Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Yenilendi; Dersim’i Yeniden İnşa Derneği bir araya geliyor

Yenilendi; Dersim’i Yeniden İnşa Derneği bir araya geliyor

16 Nisan 2019, 10:02

'Amacımız siyasal-politik vb tartışmalara girmeden kendi sorumluluk ve görevlerimizi, değerlendirip gündemin peşinden koşmak değil, bunu daha da ileriye taşıyacak önemli pratiğin içinde olmaktır. Bu anlamda toplantımız, özgün olarak Dersim'i Yeniden İnşa Derneği 'üyeleri' ile tartışma yürüterek planlamalar yapmaktır'

‘Dersim Tertelesi’nin 82. Yılına denk gelmesi vesilesi ile Dersimli aydın, sanatçı, gazeteci, yazar, sporcu, hukukçu, iş insani ve aktivistlerin yanı sıra bazı siyasetçilerinde katılması beklenilen bu önemli toplantının gündemi oldukça yoğun.

Toplantıya ilşkin Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle;

‘‘Dersim'i Yeniden İnşa Derneği değerli üyeleri, değerli Dersimliler ve dostlar, başta Dersimli aydın, sanatçı, akademisyen, hukukçu, gazeteci, yazar, kadın aktivistler, iş insanlarından olan üyelerimizin yanı sıra çok değerli şahsiyetlerden oluşan Dersim yeniden İnşa Derneği yöneticileri ve değerli üyeleri olarak bir araya geliyoruz. Dersim Tertelesi’ni 82. Yılı’na da denk gelen ve önemli bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde bir araya gelmemiz hem gereklidir ve hem de biz Dersimlilerin görevidir.
Dersim Tarih, Kimlik, Dil, İnanç ve Kutsallarımız, Kültür, Ekoloji, Hukuk, Basın-Yayın vb ana başlıklar altında toparladığımız konularda bu güne değin; Hedefimiz ne idi, neler yapabildik, neleri tamalayamadık ve bundan böyle neleri nasıl yapabiliz sorularına cevap olabilmek amacı ile ‘elzem‘ gördüğümüz bu buluşma Dersim’e ve Dersimlilere yaraşır bir şekilde olacağından kuşkumuz yoktur. Seyid Rıza ve yoldaşlarının bizlere bıraktığı onurlu duruş mirası’nın devamcısı olarak bizler bu güne kadar olduğu üzere bundan böyle de Dersim için gerekli çalışmaların, çabanın ve emeğin içinde olarak çok uzaklarda olsak dahi yüzümüz Dersim halkına ve Dersim’e dönük kamaya devam edecektir‘‘

Açıklamanın devamında, 'Günümüze kadar yapmış olduğummuz çalışmalar çerçevesinde Dersim çok önemli oranda bir gündem olmuştur. Amacımız siyasal-politik vb tartışmalara girmeden kendi sorumluluk ve görevlerimizi, çabamızı-emeğimizi değerlendirip bundan böyle bu gündemin peşinden koşmak değil, bunu daha da ileriye taşıyacak önemli pratiğin içinde olmaktır. Bu anlamda toplantımız, bir araya gelme nedenimiz herkese açık olmayıp Dersim'i Yeniden İnşa Derneği 'Üyeleri' ile tartışma yürüterek planlamalar yapmaktır' denildi. 

Dersim’i Yeniden İnşa Derneği’nin önemli bazı faliyetleri.

-Avrupa da yaşayan Dersimlilerin ilk kurumlarından biri olan ve bu güne değin çok önemli çalışmalar yapan Dersim’i Yeniden İnşa Derneği 2004 Yılında Almanya’da bir grup Dersimli aydın, gazeteci, yazar, yurtsever ve işveren tarafından kuruldu.

-Derneğin Onursal başkanlığını hala Araştırmacı-Yazar Haydar Işık’ın yaptığı DYİD, başta Belçikanın başkenti Brüksel lmak üzere Avrupa Parlamentosu (AP) salonlarında ‘Dersim 37-38 Konferansları‘ na öncülük etti.

-2008, 2009 ve 2011 Yıllarında AP’de gerçekleştirilen bu konferanslara; tanınmış çok sayıda bilim insanı, hukukçular, tarihçiler, siyasetçiler ve aydın-gazeteciler dahil, Dersim Soykırımı’nın canlı tanıkları, mağdurları ve yakınları katıldılar.

-Yukarıda adı geçen konferanslar bazı sivil toplum örgütleri dost kurum ve tanınmış şahsiyetlerinde katkıları ile gerçekleşti.

-Çok zor şartlarda ve kısıtlı olanaklarla binbir emek harcanarak gerçekleşen konferanslar uluslararası boyutta da tartışılır hale geldi ve deyim yerinde ise ‘Dersim Sykırımdır Gündemi‘ oluşturdu.

