Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Ekrem İmamoğlu görevi devraldı:

Ekrem İmamoğlu görevi devraldı:

18 Nisan 2019, 08:38

Mazbatasını aldıktan sonra Büyükşehir Belediyesi önünde halka hitap eden İmamoğlu, 'Daha çok çalışacağım. Söz veriyorum. Allahım beni doğduğum topraklara ve Cumhuriyete mahçup etme' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu, Saraçhane'de görevi AKP'li Mevlüt Uysal'dan devir aldıktan sonra İBB binasının önünde toplanan kalabalığa seslendi.

Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

Güzel İstanbul, İstanbul'un güzel insanları... Bu güzel şehrin çocukları, bebekleri, kadınları, yaşayanları, hangi etnik kökenden olursa olsun, hangi ırktan hangi mezhepten olursa olsun. Çok teşekkür ediyorum. Anlaşıldı, siz diyorsunuz ki "az laf çok iş". "Sen konuşma biz konuşalım" diyorsunuz. Harika. İyi ki varsınız.

Bu şehre, bu güzel insanlara barış getiriyoruz, barış. Bu güzel insanlara, sevgiyi getiriyoruz, sevgiyi. Ben herkesi selamlıyorum.

Bu şehrin yaşayanlarını selamlıyorum. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı selamlıyorum. İnsanlarımızı, herkesi selamlıyorum.  Hoşgeldin İstanbul...

Asla vazgeçmedik, haktan, hukuktan ve adaletten asla vazgeçmedik.

Bu şehrin vicdanından, ahlak duygularından, adalet duygusundan asla vazgeçmedik. Vazgeçmeyeceğiz.

Benim elim sizin elinizde olacak her zaman. Ben de sizden bir şey istiyorum. Ben hata yapabilirim, ayağım tözleyip düşebilirim. Ayağa kaldırmaya var mısınız? İşte ben sizin yol arkadaşınız olmaya geldim.  Bu 17 günde sürecin sağlıklı gelişmesi için çaba sarfeden herkese teşekkür ediyorum. Bu sürece katkı sunan genel başkan yardımcıma, grup başkanvekilime teşekkür ediyorum. Partime, beni yetiştiren bugüne getiren partime teşekkür ediyorum. Genel başkanıma, benim yanımda sımsıkı duran Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkürt ediyorum. İYİ Parti'ye, İstanbul'un gönüllülerine, oy veren vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Çok işimiz var. Bu şehri kültürle, sanatla, üretimle buluşturacağız. Sizleri boş işlerle meşgul etmeyeceğiz. Bu şehrin nimetlerini ganimet yapmak yok, paylaşmak var. Bu şehrin ezileni olmayacak. Size katılımcılık, şeffaflık vaadediyorum. Çok çalışmamız lazım. Bugün görevi teslim aldık. Bugün nasıl görevi teslim aldıysak günün birinde teslim etmek isteriz. Şehre ihanet etmeden... İstanbul'a yeni bir başlangıç geldi.

'ANITKABİR'E YİNE GİDECEĞİZ'

Daha çok çalışacağım ki beni daha çok seveceksiniz. Size söz veriyorum. Allahım beni aileme mahçup etme, beni doğduğum bu topraklara, bu ülkeye, bu cumhuriyete, bayrağa ve Atatürk'e mahçup etme. Bu süreci bitirelim ondan sonra hep birlikte bir kere daha Anıtkabir'e gideceğiz. Hepinizi çok seviyorum. İyi ki varsınız, hakkınızı helal edi. Yolumuz açık olsun."

İMAMOĞLU GÖREVİ DEVRALDI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu, Saraçhane'de bulunan İBB binasında görevi AKP'li Mevlüt Uysal'dan devir aldı.

İmamoğlu, Uysal'dan mührü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, "Geçmişten bugüne kimin emeği geçmişse. Bu şehre kim hizmet etmişse, onlara yürekten şükran duygularımı belirtmek istiyorum. Bu makam, bizden sonra da başkalarına nasip olacaktır. Biz, yine layıkıyla kişilere bu makamı devrederken, inşallah onlara "yolunuz açık olsun" demeyi nasip eder süreç" dedi.

Daha sonra ise konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Neyseki büyük bir sıkıntı olmadan süreci orada toparladık. Büyükşehire geldik.  Bugün, hızlıca görevimize başlamak ve belediyedeki birçok konuya hakim olmak istiyoruz. Çalışanlarımızla kucaklaşmak istiyoruz.

Yinelemek istiyorum. 16 milyon insanın adına yetkiyi devraldık. 16 milyon insanın temsilcisiyiz, emanetçisiyiz. Birçok sorunu hep birlikte çözeceğiz. Kutsal bir göreve şu an itibariyle başladığımın farkındayım. Bu şehrin derinliğini, tarihini, maneviyatını hisseden birisiyim.

Bu şehrin geleceğine büyük hizmetler yapacağımı hissediyorum. Kimsenin gözü arkada kalmasın.

