Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / İsviçre ve Avusturya'da Dersim Tertelesi anma ve protestoları

İsviçre ve Avusturya'da Dersim Tertelesi anma ve protestoları

06 Mayıs 2019, 10:52

Dersim Tertelesinin başlangıç günü olarak (4 Mayıs 1937) kabul gören kara günde İsviçre’nin Zürih ve Basel ile Avusturya’nın Viyana kentinde Dersim Soykırımı dolayısıyla yürüyüş ve anmalar yapıldı.

İsviçre’nin Zürih kentinde de Dersim İnisiyatifi öncülüğünde Dersim tertelesi 82. ıldönümü vesilesi ile1 Mayıs alanında bir yürüyüş yapıldı.

Yürüyüşe Leyla Güven öncülüğünde bir çok merkezde Öcalan’a yönelik mutlak tecridin kırılması için sürdürülen süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerine destek amaçlı 3 günlük eylemde olan İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu (İGİF) üyeleri de katıldı. Aynı amaçla Basel kentinde de bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Diğer yandan Avusturya’nın başkenti Viyana Dom Kilisesi’nin Stephansplatz’da Avusturya Alevi Kültür Merkezinin organizesi ile gerçekleştirilen anma, Seyit Rıza şahsında Dersim’de katledilenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Seyit Rıza ve arkadaşlarının yanı sıra Dersim’de katliama uğrayan Dersimlilere ait poster ve pankartların da taşındığı anmada kurumlar adına konuşmalar yapıldı.

Avusturya Kültür Merkezi adına konuşan Serhat Munzur, Seyit Rıza ve arkadaşlarının idam edilmelerinin 82’inci yılında Seyit Rıza’nın, “Ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim. Bu bana dert oldu. Sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun” sözleriyle başladı. Türkiye devletinin Dersim’de Alevilere yaptığı katliamlar sebebi ile Dersim halkı başta olmak üzere bütün Kürdistan halkından özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Avusturya Alevi Kültür Merkezi temsilcisi, diğer kurum temsilcileri de katledilenleri anarken, yaşananların uluslararası platformlarda “soykırım” olarak tanınmasını, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmasını, Türk devletinin soykırıma ait gizli belgeleri paylaşılması taleplerini dile getirdi.

Bu haber 127 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Ovacık’daki hazine arazilerinin büyük ..