-DYİD yine 2010 Yılında Almanyanın başkenti Berlin’de ‘Eyalet Parlamentosu‘ salonlarında benzer bir konferansa imza attı.

-Bu konferanslardan çıkan ‘Sonuç bildirgeleri‘ ni mevcut olan diğer belgeleri ile birlikte bir dosya haline getiren Dersim‘i Yeniden İnşa Derneği, Uluslararası Lahey Adalet Divanı’na başvuru yaparak gerekli bilgi ve belgeleri ‘Resmi‘ olarak bir dosya halinde Lahey’e sunarak, ‚‘Dersim’de yaşananlar Soykırımdır, Sanıkları ve Mağdurları belli olan bu Soykırımı dava ediiyoruz, Sanıklar (Devlet) yargılanmalı‘ diyerek harekete geçti.

-DYİD Almanya başta olmak üzere Avrupanın bir çok merkezinde Soykırımın resmi başlangıcı olarak bilinen ‘Dersim Tertele, 4 Mayıs 1937‘ protesto etkinlikleri, paneller, görsel programlar vb aktiviteler düzenleyerek soykırımcıları lanetledi ve yargılanmalarını istedi.

-15 Kasım 137’de Seyid Rıza ile birlikte İdam edilen yoldaşları anılarına ‘Toprağa kefensiz düşenlerimiz yolumuzu aydınlatan ışığımızdır‘ şiarı ile anmalar gerçekleştirdi, çerağlar uyandırdı, haq lokmaları pay etti ve bu konuda yine değişi erkezlerde paneller düzenledi..

-‘Avrupa Dersim Kültür Festivalleri’nin örgütlendirilmesi, diğer dost kurum ve kuruluşlar ile ortak festivaller düzenlenmesi.
-Bu festivallerden Dersim Belediyesinin öncelikli projelerine katkı sunulması.

-Bununa birlikte DYİD şu görüş ve taleplerde bulunmaktadır;

-Dersim bir Soykırımdır!

-Hiç bir parti yada kurum Dersimin acıları üzerinden siyaset yapmamalıdır.!

-Dersim Soykırımının başta AKP ve CHP olamk üzere birbirlerine şantaj ve siyaset yapma aracı olmaktan çıkarılıp, tüm belgelerin açıklanmasını ve Dersim halkından, başta CHP olmak üzere devletin resmi özür dilemesini ve gereklerini yerine getirmesini istiyoruz.

-Erzincan il sınırları içinde yer alan köylerden toplanarak, Zini Gediği’nde katledilen 100 kadar Dersimli mağdurun kemikleri, DNA testi ile tespit edilerek tek tek ve Alevi inancımıza göre törenlerle defnedilmeleri sağlanmalıdır.

-Dersim’i yok etmenin bir parçası olarak planlanan Munzur, Harçik ve Peri vadilerindeki Baraj, HES ve siyanürle altın ayrıştırma projeleri iptal edilmelidir.

-Devletin ve Genelkurmayın ‘Gizli Arşivleri‘ açılmalıdır!

-Seyid Rıza ve arkadaşlarının mezar yerleri açıklanmalıdır.

-Dersim ismi iade edilsin.

-Arşivler açılsın, hesap verilsin.

-Sürgünler, kayıplar ve evlatlık alınan çocukların listeleri açıklansın.

-Dersimin kimliği, Dilleri ve Kızılbaş Alevi, yani Dersim inancı Raa Haq'inancımızdan elinizi çekin.

-Dersim coğrafyasının kutsal ocakları, dergahları ve ormanları içinde yaşayan canlılarla birlikte ‘Orman yangınları’na derhal son verilsin.!

-Dersim coğrafyasını bombalayan kişi olarak bilinen ‘Sabiha Gökçen Havaalanı‘ adı değiştirilsin.

-Dersim soykırımı’na karışmış kişi yada kurumların isimleri-adları Dersim merkez ve ilçelerinden kaldırılsın.!

Dersim Belediyesi ile ortak çalışmalar

-Dersim Belediyesine ‚Yol Makinesi‘ satın alındı.

-Dersim’de ‚Gençlik Kültür Merkezi‘ açılışına katkı sunma.

-Dersim’de ‚Gökkuşağı Kadın Fırını Projesi‘ yapımına katkı.
-Ana Fatma Kadın derneğine katkı.

-Dersimli Kadınlara ‚Anadil‘ konulu seminerler verdirilmesine katkı.

-Newededersim Gazetesinin yayın hayatına başlaması ve yasaklanması sonucunda ‚Dersim Gazetesinin çıkartılması.

--Dersim’de tarihi ‚Seyid Rıza Anıtı’nın dikilmesi.

Dersim’i Yeniden İnşa Derneği Yönetim Kurulu

Bu haber 203 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Son kitlesel kırım 1938’de orada yaşandı, 1915’in “kılıç artıkları” da dahi..