. yıl dönümünü karşılıyoruz.’ diyerek sözlerine başlayan Ferhat Tunç, ‘’biz Dersimliler hala ‘Soykırım’ konusunu yeterli düzeyde bilince çıkartıp Dersim’de yaşananların hesabının sorulması noktasında ortak bir çaba, bir mücadele içinde olamadık’ dedi.. Tunç, bizzat kendisinin bir sanatçı, siyasetçi, bir gazeteci ve de Dersimli kurumlarda yürütmüş oldukları çalışmalar esnasında soykırımcılıarın ardılları ve temsilcileri ile karşı karşıya kaldığı zorlukları dile getirdi. Ferhat Tunç devamla, ‘Elbette unutmayacağız, unutturmayacağız, anacağız ancak sahipleneceğiz ve yaşananları başta uluslararası arenada olmak üzere her yerde herkese anlatmaya devam edeceğiz’ dedi.

Dersim’i Yeniden İnşa Cemiyeti başkanı Ali Çatakçın ise, Dersim tertelesinin devlet tarafından resmi olarak başlatılan, imha edici her türlü harekatı içeren planlı, programlı ve çok zalimce bir soykırım olduğunu belirtti. Çatakçın, ‘Dersim salt bir fiziksel soykıırım değildir, kimlik, inanç, dil, kültürel farklılıkları ve doğası ile Dersim’de demografik yapı hedef alınmıştır’ diyerek, ‘Bizlerde üzerimize düşen görev ve sorumluluk gereği soykırımcıların yakasını bırakmayacağız. Dersim ile yüzleşmeyi sağlayıncaya, soykırımcılar sanık sandalyesine oturuncaya dek bu mücadelemiz sürecektir’ dedi.

Katılımın ve İlginin yoğun olduğu Dersim Tertelesi anması, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve AKM üyelerinin değerlendirmeleri ile devam etti. SKD başkanı ve eşi Çıra yakarak ayrıca saygı duruşunda bulundular. HDP PM üyesi H.Hayri Ateş, Dersim eski İl Eşbaşkanı Leyla Akyıldız, Yeni Kadın Franfurt, Av Nihat Çelik ve bazı katılımcılar değerlendirmelerde bulundular.

Sanatçı Ferhat Tunç’un seslendirdiği ağıtlar esnasında salonda duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. Bu arada gençlerden oluşan AKM korosu da iki ayrı ağıt seslendirdi..  

Dersim Tertelesi anması, AKM üyelerinin Xanelerinden getirip hazırladığı niyaz ve lokmaların pay edilmesi ile son buldu.

Newededersim

Bu haber 112 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Ovacık’daki hazine arazilerinin büyük ..