Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Özgeçmişleri ve mesajları yayınlandı

Özgeçmişleri ve mesajları yayınlandı

07 Mayıs 2019, 15:23

Leyla'ya Ses Ver İnisiyatifi, ölüm orucu ve açlık grevinde olan tutukluların özgeçmişlerini ve mesajlarını, yayınladığı raporla duyurdu.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevini sürdüren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemi 181'inci gününde. Aynı talepler doğrultusunda cezaevlerinde 16 Aralık 2018 tarihinde başlatılan açlık grevleri, 1 Mart itibariyle binlerce siyasi tutuklunun katılımıyla tüm cezaevlerine yayıldı. Taleplerin sürmesi üzerine ise 4 farklı cezaevinde 15 siyasi tutuklu 30 Nisan itibariyle ölüm orucuna başladı. 
 
Leyla'ya Ses Ver İnisiyatifi, hazırladığı raporla ölüm orucu ve açlık grevindekilerin özgeçmişini ve mesajlarını yayımladı. Raporda, Güven'in 6 ayı aşkındır açlık grevi eylemini büyük bir kararlılıkla sürdürdüğü vurgulandı. Yasalara göre hiçbir tutuklu ve hükümlünün avukatları ve ailesiyle görüşmesi süresiz ve belirsiz engellenmediğine dikkat çekilen raporda, yasanın Öcalan'a uygulanmadığı ve Öcalan'ın dış dünya ile iletişiminin kesildiğine vurgu yapıldı. 
 
'YANIT VEREN OLMADI'
 
Raporda şunlar belirtildi: " Bu güne kadar, demokratik sivil toplum örgütleri, tutsaklar ve aileleri Cumhurbaşkanlığı’na, T.C Adalet Bakanlığına, Meclis Başkanlığı ve Meclis İnsan Hakları Komisyonuna, Avrupa İşkenceyi Önlenmesi Komitesi’ne (CPT), Avrupa Konseyi’ne, Avrupa Parlamentosu vekillerine ve birçok ülke parlamenterlerine, insan hakları kurum ve kuruluşlarına çağrıda bulundu, mektuplar gönderdi. Ancak bireysel ve sivil dinamiklerin açıklamaları dışında, yaşamını her dakika yitirenleri ve kamuoyunu muhatap alarak yanıt veren yetkili olmadı. 
 
GERİYE DÖNÜLEMEZ BİR NOKTAYA VARIYOR
 
Cezaevlerinde Açlık grevi eylemcilerine dönük hak ihlalleri de sürüyor. Fiziki ve psikolojik saldırılara maruz kalan grevciler hücreye atılarak, darp ediliyor. Ailelerle görüşme, telefon açma, mektuplaşmayı engelleme cezalarıyla dışarıyla olan iletişimleri tümden kesilmek isteniyor. Tansiyon ve kilo ölçümlerinin düzenli yapılmadığını, yeterli miktarda tuz, şeker, karbon, limon, meyve suyu açlık grevindeki tutsaklara verilmediğini, el konulduğunu ve cezaevi marketlerinde de bu malzemelerin fiyatlarını 2 kat arttırıldığına dair veriler, İHD raporlarında da mevcuttur. Yıllarını hatta on yıllarını cezaevinde hak ihlalleriyle mücadeleyle geçirenlerin yaşamları geriye dönülemez bir noktaya varıyor."
 
7 KİŞİ YAŞAMINA SON VERDİ
 
Raporda, tecridi protesto etmek amacıyla 17 Mart’ta Zülküf Gezen (33 yaşında) Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde, 23 Mart’ta Ayten Behçet (24 yaşında) Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde, 24 Mart’a Zehra Sağlam (23 yaşında) Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 25 Mart’a Medya Çınar (24 yaşında) Merdin Cezaevinde,1 Nisan’da Yonca Akınci Şakran kapalı cezaevinde,2 Nisan’da Sıraç Yüksek T Tipi Osmaniye cezaevinde ,5 Nisan’da Mahzun Pamay Elazığ T Tipi cezaevinde yaşamına son verdiği hatırlatıldı. Açlık grevcilerinin durumunu endişe verici olmaktan çıkıp felakete dönüştüğüne işaret edilen raporda, "Yaşamını yitirenlerin cenazeleri alıkonularak polis ve jandarma ablukasında defnedilirken, kitlesel ziyaretler her defasında engellendi" denildi. 
 
"Ses yaşatır! Ses verelim, tecrit kalksın diyoruz" denilen raporda, ölümlerin yaşanmaması için zaman kaybetmeden tüm duyarlı kesimleri duyarlılığa davet edildi.  Raporda, 1 Mart itibariyle 117 cezaevinde beş binin üzerinde tutuklu ve hükümlünün açlık grevine başladığına belirtildi. 
 
Raporda, ölüm oruçlarına başlayanların özgeçmişleri ve mesajları şöyle: 
 
"* Ardıl Çeşme: 45 yaşında, öğrenciyken politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 25 yıldır cezaevinde,36 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’ta bulunduğu Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı. 1 Mart tarihi öncesi ailesiyle yaptığı görüşmede 'Tecridin ortadan kalkması için açlık grevine başlıyorum. Tecrit bitene kadar da açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Aslı Doğan: 1 Mart’ta bulunduğu Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı.
 
* Nesrin Akgül: 38 yaşında, politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 10 yıldır cezaevinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 5 yıl 10 ay hapis cezası verildi. 15 Ocak’ta bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı.
 
* Şükran Aydın: 34 yaşında, politik nedenlerden dolayı tutuklandı. Gözaltına aldığında birçok işkenceye maruz kaldı, işkenceler esnasında kaburga kemikleri kırıldı. 12 yıldır cezaevinde, 130 yıl hapis cezası verildi.1 Mart’ta bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı.
 
* Zozan Çiçek: Üniversite öğrencisiyken politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 9 yıl hapis cezası verildi, farklı dosyalardan mahkemeleri de devam etmekte. 1 Mart tarihinde bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı.
 
* Ahmet Anığı: 26 yaşında, politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 27 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’ta bulunduğu Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı.
 
* Abdulhaluk Kaplan: 33 yaşında, politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 5 yıldır cezaevinde, 23 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’ta bulunduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı.
 
* Ahmet Topkaya: 27 yaşında, politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 3 yıldır cezaevinde, 22 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’ta bulunduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı.
 
