Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Tahir Elçi Vakfı kuruldu

Tahir Elçi Vakfı kuruldu

14 Nisan 2019, 09:35

Sur’da silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi adına, “Tahir Elçi Vakfı” kuruldu. Vakfın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı eşi Türkan Elçi, “Vicdanın, adaletin sesinden bir dünya yaratmak bizim yegane hedefimizdir” dedi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare önünde 2015 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi adına Tahir Elçi Vakfı kuruldu. Vakfın açılış resepsiyonuna, Elçi’nin eşi Türkan Elçi’nin yanı sıra, çok sayıda avukat ve Roboski Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin aileleri katıldı.

Resepsiyonda, Tahir Elçi’nin hukuk mücadelesini anlatan sinevizyon izlendi. Sinevizyonun ardından kürsüye çıkan Türkan Elçi, vakfın kuruluş amacını anlattı.

 
 
 

‘Yüreği cesaretli kılmaya çalıştık’

Vakfın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Türkan Elçi, “Tarihin farklı zamanlarında olduğu gibi son birkaç yıldır adını anmakta zorlandığımız hak ihlallerine, kent yıkımlarına, isimleri kayıtlara düşen düşmeyen ölümlere tanıklık ettik. Yaşanan bu vahim olaylardan ölünceye kadar beraberimizde taşıyacağımız bir acıya biz de tanık olduk. Her şeye rağmen biz yine de acısı mündemiç bir yüreği cesaretli kılmaya çalıştık. Öte yandan içimizdeki acının kine, nefrete dönüşmemesi aksine toplumun her kesimini birleştirici kucaklayıcı bir mecraya dönüşebilmesi için ailecek bir vakıf kurmayı kendimize amaç edindik” dedi.

Türkan Elçi, kızıyla beraber kurmuş olduğu aile vakfının, topluma mal olabilmesi ve mücadelelerin güçlenebilmesi için vicdanlı, cesaretli kimselere ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

“Mazlumun yanındaki duruşumuzdan ödün vermeyeceğimizi bir kez daha dile getiriyoruz” diyen konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizi duruşumuzda ısrarlı kılan Tahir’in haklının ve Kürt halkının yanında olma çabasındaki duruşudur. Sadece hakikatlerin savunulduğu, bağımsız bir duruş bizim için esastır. Birlikteliğin, hukukun, ahlakın, adaletin, erdemin, nezakettin dilini hakim kılmak ve bu dille her kesimden insana ulaşarak hoşgörü kültürünü güçlendirmek ve vicdanın, adaletin sesinden bir dünya yaratmak bizim yegane hedefimizdir.”

Bu haber 315 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Boksör İsmail Özen, Almanya’da spor, medya ve iş dünyasında tanınan bir isi..