Bu hafta sonu tüm İstanbul halkını davet edeceğiz. Hep birlikte "bismillah" deriz, başlangıç yapmış oluruz. İlk icraat, bu şehrin yönetim anlayışını, şeffaflığını, varlığını, insanlarına hissettirmek."

Artık resmi sonuçlara göre İBB Başkanı: Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı

***

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldıktan sonra Saraçhane'de bulunan İBB binasına geldi.

Gazetecilere seslenen Ekrem İmamoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

İstanbul'daki bu süreç biraz farklı, hızlı, değişik bir biçimde işledi bugün. Şu an itibariyle sizinle önümüzdeki programı paylaşmak istiyorum. Öncelikle sizlerle birkaç cümle paylaşacağım. Daha sonra Mevlüt Uysal'dan görevi alacağım, oradan fotoğraf servis edeceğiz.

Aynı zamanda, oldukça kalabalık her anında bize yardımcı olan birçok parti üst düzey yöneticilerimiz var, yüzlerce insan bize katkı sundu. Yukarıda küçük bir makam odası var.

"HAFTASONU HERKESİ SARAÇHANE'YE BEKLİYORUZ"

Halkımıza dışarıda otobüsün üzerinden hitap edeceğim, çağrımı yapacağım. Halkımızla bu haftasonu cumartesi ya da pazartesi günü bütün İstanbul halkımızı davet ederek süreci anlatacağımız bir buluşmamız olacak. Herkesi, kadın erkek, çoluk çocuk herkesi Saraçhane'ye bekliyoruz diyeceğiz.

Bugün mazbatamızı İl seçim kurulundan teslim aldık, çok onur duyuyorum, mutluyum. Ben bu mazbatayı 16 milyon insanımız adına devraldım. Hiçkimsenin birbirinden farkı olmaksızın, birbirinden üstünlüğü olmaksızın tüm hemşehrilerim adına devralmamın onurunu ve gururunu yaşıyorum. Hak, hukuk ve adaletten asla vazgeçmedik. Toplumun demokrasiye olan inancından ve mücadelesinden asla vazgeçmedik. www.gercekgundem.com 'un İmamoğlu'nun açıklamalarından derlediği konuşması şöyle: Çok net ifade ediyorum; Bu şehirde yaşayan insanların sevgisiyle, saygısıyla oluşturduğu birlik ve beraberlik duygusundan asla vazgeçmedik. Kimsenin hakkını yemedik, 16 milyonun hakkını yedirtmeyiz dedik.

"İBB HALKA AÇILMIŞTIR"

İl Seçim Kurulu'nun birleştirme tutanağı ile beraber mazbatamızı aldık, sorumlululuğumuzun bilincindeyiz. Bu kentin ihtiyaçlarını, taleplerini biliyoruz. Hizmet etmeye hemen hızlıca başlayacağız. İBB'nin tüm alanları şeffaf bir biçimde halkına, insanına bugün itibariyle açılmıştır, açılacaktır.

Bu şehrin yönetimini yürüten bu güzel kentin belediyesinin koridorları, makamaları, belediye çalışan herkes, bir kişiye, bir gruba değil 16 milyona hizmet etmeye bugün itibariyle başlamıştır, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Devam eden süreçlerin farkındayız. Şehrimizde yaşayanların huzur ve mutluluğu için bir an önce bu süreçlerle ilgili net ifadeleri ilgili kurumlardan bekliyoruz.

Bizim vicdanımız çok net. Bu sürecin de netleşmesiyle 17 gündür devam eden ve bugün sona eren belirsizliğin daha sonraki günlerde tartışma noktalarının da bertaraf edilmesi için ilgili kurumların süreci tamamlamalarını diliyorum.

"BUNDAN SONRA SIRA BİZDE"

Bu şehre iyi şeyler yapan, bu şehri koruyan kim varsa her birisine minnet duygularımı iletiyorum. Sıra bundan sonra bizde. Binlerce yıllık tarihine, maneviyatına, doğasına saygıyı ana prensip edinerek yol haritamızda tüm evrensel doğrularla bu şehirde yaşayan insanların yaşam biçimini koruyarak hizmet edeceğimizi duyuyorum ve söz veriyorum. Allah bizi mahcup etmesin.

Ben yukarıya, sayın Belediye Başkanı'ndan görevi devralmaya çıkıyorum. Görüntüleri sizlerle paylaşacağız, lütfen oraya yalnız çıkmamın daha isabetli olacağını biliyorum. Sonrasında sizlerle beraber otobüsün üzerinde halkımıza sesleneceğiz. Tüm İstanbullu hemşehrilerimi Saraçhane'ye davet edeceğiz. Hepinize teşekkür ederim.

Bu haber 281 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
1983’ten beri Avrupa’da sürgünde yaşayan Gazeteci Hüseyin Narlı (Ökkeş Ünlü..