* Engin Akhan: Politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 4 yıldır cezaevinde, müebbet hapis cezasıyla yargılanıyor. 1 Mart’ta bulunduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı. 
 
* Enver Dönmez: 24 yaşında, öğrenciyken politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 4 yıldır cezaevinde, 23 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’ta Diyarbakır bulunduğu D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı.
 
* Ferhat Turgay: 29 yaşında, öğrenciyken politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 4 yıldır cezaevinde, 33 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’ta bulunduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı.
 
* İhsan Bulut: 27 yaşında, öğrenciyken politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 4 yıldır cezaevinde, 7 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’ta bulunduğu Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ölüm orucuna başladı.
 
* Özhan Ceyhan: 1 Mart’ta bulunduğu Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı.
 
* Vedat Özağar: 1 Mart’ta bulunduğu Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı.
 
* Erol Cengiz: 31 yaşında, 7 yıldır cezaevinde. 1 Mart’ta bulunduğu Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başladı. 30 Nisan tarihinde ise ölüm orucuna başladı."
 
Raporda, açlık grevindekilerini özgeçmişleri ve mesajları şöyle: 
 
"* Ayten Gülsüm: Batman’ın Sason ilçesinde 1979 yılında doğdu. 36 yıl hüküm aldı. 20 yıldır cezaevinde tutuluyor. 26 Ocak 2019 tarihinde açlık grevine başladı. Son mesajında, 'Tecrit önderlik ve tüm halk ve özerimizde yürütülüyor. Biz bedenimizle sesimizi ulaştırmaya çalışıyoruz, sesimizi yükseltmek de size düşer' dedi.
 
* Azime Işık: 20 yıldır hapiste. Şakran Kadın Kapalı Kadın Cezaevi’nde. 15 Şubat 2019’dan beri açlık grevinde. Mesajında 'İmralı tecriti sadece Sayın Öcalan üzerinde değil, tüm topluma yayılmıştır' dedi.
 
* Azize Yağız:37 yaşında, öğrenciyken tutuklandı.10 yıldır cezaevinde, 19 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında 'Tecridin kırılmasına yönelik açlık grevi eylemine başladım ve tecrit kırılmayana dek açlık grevi eylemimi sürdüreceğim. Gerekirse ölüm orucu eylemine gireceğiz' dedi.
 
* Berivan Bitmen: Kayseri Kadın Cezaevi’nde. 5 Ocak 2019’dan beri açlık grevinde. Mesajında 'İmralı tecriti son bulsun, ölümler olmasın' dedi
 
* Besê Özer: Diyarbakır’ın Lice ilçesinden. 1996 yılında Diyarbakır’da JİTEM üyeleri tarafından gözaltına alındı ve müebbet hapis cezası verildi. 23 yıldır cezaevinde. 26 Aralık 2018 tarihinde açlık grevine başladı. Besê Özen son mesajında 'eylemin halk gerçeğinin özüne, özgürlüğüne sesleniştir. Bir halk kendisine uygulanan tecride 'Hayır', 'Dur', 'Asla' demeli Türk ve Kürt halkı: çağrımızı duyun' dedi.
 
* Beyaz Yakut: 38 yaşında, 12 yıldır cezaevinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevi eylemine başladım. Tecrit son bulana kadar açlık grevine devam edeceğim. Sonu ne olursa olsun kararlıyım' dedi.
 
* Dilan Yıldırım: Tarsus  Kadın  Cezaevi’nde.  5  Ocak 2019 tarihinden itibaren açlık grevinde. Mesajında, 'Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit yerel ve uluslararası seviyede korunması gereken hakların ihlalidir' dedi.
 
* Dilbirin Turgut: 29 yaşında açık öğretim öğrencisi. 2 yıldan fazladır cezaevinde. Dilbirin, son görüşmesinde 'Gelecekteki barışta benimde de bir payım olsun zorluklar beni yıldırmaz. Tecrit son bulsun yeter' dedi.
 
* Elif Atdemir: Van’da doğdu. 20 yaşında, 17 yaşında Diyarbakır’da Sur’da sokak ortasında polis saldırında yaralandı, yaralı olarak gözaltına alındı ve 28 gün gözaltında kaldı. Yaşı büyütülerek cezalandırıldı. 3 yıldır cezaevinde, 10 yıl ceza aldı. 1 Mart 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde. 
 
* Esma Başkale: Bakırköy Kadın Cezaevi’nde. 17 Aralık 2018 tarihinden beri açlık grevinde. Mesajında 'Kararlılıkla, inancımızla ve umutla zafere gidiyoruz; tecrit kalkana kadar bütün bedelleri vermeye hazırız' dedi.
 
* Fatma Ödemiş: 20 yaşında, öğrenciyken tutuklandı. 2 yıldır cezaevinde, 10 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Önderliğin üstündeki tecridi kırmak, Leyla Güven şahsında tüm açlık grevindeki yoldaşlara destek olmak için, sonuç alıncaya kadar eylemimiz devam edecektir' dedi.
 
* Gurbet Ektiren: 2015’de tutuklandı. Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde 15 Ocak 2019 açlık grevine başladı, 8 Mart 2019 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Evinde açlık grevini sürdürüyor. Kilo kaybı yaşıyor. Mesajında, 'Tutsaklar, Diyarbakır, Mardin, Nusaybin ve Kürdistan’ın tamamında kadınlar, gençler, anneler, yaşlıların harekete geçsin' dedi.
 
* Gurbet Öztürk: Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde. 26 Ocak 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Mesajında 'Talebimiz meşrudur, Sayın Abdullah Öcalan’ın ve Türk halkının üzerinde uygulanan tecrit son bulmalıdır' dedi.
 
* Hatice Kaymak: Diyarbakır’da 2017 yılında gözaltına alındı. 9 yıl ceza aldı. 5 Ocak 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Son mesajında 'Sesiz kalarak vicdanınızın sesini susturamazsınız' dedi.
 
* Hacer Xelil Yusuf: Efrîn de doğdu. Gebze M Tipi kapalı cezaevinde. 16 aralık 2018 de açlık grevine başladı. Çelê (Çukurca) da yakalandı. Yakalandığında ağır işkencelerden geçti. 24 yıldır Türkiye cezaevinde. Son mesajında 'Dünyaya bir daha gelsem yine tecride karşı çıkarım. Sizde ses verin. Tecrit son bulsun' dedi.
 
