Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ’41 yıla rağmen Malatya Katliamı neden aydınlatılmadı?’

’41 yıla rağmen Malatya Katliamı neden aydınlatılmadı?’

23 Nisan 2019, 13:42

“Biz Aleviler bugüne kadar katliamlar karşısında Pir Sultanlar gibi diz çökmedik bundan sonra da diz çökmeyeceğimizi haykırıyoruz”

PSAKD üye ve yöneticileri, Malatya Ören Şubede bir araya gelerek Malatya Katliamı’na ilişkin açıklama yaparak, “Biz Aleviler bugüne kadar katliamlar karşısında Pir Sultanlar gibi diz çökmedik bundan sonra da diz çökmeyeceğimizi haykırıyoruz” dedi.    

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin (PSAKD) birçok yönetici ve üyeleri Malatya Ören Şubede bir araya gelerek, 41 yıl önce gerçekleştirilen Malatya Katliamı’na ilişkin basın açıklaması yaptı.

Açıklama öncesinde Pir Hasan Doğan Cemal gülbeng okudu. Açıklamayı PSAKD Ören Şube Başkanı Mazlum Köse yaptı. Köse, katliamın halen neden aydınlatılamadığına vurgu yaparak şunları söyledi:

“Bundan 41 yıl önce 1978 yılında Alevilere yönelik Malatya’da tam dört gün süren bir katliam yaşandı. Dönemin belediye başkanı Hamit Fendoğlu’nun nereden geldiği belli olmayan bir bombanın evinde patlaması sonucu yaşamını kaybetmesi üzerine bunu bahane eden eli kanlı faşistler, Malatya’da Alevilere yönelik bir katliam yaptılar. Aradan 41 yıl geçmesine rağmen bu olay henüz aydınlatılmadı. Dört gün boyunca Alevi canlarımızın iş yerleri yağmalanıp, canlarına kastedilip, evleri darmadağın edildi. Ve onlarca insanımız yaşamını kaybetti. Dostlar, bizler biliyoruz ki bu katliam sadece Hamit Fendoğlu’nun intikam katliamı değildi. Bu katliam tarihten beri süregelen Alevilere karşı organize bir katliamın devamıydı. Ne ilkti ne de son oldu.”

 

 

“ALEVİLERİ SİNDİRMEYE YÖNELİK KATLİAMLAR”

Malatya Katliamı’ndan sonra Maraş, Çorum, Sivas katliamlarının yapıldığını belirten Mazlum Köse, “Bu katliamlar Alevileri sindirip korkutmaya yönelik katliamlardır. Ama biz Aleviler olarak bu katliamlar karşısında Pir Sultanlar gibi bugüne kadar diz çökmedik bundan sonra da diz çökmeyeceğimizi buradan haykırıyoruz. Malatya’da canlarını yitiren Alevi canlarımız başta olmak üzere bu mücadele içerisinde yaşamını kaybeden bütün canlarımızın anıları önünde saygı ile eğiliyoruz” dedi.

Pirhaber

Bu haber 137 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
"Son yıllarda Kürt Rêya Heq Aleviler içindeki dar bir kesimde etkisi g..