Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / FEDA: Dersim soykırımın da direnişin de kalesi oldu!

FEDA: Dersim soykırımın da direnişin de kalesi oldu!

04 Mayıs 2019, 12:45

Dersim Soykırımı'nda katledilenleri anan FEDA, büyük bir zulme rağmen Dersim'in baş eğmediğine dikkat çekti.

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA), Dersim Soykırımı'nın yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

'SOYKIRIMIN LABORATUVARI!'

"Fiziki soykırımdan sonra kültürel soykırımın laboratuvarıdır Dersim" vurgusunda bulunulan açıklamada, "Tarih boyunca gerçekleşen Alevi katliamlarında sığınılan, silahını ve direnişi hiç bırakmamış tek yerdir Dersim. Özerkliğini aktif öz savunması ile mümkün kılan Dersim, iktidar-dışılığın, ortakçı yaşamın kalesi olmuştur. Bu özerk olma hali giderek  dünya genelinde yaygınlaşan ve Osmanlı tarafından benimsenen yeni ulus-devlet paradigması karşısında da öteki olma halini korumuştur" denildi.

'TARİHİN TANIDIĞI EN FAŞİST YASA'

Açıklamada şunlar ifade edildi:

"Yeryüzünde çeyrek yüzyılda iki soykırım görmüş tek coğrafyadır Dersim. Dağılan Osmanlı yerine ikame edilen Türkiye Cumhuriyeti ve Kemalizm, bitmez tükenmez yalan ve hilelerle Dersimlileri  laiklik ve özgürlük vaatleriyle oyalamış ve dikensiz gül bahçesi yaratmak için '30'ların ortasında Dersim meselesine sıra geldiğine hüküm vermiştir. Kürt isyan yada meşru savunmaları parçalı olarak bertaraf edildikten sonra Dersim tam bir askeri, siyasi, ekonomik kuşatmaya alınarak içten çürütülmeye başlanmıştır. Toplumun öncü olarak kabul ettiği isimler türlü ihanetlerle öldürülmüş, sosyal ve kültürel yapıda hüküm süren Rızalık Toplumu ilkesi ocakların etkisiz kılınmasıyla işlevselliğini yitirme noktasına getirilmiştir. En sonunda meşru öz savunma araçları ve silahlarının teslim edilmesi tarihin tanıdığı en faşizan yasa olan 25 Aralık 1935 Tunceli Kanunuyla dayatılmıştır.

    Fakat direnmekte kararlı olan son Dersim liderleri ve aşiretleri, daha önce Ermeniler üzerinden test edilen ve 2. Dünya Savaşı'nda Hitler tarafından Yahudilere tatbik edilen soykırımla tekrar karşı karşıya kalmışlardır. Devletin bu 'nihai çözüm'ü 4 Mayıs 1937’ye gelindiğinde Bakanlar Kurulu kararıyla fiili olarak hayata geçirilmiş; Dersim’de iki yıldan fazla sürecek olan bir soykırım operasyonuna başlanmıştır. 70 binden fazla insanımızın  Almanya’dan satın alınan kimyasal gazlar, Amerika’dan satın alınan uçaklarla katledildiği bu kanlı süreç ve ardından sürgünlerle kültürel soykırım  sürdürülmüştür. 

 

Seyit Rıza’nın, 'ben sizin yalan ve hilelerinizle baş edemedim. Bu bana dert oldu. sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun' sözleriyle tarihe yazılmış bir direniştir Dersim!"

'ÖZÜR DİLENMELİ, SOYKIRIM BELGELERİ AÇIKLANMALI'

FEDA, katledilenleri anarken, yaşananların uluslararası platformlarda 'soykırım' olarak tanınmasını, Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerinin açıklanmasını, Türk devletinin soykırıma ait gizli belgeleri paylaşarak Dersim halkından özür dilemesini istedi.

Bu haber 182 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi inancının tarihini, ahlaki ve politik değerlerini araştıran, anadilde..