* Hamide Yüksel: 35 yaşında. Örgüt üyesi ideasıyla yargılandı. 3 yıldır cezaevinde. 1 marta açlık grevine başladı. Tansiyon hastası. Açlık grevine girdiği için görüş yasağı var. Telefonla 'Özgürlük için bu tecridin kalkması gerekiyor... Herkesin sesimize ses vermesi için çağrıda bulunuyorum. Bizim eylemimize cevap verilmediği sürece açlık grevimizi bırakmayacağız' dedi. 
 
* Hediye Yayık: 2012’den beri cezaevinde. 4 Şubat 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde. Gebze  Kadın Kapalı Cezaevinde. Tecridin son bulması için bedenini açlığa yatırdığını söyledi.
 
* Jiyan Ateş: 25 yaşında, öğrenciyken tutuklandı. 7 yıldır cezaevinde, 13 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevine başladım. Tecrit son bulana dek açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Kibriye Evren: Gazeteci, 9 Ekim 2018 tarihinde tutuklandı. Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde. 16 Aralık 2018 tarihinde açlık grevine başladı.
 
* Mehtap Metin: 54 yaşında. 8 aydır cezaevinde, mahkemesi devam ediyor. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır E Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin kırılması için açlık grevi eylemine ben de başlıyorum. Sonu her ne olursa olsa, açlık grevi eylemimizden vazgeçmeyeceğiz. Mutlaka kazanacağız. Tecridi kıracağız' dedi.
 
* Melek Yalçın: 25 yaşında. 9 yıl 8 ay ceza aldı, 4 yıldır cezaevinde. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde. Açlık grevide başladı. Mesajında 'İmralı tecridi son bulsun, ölümler olmasın' dedi.
 
* Menal Temel: 24 yaşında Mêrdên’in Qoser ilçesinden. 9 çocuklu bir aileden. 2016 yılında gözaltına alındı. Örgüt üyeliğinden 9 yıl ceza aldı, 3 yıldır cezaevinde. Tarsus Cezaevi’nde 16 Aralık 2018 tarihinden beri açlık grevinde. Mesajında 'En büyük hayalim ülkede özgür olmak. Umut zaferden daha önemlidir. Umudumuzu her daim koruyacağız. Tecrit bizden çalınanı geri alma eylemidir, bize ses verin' dedi.
 
* Merge Polat: Kayseri Kadın Cezaevi’nde. 5 Ocak 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Mesajında özgür yaşam için açlık grevinde olduklarını söyledi.
 
* Mukaddes Çelik: 30 yaşında, öğrenciyken tutuklandı. 5 yıldır cezaevinde, 10 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 2 Şubat’tan bu yana Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Tecrid kalkana kadar açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Necla Atak: Kocaeli 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde 16 Aralık 2018 tarihinden bu yana açlık grevinde. Mesajında 'Yaşam; ya seni özgür yaşayacağım ya da hiç köle yaşamı yaşamdan saymayacağız. Tecride son' dedi.
 
* Nurşen Tekin: 5 Ocak 2019 tarihinden  bu  yana  açlık grevinde. Tarsus Kadın Kapalı T Tipi Cezaevinde. Mesajında, 'Açlık grevleri haksızlığa bir tepkidir, herkes ses versin' dedi.
 
* Özlem Özdemir: 2012’den beri cezaevinde. 16  Aralık 2018 tarihinden bu yana açlık grevinde. Gebze Kadın Kapalı Cezaevinde. .
 
* Özlem Söyler: 2012’den beri cezaevinde. 16 Aralık 2018 tarihinden bu yana açlık grevinde. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde.
 
* Reyhan Çomak: 56 yaşında. 2011 yılında örgüt üyeliği ideasıyla 11 yıl ceza aldı. 9 yıldır cezaevinde. 1 Mart 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde. 
 
* Rahşan Aydın: 22 yaşında 4 çocuklu bir aileden, Diyarbakır/Çermik doğumlu. Amed Bağlar’da polis saldırısın da sokak arasında gözaltına alındı ve 5 gün gözaltında kalıyor. Ömür boyu hapse mahkum edildi. 15 Aralık 2018 tarihinden bu yana açlık grevinde. Son mesajında, 'Uluslararası kamuoyuna çağrımdır, tecrit son bulsun' dedi.
 
* Rozerin Kalkan: 22 yaşında, öğrenci. 11 Ağustos 2016 tarihinden beri cezaevinde, 10 yıl hapis cezası aldı. Leyla Güven şahsında başlatılan bu mücadeleye destek olmak ve tecride karşı ses vermek için 1 Mart 2019 tarihinden itibaren açlık grevinde olduğunu söyledi. Son mesajında, 'Herkes bu insanlık dışı tecridin ciddiyetini görüp destek versin' dedi.
 
* Sebahat Tuncel: 5 Temmuz 1975 yılında doğdu. Malatyalı, İki dönem Milletvekilliği yaptı. 6 Kasım 2016 tarihinde Diyarbakır adliyesi önünde tutuklandı. Halen cezaevinde ve 16 Ocak 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Mesajında 'Leyla Güven’nin talepleri talebimizdir' dedi.
 
* Selma Irmak: 1971 yılında, Mêrdîn, Qoser’de doğdu. 2 dönem milletvekilliği yaptı.15 Ocak 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Mesajında 'Tecrit Sayın Abdullah Öcalan sahsında topluma uygulanan tecrittir. Tüm kamuoyunu tecride karşı çıkmaya çağırıyorum' dedi.
 
* Sevican Yaşar: 41 yaşında 4 çocuk annesi. Diyarbakır HDP İl binasında greve girdi. 8 Mart 2019 tarihinde da tutuklandı. Mesajında 'Sayın Öcalan’ın özgürlüğü, halkların da özgürlüğüdür. Onun üzerindeki tecridin kalkması ile birlikte barışın sağlanacağına inanıyorum. Bunun için greve girdim. Tecrit kırılana kadar direnişine devam edeceğim' dedi.
 
* Sibel Akdeniz: 37 yaşında.  1 buçuk yıldır cezaevinde, 8 yıl 9 ay hapis cezası verildi. 5 Ocak’tan bu yana Mardin E Tipi Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevi eylemine başladım. Tecridin derinleştirilmesiyle halkımızın üzerinde de bir tecrit uygulanıyor aslında. Tecrit kırılana kadar açlık grevi eylemine devam edeceğim. Sonuçları ne olursa olsun, kararlıyım, kararlıyız' dedi.
 
