Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Alevi kurumlarından ortak açıklama: Planlanmış bir saldırı

Alevi kurumlarından ortak açıklama: Planlanmış bir saldırı

21 Nisan 2019, 20:44

8 Alevi Kurumu ortak bir açıklama yaparak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na asker cenazesinde gerçekleşen saldırıya tepki gösterdi.

Açıklamada, “Yine bir grup, yine bir ev ve evin etrafında kan dökmeye hazır, insan sıfatında karanlık ruhlu yüzlerce cani gördük ,içimiz acıdı , kırgınlığımız aklımıza geldi, “yinemi dedik”….” ifadelerine yer verildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na asker cenazesinde gerçekleşen saldırıya dönük tepkiler gelmeye devam ediyor. Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Vakıflar Federasyonu, Demokratik Alevi Dernekleri, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu yaptıkları ortak açıklamada Kılıçdaroğlu’na saldırının vatandaşların saldırı olmadığına dikkat çekti.

“İÇİMİZ ACIDI, KIRGINLIĞIMIZ AKLIMIZA GELDİ”

Yapılan ortak açıklamada şunlar ifade edildi:

 

 

“Biz Aleviler için; şiddetin sorunlaştırılması, olağan görülmesi, hatta özerkliklerle donatılmış olması yeni değil. Bu şiddet; Hâkimiyet ve iktidar ilişkileri arasında beslenen grupların, benzer senaryo ve değişik boyutlarda halkı birbirine bırakma taktiğidir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya bakarsak başta Sivas, Maraş, Çorum ve nice katliamın başlangıç tablosuna benzediğini görüyoruz. Yine bir grup, yine bir ev ve evin etrafında kan dökmeye hazır, insan sıfatında karanlık ruhlu yüzlerce cani gördük ,içimiz acıdı , kırgınlığımız aklımıza geldi, “yinemi dedik”….”

“DEVLETİN BEKA SORUNUNU ŞİDDET İLİŞKİSİNE ÇEVİRDİLER”

“Bu saldırı vatandaş saldırı olamaz organize edilmiş, planlanmıştır” vurgusu yapılan açıklamada, “Özellikle seçim döneminde sevginin, hoşgörünün ve birlikte yaşama tahammüllünün şiddet söylemleri ile yok edildiğini hepimiz biliyoruz, ülkemizin sosyal dokusu bu söylemler yüzünden çökmüş, iktidar güçlerinin şiddet söylemleri ile halk bloklaştırılmıştır. Şiddet içeren ucuz “popülizm söylemleri “ , “sosyal muhafazakârlık dili ” gibi kavramları kullanıp, devletin “beka” sorununu şiddet ilişkisine çevirerek, halkı tehdit edenler bu tabloya dönüp bir baksın” ifadelerine yer verildi.

“NABIZ ÖLÇMEK İÇİN PLANLANMIŞ BU SALDIRIYI KINIYORUZ”

Yapılan ortak açıklamada, bugünkü saldırının bu söylemlerin sonucu olduğu ifade edildi.

Açıklamada devamla şunlar kaydedildi:

“Ancak yerel seçimler gösterdi ki;  ülkeyi salt sosyal-siyasal sorunlar temelinde ayrıştırmak imkânsızlaşmıştır ve tüm halklar ortak barış, güven ve huzur doktrini temelinde birleşmiştir. Biz Aleviler; organize edilmiş ve nabız ölçmek için planlamış bu saldırıyı mevcut kurumlarımızla kınıyoruz, Bizler güçlüyüz ve örgütlüyüz tüm halklara karşı yapılacak herhangi bir saldırıya asla izin vermeyeceğimizi kolektif birlikteliğimizle cevap vereceğimizi bildiriyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Pirhaber

Bu haber 136 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
"Son yıllarda Kürt Rêya Heq Aleviler içindeki dar bir kesimde etkisi g..