Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den 1 Mayıs açıklaması

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den 1 Mayıs açıklaması

10 Nisan 2019, 19:43

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, 1 Mayıs’ta alanlarda olma çağrısı yaptı. Ortak açıklamada, “Baharın en güzelini örgütleyecek olan milyonlar 1 Mayıs meydanlarında buluşacak” denildi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Türk Tabipleri Birliği (TTB), 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili hazırlamış oldukları programı DİSK Genel Merkezi’nde yaptıkları basın açıklamasıyla açıkladı. Açıklamaya TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, CHP Milletvekili Kani Beko ve çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

“1 MAYIS’TA NASIL BİR MEMLEKET İSTEDİĞİMİZİ DİLE GETİRECEĞİZ”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ortak basın açıklamasını paylaşarak, “İşçisi, kamu çalışanı, işsizi, emekçisi, emeklisi, aydını, sanatçısı, gazetecisi, öğrencisi, esnafı, kadını, genci, yaşlısıyla dolduracağımız 1 Mayıs meydanlarında nasıl bir memleket istediğimizi kol kola, omuz omuza dile getireceğiz. Bizim memleket dediğimiz, küçük bir azınlık için değil, bir avuç patron ve yandaş sermaye için değil, halkın emekçi çoğunluğu için yaşanabilir bir memlekettir. Biz memleket isteriz, ekonomik krizin faturasını krizin sorumluları ödesin” dedi.

 

 

Nasıl bir memleket istediklerini sıralayan Çerkezoğlu, özgür, herkesin güvenli, insanca, işçilerin ölmediği, zulmün ve işsizliğin son bulduğu bir şekilde yaşayacağı bir memleket istediklerini söyledi.

“SAVAŞSIZ SÖMÜRÜSÜZ BİR DÜNYA İÇİN”

Çerkezoğlu, “Bizler, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenler olarak, başta İstanbul Taksim 1 Mayıs alanı olmak üzere ülkenin dört bir yanında 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Gününde umudumuz ve hasretimiz olan memleketin resmini çizeceğiz. Emeğimize, ekmeğimize, işimize, geleceğimize ve memleketimize sahip çıkararak, barış içinde savaşsız sömürüsüz bir dünyada yaşama ve yaşatma umudumuzu 1 Mayıs meydanlarında yükselteceğiz” diye konuştu.

“1 MAYIS TÜM KENTLERİMİZ İÇİN DOĞAL HAKTIR”

1 Mayıs’ın herhangi bir miting olmadığını sözlerine ekleyen Çerkezoğlu şöyle konuştu:

“1 Mayıs miting değildir. 1 Mayıs dünyanın her tarafında, beş kıtada yüzlerce ülkede kutlanan, işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. 1 Mayıs, yılın 365 günü ezilen, horlanan, yok sayılan milyonların kendilerini ifade ettiği, taleplerini, tepkilerini dile getirdiği bir gündür. Ve dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de işçilerin ve emekçilerin, bugünü kentin en merkezi meydanlarında coşkuyla kutlama hakkı vardır. Bu sadece İstanbul için değil, tüm kentlerimiz için en doğal haktır.”

YETKİLİLERE ÇAĞRI: İSTANBUL’A SAYGI DUYUN

1 Mayıs gününde Taksim alanında olmanın, tarihi ve ahlaki olduğu kadar, hukuki açıdan da hakları olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

 

 

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ve ulusal mahkemelerin çok sayıda kararı Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamanın bizler açısından bir hak ve görev olduğunu tescil etmiştir. Ancak mahkeme kararlarını yok sayan idare tarafından bu hakkımız defalarca gasp edilerek suç işlenmiştir. Yani her nasıl ki 29 Ekim’de Bağdat Caddesi’nde yürüyüş yapabiliyorsak, 10 Kasım’da Dolmabahçe’de anma düzenleyebiliyorsak, Ramazan ayında Taksim’de iftar çadırları ve etkinlikler yapabiliyorsak, tüm bu özel günler ve bayramlar için “Valilikçe miting alanı olarak belirlenmiş alanlar” gösterilmiyor ise, 1 Mayıs da bu kapsamdadır. Resmi tatil ve bayram günü ilan edilen 1 Mayıs’ın bu istisna kapsamında olmadığını iddia etmek ise açıkça işçileri, emekçileri, bu ülkenin tüm değerlerini üretenleri yok saymak anlamına gelecektir. Biz 1 Mayıs 2019 bileşenleri olarak tüm yetkilileri akla, hukuka, tarihe, işçi sınıfına ve İstanbul’a saygı duymaya davet ediyoruz.”

“MİLYONLAR 1 MAYIS MEYDANLARINDA BULUŞACAK” 

1 Mayıs’ı tüm renkleri ve coşkusuyla kutlamak istediklerini vurgulayan Çerkezoğlu, “Bizler, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini yaratanlarız. Bizler, yaşamı var edenleriz. Bizler bugün baskıcı ve akıl dışı bir rejimi harap ettiği memleketimizi ve demokrasiyi yeniden kuracak emekçileriz. Emperyalist, kapitalist sistemin faşizmin ve her türden gericiliği savaşlarla, ekonomik krizlerle, ekolojik felaketlerle yıkıma sürüklediği dünyayı, savaşsız ve sömürüsüz bir dünyaya dönüştürecek olanlar bizleriz. Baharın en güzelini örgütleyecek istibdadı yıkıp, hürriyetti kuracak olan, demokrasiye gerçek anlamını kazandıracak olan mutlu bir hayatı filizlendirecek olan milyonlar, 1 Mayıs meydanlarında buluşacak” ifadelerini kullandı. Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ta meydanlarda buluşma çağrısı yaptı.
Gazetecilerin Taksim için bir başvurunuz var mı? sorularına Çerkezoğlu, “Pazartesi İstanbul Valiliği’nden randevu talep ettik. Daha dönüş olmadı” diye yanıtladı.

PİRHA/İSTANBUL

Bu haber 237 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
1983’ten beri Avrupa’da sürgünde yaşayan Gazeteci Hüseyin Narlı (Ökkeş Ünlü..