* Sibel Uçar: Sur’da yaralı olarak tutuklandı ve müebbet hapis cezası aldı. 2014’den beri cezaevinde.
4 Şubat 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde. Mesajında, 'Barış için, adalet için Sayın Abdullah Öcala’nın görüş ve haberleşme hakları tanınmalıdır' dedi.
 
* Sinem Oğuz: 26 yaşında. 12 yıl üyelikten hapis cezası verildi, 4 yıldır Kayseri Cezaevinde. Böbrek ve kansızlık rahatsızlıkları var. Tecride karşı 25 Ocak 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde.
 
* Siveka Ataş: 23 yaşında öğrenciyken tutuklandı. 3 yıldır cezaevinde, 15 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart'tan bu yana Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecrit son bulana kadar açlık grevi eylemine devam edeceğiz. Kararlıyız' dedi.
 
* Sudan Güven: 40 yaşında, politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 8 yıldır cezaevinde, 16 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin kırılması ve cezaevi şartlarının iyileşmesi için açlık grevi eylemine bizler de başlıyoruz. Dışarıdaki sessizlik bizleri üzüyor' dedi.
 
* Süheyla Taş: Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde. 26 Aralık 2018 tarihinden beri açlık grevinde. Mesajında 'Onurlu bir yaşam için tecride karşı eylemdeyim' dedi.
 
* Şadiye Manap: 27 yıldır cezaevinde. 4 Şubat 2019 tarihinden beri cezaevinde. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde. Mesajında, 'Yaşam değerli amaçlar uğruna feda edilir' dedi.
 
* Şehriban Çoban: 26 yaşında. 2015'den bu yana örgüt üyesi iddiasıyla cezaevinde. 15 Şubat 2019 tarihinden bu yana tecridin kaldırılması için açlık grevinde.
 
* Zeynep Siptık: 33 yaşında. 4 yıldır cezaevinde tutuklu. 1 Mart’tan bu yana Ankara Sincan Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevi eylemine başladım. Tecrit son bulana kadar da açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Zeynep Taşgir:  Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde.  1 Mart’tan 2019’dan beri açlık grevinde. Mesajında, 'Ölümler olmadan herkes sesini yükseltmeli.  Arkadaşlarımız baş ağrısı, mide bulantısı, sesten, ışıktan rahatsız olma, su içmekte zorluk çekmeye başladı. Üzerimizde yoğun baskılar var. Ses verin tecrit bitsin' dedi.
 
* Zana Çoban: 2015 yılından beri cezaevinde.  1  Mart 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi’nde. Mesajında 'İmralı tecridi son bulması için sesimizi yükseltin' dedi.
 
* Zülftye Kişmir: Dicle/Amed Belediye Eşbaşkanı, bir kadın, bir anne, bir devrimci ve bir direnişçi. Bir yılı aşkındır Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde.1 Mart 2019 tarihinden itibaren açlık grevinde. 15 yaşında epilepsi hastası olan oğlu Aliş’e olan özlemiyle cezaevi koşullarına karşı mücadele veriyor.
 
* Belgin Kanat: 17 Aralık 2018 tarihinden beri Bakırköy cezaevinde açlık grevinde. Bedeni 39 kiloya düştü. Son mesajında, 'Bizler hiçbir zaman kendimizi bu kadar iyi hissetmemiştik. Newroz’un diriliş ruhuyla direnişimizi yaşayacağız. Tecrit son bulacak, Şimdiden baharın özgürlük kokusu bizlere geliyor' dedi.
 
* Berivan Bitmen: 27 yaşında, 6 yıl 8 ay ceza aldı, 4 yıldır cezaevinde. Sırtında platin, kolunda ciddi titreme var. Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevinde, 5 Ocak 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde. 52 kilodan 44 kiloya düştü. Aile üyeleri, 'Çağrımız sadece Türk halkına değil aynı zaman da Türk halkınadır. Artık gerilla annesi, tutuklu annesi, asker ve polis annesi ağlamasın. Çağrımız ölümlerin olmaması için taleplerin kabul edilmesidir' dediler.
 
* Ruşen Bozan: 1981 yılında batmanda doğdu. 2013 yıllının Mayıs ayında örgüt üyeliğinden tutuklanarak 23 yıl ceza aldı. Ocak 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde. Baş ağrıları, mide bulantısı, kemik ağrısı, uykusuzluk ve ani ateş çıkması gibi sağlık sorunları var. Mesajında, 'Bu direnişimizin zulmü ve vicdansızlığı yerle bir edeceğine yürekten hissediyorum. Adaletsizliğe karşı bedenimi açlığa yatırarak başkaldırıyorum. Halkımızdan ve demokratik çevrelerden bu sürece sahip çıkmalarını, duyarlı olmalarını bekliyoruz. Direnerek öz saygımızı güçlendiriyoruz' dedi.
 
* Saadet Akın: 29 yaşında, 11 kardeşler. En çok müzik dinlemeyi seviyor. 31 yıl ceza aldı. 4 yıldır cezaevinde böbrek yetmezliği ve kansızlık rahatsızlıkları var. 3 kez sürgün edildi. Şimdi Ankara, Sincan Cezaevi’nde. 1 Mart 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde.
 
* Zeliha Ustabaş: Artvin’in Hopa ilçesinde 1991 yılında doğdu. Hemşin Ermeni’si. 2015 yılında anadili olan Hemşince savunma yaptığı için ‘örgüt üyesi olma’ ideasıyla 12 hapse mahkum edildi. Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde. Son mektubunda, 'Bu eylem isyan saatlerini yükseltmenin tam vaktidir. Sokaklar bizi bekler. Zira on yıllardır başımıza üşüşmüş bu faşist felaket ancak İmralı önlerinde durdurulabilir' diye belirtti.
 
* Abdullah Aksu: 29 yaşında.10 yıldır cezaevinde, 18 yıl hapis cezası verildi. 8 Mart’tan bu yana İzmir Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Kendi irademle açlık grevine girdim, sağlık durumum iyi değil. Taleplerimiz yerine getirilene kadar eylemimize devam edeceğiz. Kararlıyız' dedi.
 
* Abdullah Yıldız: 23 yaşında, politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 2 yıl 3 aydır cezaevinde, 10 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin kaldırılması için açlık grevi eylemine bizler de başlıyoruz. Tecrit son bulana kadar açlık grevi eylemimize devam edeceğiz. Bizleri yalnızca halkımızın sessizliği öldürür. Dışarıdakiler neden bu kadar sessizler' diye sordu.
 
* Adnan Bulut: 26 yaşında. 3,5 yıldır cezaevinde, 7,5 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Kimsenin ölmemesi için açlık grevine başladım. Açlık grevinde kararlı olacağız' dedi.
 
* Agit Dolan: 20 yaşında, öğrenciyken tutuklandı. 3 yıldır cezaevinde, 8 yıl 8 ay hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Giresun E Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Tecridin son bulması için açlık grevi eylemine ben de başlıyorum. Sonuçları her ne olursa olsa tecrid kırılana dek açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi .
 
* Agit Kortak: 28 yaşında, İnşaat işçisi. 4 yıldır cezaevinde, 12 hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu  yana Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecrit son buluncaya dek mücadelemiz devam edecektir. Mutlaka kazanacağız' dedi.
 
* Agit Tekin: 22 yaşında öğrenciyken tutuklandı. 4 yıldır cezaevinde, 12 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Tarsus T Tipi Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin son bulması için açlık grevine başladım. Tecrid son bulana kadar da açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Agit Yıldız: 22 yaşında. Şubat 2016 da tutuklandı, 14 yıl ceza aldı 1 Mart 2019 tarihindendir de açlık grevinde. Mesajında, 'Her zaman için direneceğim ve mutlaka kazanacağım. Herkese ölüme sessiz kalmayın' dedi.
 
* Ahmet Kaya: 23 yaşında. 15 yıl ceza aldı, 5 yıldır cezaevinde. Mart ayının başından beri açlık grevinde. Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinde.
 
* Ahmet Kahanaslan: 47 yaşında öğrenciyken tutuklandı. 27 yıldır cezaevinde, müebbet hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevine başladım. Tecrit son bulana kadar da açlık grevi eylemime sonu her ne olursa olsun devam edeceğim' dedi.
 
* Ahmet Sürme: 31 yaşında, fırıncıyken tutuklandı. 2 buçuk yıldır cezaevinde, 16 yıl hapis cezası verildi. 26 Aralık’tan bu yana Tekirdağ F-2 Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu’nda süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Sonucu her ne olursa olsun, tecrit son bulana kadar açlık grevi eylemimize devam edeceğiz' dedi.
 
* Aydın Akış: 32 yaşında. 35 yıl 6 ay hapis cezası aldı. 12 yıldır cezaevinde. 1 Mart 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Bolu F Tipi Cezaevi’nde.
 
* Aydın Hudat: 50 yaşında, boyacı. 27 yıldır cezaevinde, müebbet hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Karabük T Tipi Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevinde Mesajında, 'Açlık grevim tecrit kırılana kadar devam edecek' dedi.
 
* Azad Aslan: 25 yaşında. 7 buçuk sene hapis cezası aldı, 5 yıldır cezaevinde. Mart 2019’un başından beri açlık grevinde. Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinde. Mesajında tecridin sadece Sayın Abdullah Öcalan üzerinde olmadığını tüm topluma yayılmış olduğunu söyledi.
 
* Azad Bayram: 23 yaşında, politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 8 aydır cezaevinde, 2 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevi eylemine ben de başlıyorum' dedi.
 
* Azad Yıkar: 27 yaşında, politik nedenlerden tutuklandı. 4 yıldır cezaevinde, mahkemesi devam ediyor. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin son bulması için açlık grevi eylemine başladım. Tecrit son bulana kadar da eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Barış Engin: 28 yaşında. 8 aydır tutuklu.  1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevi eylemine başlıyorum' dedi.
 
* Basri Kılınç: 56 yaşında, kaynakçılık yaparken tutuklandı. 20 yıldır cezaevinde, 36 yıl hapis cezası verildi. 10 Şubat’tan bu yana İzmir 4 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında 'Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için açlık grevi eylemine başladım. Tecrid son bulana kadar da eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Bayram Aslan: 41 yaşında. 26 yıldır cezaevinde, 36 yıl hapis cezası verildi.1 Ocak’tan bu yana Ordu E Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Kendi irademle açlık grevine girdim. Sağlık durumum kötü, sonu her ne olursa olsun sonuç alana kadar da açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Cemal Baran: 45 yaşında, politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 8 yıldır cezaevinde, 15 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Bandırma 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin son bulması için açlık grevi eylemine ben de başlıyorum. Sonuna kadar da eylemimize devam edeceğiz' dedi.
 
* Cemil Akış: 46 yaşında. 6 yıl 3 ay ceza aldı. 3 yıldır hapsedilmiş. Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi’nde. 1 Mart 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Mesajında açlık grevini tecrit kalkana kadar sürdürmekte kararlı olunduğunu söyledi.
 
* Cihan Gökalp: 30 yaşında, politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 3 yıldır cezaevinde, müebbet hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin kırılması ve cezaevi şartlarının iyileşmesi için açlık grevi eylemine bizler de başlıyoruz. Bedenim tutsak olabilir, ama ruhum ebediyen özgürdür' dedi.
 
* Cihat Yayık: 30 yaşında öğrenciyken tutuklandı. 5 yıldır cezaevinde, 7 buçuk yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Rize L Tipi Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında,  'Tecride karşı açlık grevi eylemine başladım. Tecrit son bulana kadar da açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Deniz Özdemir: 29 yaşında, öğrenciyken tutuklandı. 3 yıldır cezaevinde, müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor. 5 Ocak’tan bu yana Tarsus T Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Baş ağrıları var, ayağa kalkmakta zorluk çekiyor, uyku problemi ve kemiklerinde ağrı var. Ailesi, görüşe çıkamayacak durumda olduğunu belirtti. En son telefon konuşmasında, 'Açlık grevi eylemimize tecrid son bulana kadar devam edeceğiz. Moralimiz yüksek ama halkımızın direnişe vereceği destekle daha da moralli olacağız. Ölüm dahi olsa bu bizim zaferimiz olacaktır. Ne olursa olsun, son muhteşem olacak' dedi.
 
* Dindar Koç: 28 yaşında. Avukat. 3 buçuk yıl ceza aldı. 2 yıl 5 aydır cezaevinde. 1 Mart 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde. Mide sorunu yaşıyor. Mesajında, 'Halka bir sözümüz var hukuk için direneceğiz' dedi.
 
* Emin Yıldız: 46 yaşında. 28 yıldır cezaevinde, 36 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana İzmir/ Aliağa 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Kendi isteğimizle greve girdik, bu baskılar kalkmadan, tecrit son bulmadan da açlık grevlerini bırakmayacağız' dedi.
 
* Emrah Bayram: 28 yaşında.10 yıldır cezaevinde, 36 yıl hapis cezası verildi. 31 Mart’tan bu yana Ağrı/ Patnos T Tipi Kapalı Cezaevi İnfaz Kurumu’nda süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Açlık grevine tecridin kırılması için başladım, sesimize kulak verin' dedi.
 
* Emrullah Kalkan: 27 yaşında ve 5 aydır Diyarbakır cezaevinde 1 Mart 2019 tarihinden itibaren açlık grevine başladı. Mesajında, 'Adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşı olduğum için mücadele ediyorum. Herkesin bu mücadeleye ses vermesini istiyorum' dedi.
 
* Erdal Polat: 37 yaşında. Müebbet hapis cezasına çarptırılmış. 11 yıldır cezaevinde. İzmir Buca Cezaevi’nde. 26 Aralık 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Mesajında, 'İmralı Tecridi kaldırılana dek kararlılıkla sürdüreceğim vaz geçmeyeceğim ve mutlaka kazanacağız' dedi.
 
* Faruk Aras: 2012'de gözaltına alındı. Toplam 120  yıl ceza aldı. Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevini sürdüren 44 tutukludan biri. 1 Mart 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde. Mesajında, '26 Aralık 2018'den bu yana eylemde olan 6 arkadaşlarımın durumları kritik çok kilo kaybettiler, uyumakta zorlanıyorlar ve vücutlarında yaralar çıkıyor. Tecrit son buluncaya kadar herkes ses versin' dedi.
 
* Ferhat Tuncer: 25 yaşında. 5 yıl hapis cezası aldı. 6 aydır cezaevinde. Mart 2019’dan beri açlık grevinde. Mersin E Tipi Cezaevi’nde.
 
* Ferman Altuntaş: 28 yaşında, seyyar satıcılık yaparken tutuklandı. 5 yıldır cezaevinde, 10 yıl hapis cezası verildi. 15 Şubat’tan bu yana Elazığ 2 No’lu Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevi eylemine başladım. Tecrit son bulana kadar açlık grevi eylemime devam edeceğim. Kararlıyım' dedi.
 
* Ferit Bademkıraman: 28 yaşında öğrenciyken tutuklandı. 5 yıldır cezaevinde, 16 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin kırılması için açlık grevi eylemine başladım. Tecrit kırılana kadar da eylemime devam edeceğim. Kararlıyım' dedi.
 
* Fetih Yaşa: 54 yaşında. 28 yıldır cezaevinde, 36 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecrit son bulana dek açlık grevi eylemime devam edeceğim. Kararlıyım' dedi.
 
* Fesih Tekin: 1988 de doğdu.12 yıl ceza aldı, 8 buçuk yıldır cezaevinde. 5 Ocak 2019 tarihinden beri Tarsus T Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde. Mesajında, 'Tecrit hukuk dışıdır kabul etmiyorum' dedi.
 
* Fırat Maçin: 41 yaşında. 22 yıldır cezaevinde, müebbet hapis cezası verildi. 1 Mart'tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin son bulması için açlık grevi eylemine başladım. Tecrit son bulana kadar da açlık grevi eylemine devam edeceğim' dedi.
 
* Fırat Ertunç: 32 yaşında. Beş kardeşi var, beşi de cezaevinde. 17 yıl ceza aldı, 4 yıldır cezaevinde. 5 Ocak 2019’dan beri açlık grevinde. Açlık grevinden ötürü gözlerinde görme kaybı var.
 
* Ali Ertunç: 27 yaşında. 9 yıl ceza aldı. 3 aydır cezaevinde. Mart 2019’dan beri gündür açlık grevinde.
 
* Murat Ertunç: 30 yaşında. Henüz öğrenciyken 25 yıl ceza aldı, 10 yıldır cezaevinde. Şubat 2019’dan beri gündür açlık grevinde.
 
* Recep Ertunç: 26 yaşında. 15 yıl ceza aldı, 7 yıldır cezaevinde. 1 Mart 2019 tarihinden beri açlık grevinde.
 
* Ferhat Ertunç: 21 yaşında 12 yıl ceza aldı 3 yıldır cezaevinde. Şubat 2019’dan beri açlık grevinde.
 
* Gürsel Çelik: 50  yaşında çiftçi. 14  aydır cezaevinde, 4 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Sayın Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, aile ve avukat görüşlerine başlaması için açlık grevi eylemine bizler de başlıyoruz. Bizim isteklerimiz yerine gelmeyene kadar davamızdan vazgeçmeyeceğiz. Açlık grevi eylemimizi sonlandırmayacağız' dedi.
 
* Hakan Yılmaz: 22 yaşında. 18 yıl ceza aldı, 5 yıldır cezaevinde. Mart 2019’dan beri açlık grevinde. Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde.
 
* Hakan Abi: 30 yaşında. 5 aydır tutuklu, yargılanması sürüyor. Şubat 2019’dan bu yana açlık grevinde. Edirne F Tipi Cezaevi’nde.
 
* Hakim Lale: 32 yaşında, inşaat işçiliği yaparken tutuklandı. 5 yıldır cezaevinde, 7 yıl 5 ay hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Ya Sayın Öcalan üzerindeki tecrit kalkacak ya da bizler ölene dek açlık grevi eylemimize devam edeceğiz' dedi.
 
* Hamza Yıldeniz: 23 yaşında  öğrenciyken tutuklandı. 2 yıldır cezaevinde, 6 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecrit son bulana kadar açlık grevi eylemimize devam edeceğiz. Moralliyiz, coşkuluyuz ve kararlıyız' dedi.
 
* Hanift Kuzu: 50 yaşında. 15 yıldır cezaevinde, 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca 16 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart'tan bu yana Rize Kalkandere Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin son bulması için açlık grevi eylemine başladım. Tecrid son bulana kadar da eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Hasan Mesut Çelebi: 48 yaşında öğrenciyken tutuklandı. 28 yıldır cezaevinde, müebbet hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Rize Kalkandere Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevi eylemine başlıyorum. Tecrit son bulana kadar da eylemime devam edeceğim. Sonu ne olursa olsun kararlıyım' dedi.
 
* Hüseyin Aras: 24 yaşında, serbest meslek yaparken tutuklandı. 2 yıl 8 aydır cezaevinde, 10 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Kandıra Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Kendi irademizle açlık grevi eylemine başladık. Tecrit son bulana kadar da eylemimizden vazgeçmeyeceğiz. Sonuçları her ne olursa olsun, açlık grevine devam edeceğiz. Sonu zafer olacaktır' dedi.
 
* Hüseyin Işık: 25 yaşında, oto yıkamacıyken tutuklandı. 5 yıldır cezaevinde, 36 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Tecridin son bulması için açlık grevi eylemine ben de başlıyorum. Tecridin son bulması için elimizden gelen her ne varsa yapacağız. Sonuç alana kadar da açlık grevi eylemimize devam edeceğiz' dedi.
 
* İbrahim Engin: 27 yaşında, öğrenciyken tutuklandı. 7 yıldır cezaevinde, 12 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Bolu F Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevine başlıyorum. Tecrit bir insanlık suçudur. Bu suç ortadan kalkana kadar açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* İbrahim Tekin: 23 yaşında. 12 yıl hapis cezası aldı. Ocak 2019’dan beri açlık grevinde Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde.
 
* İlhan Bengi: 46 yaşında, şoför. 20 yıldır cezaevinde, 36 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Elazığ Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Kendi irademle açlık grevi eylemine başlıyorum. Leyla Güven şahsında bu tecrit kırılmayana dek devam edeceğiz. Türkiye’de ki bütün cezaevlerinde binlerce arkadaş açlık grevine başlamış, ben de onlardan biriyim. Tecrit kırılana kadar devam edeceğim' dedi.
 
* İnan Söylemez: 26 yaşında, öğrenciyken tutuklandı. 4 yıldır cezaevinde, 17 yıl hapis cezası verildi. 5 Ocak’tan bu yana Balıkesir/Bandırma 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Yapılan zulüm ve tecridin kırılması nedeniyle açlık grevindeyim, tecrit kalkana kadar da devam edeceğim' dedi.
 
* İsmet Akın: 30 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası aldı. Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 5 Ocak 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Cezaevinde bir çok ameliyat geçirdi. Sağlık durumum iyi değil. Mesajında kamuoyuna eylemlere ses verme çağrısında bulundu ve 'Önderliğimizi, toplumu, Türk halkını faşizmin insafına bırakmayacağız' dedi.
 
* İsmet Argür: 55 yaşında. 26 yıldır cezaevinde, müebbet hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Bandırma T Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin kırılması için açlık grevine girdim. Tecrit kırılana kadar da eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* İsmet Taş: Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde. 5 Ocak 2019 tarihinden bu yana süresiz- dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Artık İmralı işkence sistemiyle yaşamak istemiyoruz! Heval Leyla ilk bu mesajı hisseden oldu, gereğini yaptı. Bugün kimin elinden ne geliyorsa onu yapması gerekir. Bu olursa, kucaklaşma çok yakın. Bizim için değil, tecrit herkesin üzerinden kalksın diye çabalasın' dedi.
 
* Kadir Gümüş: 34 yaşında. 3 yıldır cezaevinde, mahkemesi devam ediyor. 1 Mart’tan bu yana Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında 'Tecridin kaldırılması sadece Sayın Öcalan için değil bütün Türk Halkı’nın özgürlük ve barış içinde yaşaması ve adaletli olan bir yaşam sunabilmek için açlık grevindeyiz. Taleplerimiz yerine getirilene kadar da eylemimize devam edeceğiz' dedi.
 
* Kani Yakoğlu: 25 yaşında, öğrenciyken tutuklandı. 3 yıldır cezaevinde. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Tecridi ortadan kaldırıncaya kadar açlık grevi eylemimize devam edeceğiz. Kararlıyız' dedi.
 
* Kasım Temel: 45 yaşında. 6 yıl 3 ay hapis cezadı aldı. 4 yıldır cezaevinde. Şubat 2019’dan bu yana grevde Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde.
 
* Kazım Kıt: 1991 yılında Dersim’de doğdu. 2015 yılında hapsedildi. 1 Mart 2019 tarihinden itibaren açlık grevinde. Ailesine son sözleri onu ziyaret etmeleri, geldikleri takdirde birçok ihtiyacının kısıtlanabileceği oldu.
 
* Kerem İmrek: 27 yaşında. Kırıkkale Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde. 26 Aralık 2018 tarihinden beri açlık grevinde. Sağlık durumu ile ilgili baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk yaşamakta, 13 kilo kaybetti. Mesajında, 'Yapacağımız şey direnişe geçmek ve tecridi kırıp yeni bir yaşamla buluşmaktır' dedi.
 
* Mahir Tekin: 46 yaşında. 23 yıldır cezaevinde, müebbet hapis cezası verildi. 1 Mart'tan bu yana Tekirdağ T Tipi Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında 'Tecrit karşı açlık grevi eylemine başladım. Tecrit son bulana kadar da açlık grevi eylemine devam edeceğim' dedi.
 
* Mahsum Balgi: Adana’da 2012 yılında tutuklandı,14 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 8 yıl 6 aydır cezaevinde. 1 Mart 2019 tarihinden bu yana Diyarbakır 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde. Mesajında, 'Tecrit kaldırılıncaya kadar açlık grevini sürdüreceğiz. Zindanların sesi olun' dedi.
 
* Mahsum Koyun: 24 yaşında Üniversite öğrencisi. Gazetecilik bölümünü okuyordu. 5 yıl 8ay ceza aldı. 2 yılı aşkın bir süredir cezaevinde. 1 Mart 2019 tarihinden bu yana açlık grevinde. Mesajında, 'Haklı ve meşru hakkımız için mücadele ediyoruz, sonuç alana kadar sürdüreceğiz' dedi.
 
* Mazlum Alan: 26 yaşında. 8 yıldır cezaevinde, 150 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart'tan bu yana Bolu Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Bizler de Tecridin son bulması için açlık grevi eylemine başladık. Tecrit son bulana kadar da açlık grevi eylemine devam edeceğiz' dedi.
 
* Medeni Söylemez: 23 yaşında, politik nedenlerden dolayı tutuklandı. 3 yıldır cezaevinde, 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Tekirdağ 1 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin kırılması için açlık grevi eylemine başlıyorum. Tecrit son bulana kadar da açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Mehmet Aksu:  28 yaşında. 10 yıldır cezaevinde,  12 yıl hapis cezası verildi.1 Mart’tan beri Diyarbakır T Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde Mesajında, 'Kendi irademle açlık grevine girdim. Sağlık durumumuz iyi değil ama mücadeleye devam edeceğiz' dedi.
 
* Mehmet Çelik: 32 yaşında, çiftçi. 1 yıldır cezaevinde, 4 buçuk yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridi kaldırarak aile ve avukat görüşmelerinin başlaması talebiyle ben de açlık grevi eylemine başladım. İsteğimiz yerine gelmeyene kadar vazgeçmeyeceğiz' dedi.
 
* Mehmet Emin Erdağ: 39 yaşında. 5 yıldır cezaevinde 18 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart'tan bu yana Gaziantep Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin son bulması için açlık grevi eylemine başladım. Tecrit son bulana kadar da açlık grevi eylemine devam edeceğim' dedi.
 
* Mehmet Özdemir: 48 yaşında, inşaat ustası. 2 yıldır cezaevinde 3 yıl hapis cezası verildi.1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Kendi irademle girdim, tecrit kırılana kadar da açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Mehmet Selam Balta: 19 yaşında, l i se öğrencisiyken tutuklandı. 2 buçuk yıldır cezaevinde, 8 yıl 8 ay hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevi eylemine başladım. Tecrit bitmeden açlık grevi eylemimize son vermeyeceğiz. Sonuç alana kadar, kararlıyız' dedi.
 
* Mehmet Şirin Kaya: 22 yaşında. 4 yıldır cezaevinde tutuklu. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecrit son bulana kadar açlık grevi eylemime devam edeceğim. Kararlıyım' dedi.
 
* Mehmet Veysel Ateş: 33 yaşında. 5 yıldır cezaevinde, 7 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin son bulması için açlık grevi eylemine başladım. Tecrit son bulana kadar da eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Mehmet Yıldırım: 27 yaşında, öğrenciyken tutuklandı. 10 yıldır cezaevinde, 16 yıl hapis cezası verildi. 10 Şubat’tan bu yana Samsun Bafra Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında 'Tecrid son bulana dek açlık grevi eylemime devam edeceğim. Sonuçları her ne olursa olsun, kararlıyım' dedi.
 
* Menduh Aşkan: 35 yaşında. Esnaf. 4 yıl 8 ay ceza aldı ve 9 aydır cezaevinde. 2 Mart 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Mesajında,'Tecrit haksızlıktır' dedi.
 
* Mesut Atış: 29 yaşında. 20 yıl ceza aldı, 4 yıldır Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutuluyor. 17 Aralık 2018’den beri açlık grevinde. Baş ağrısı, gözde yanma gibi sağlık sorunları yaşıyor. Mesajında, 'Onur ve özgürlük yoksa insanın sadece biyolojik olarak yaşam sürmesinin ne anlamı var. Bizler bu eylemi ölmek için değil, onurumuzla özgür yaşamak için başlattık, sizde ses verin' dedi.
 
* Metin Güven: 47 yaşında. 27 yıldır cezaevinde, müebbet hapis cezası verildi. 1 Mart ‘tan bu yana Karabük Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Mesajında, 'Tecridin kırılması için açlık grevine başladım, dışardakilerin neden bu kadar sessiz olduğuna anlam veremiyorum' dedi.
 
* Metin Serhat: 35 yaşında. Kitap okumayı  çok  sever. 16 Aralık 2018 tarihinden beri açlık grevinde. Ailesi açlık grevi dolayısıyla 17 kilo verdiğini ve talepleri yerine getirilene kadar eylemlerinin süreceğini belirtti.
 
* Mecit Kanat: 24 yaşında. 7 yıl hapis cezası aldı, 4 yıldır cezaevinde. Mart 2019’un başından beri açlık grevinde. Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevinde. Son mesajında 'Taleplerimiz mevcut yasaların uygulanması talebidir' dedi.
 
* Murat Aslan: 22 yaşında öğrenciyken tutuklandı. 2 buçuk yıldır cezaevinde, 10 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz- dönüşümsüz açlık grevi eyleminde.
 
* Murat Aslan: 39 yaşında. 5 yıldır cezaevinde, 9 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 1 Mart' tan bu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin kırılması için açlık grevi eylemine başladık. Son bulana kadar da eylemimize devam edeceğiz' dedi.
 
* Murat Duran: 40 yaşında. 23 yıldır cezaevinde, müebbet hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana İzmir Şakran Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevi eylemine başladım. Tecrit son bulana kadar da açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Murat Gümüş: 36 yaşında. 120 yıl ceza aldı. 11 yılı aşkındır cezaevinde. 1 Mart 2019 tarihinden beri açlık grevinde. Son mesajında, 'Taleplerimiz yerine gelmeden geri adım atmayacağız halklar bu eyleme sessiz kalmamalı' dedi
 
* Murat İçli: 27 yaşında, öğrenciyken tutuklandı. 8 yıldır cezaevinde, 16 yıl hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Diyarbakır T-1 Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecride karşı açlık grevi eylemine başladım. Tecrit son bulana kadar da açlık grevi eylemime devam edeceğim' dedi.
 
* Murat Karagöz: 26 yaşında. 7 buçuk yıl hapis cezası aldı, 5 yıldır cezaevinde. Ocak 2019’dan beri açlık grevinde. Van F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde.
 
* Mustafa Arpın: 35 yaşında. 4 yıldır cezaevinde, mahkemesi devam ediyor. 20 Şubat’tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Kendi irademle açlık grevine girdim, sağlık durumumuz iyi değil ama sonuç alana kadar devam edeceğiz' dedi.
 
* Mustafa Ertukuş: 37 yaşında.4 yıldır cezaevinde, 5 yıl 2 ay hapis cezası verildi. 1 Mart’tan bu yana Elazığ 2 No’lu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde. Mesajında, 'Tecridin kırılması ve c
Bu haber 237 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
1983’ten beri Avrupa’da sürgünde yaşayan Gazeteci Hüseyin Narlı (Ökkeş Ünlü..