Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Osmanlı’da oyun çok"

"Osmanlı’da oyun çok"

10 Nisan 2019, 09:08

Eski Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul Eyüp Şube Eş Başkanı İmam Balsever, yerel seçimlerin sonuçlarına ve mazbataların verilmemesine ilişkin Pir Haber Ajansı’na konuştu.

Seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan eski Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul Eyüp Şube Eş Başkanı İmam Balsever, “Toplum oyuna sahip çıktı. Ve bugün önemli ölçüde başarıldı diye düşünüyorum. Ve elbetteki kazanan insanlardan bir de sorumluluk bekliyoruz” dedi. 

Eski Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul Eyüp Şube Eş Başkanı İmam Balsever, yerel seçimlerin sonuçlarına ve mazbataların verilmemesine ilişkin Pir Haber Ajansı’na konuştu.

Bu seçimlerde 25 yıllık AKP iktidarına karşı yerel yönetimlerde bir karşı duruşun olduğuna dikkat çeken Balsever, “Türkiye’de devrimci, demokrat, Kürt, Alevi hareketinin iktidara geldiğinde değiştiremeyeceği bir şeyin olmayacağını gördük” dedi.

“YÜZÜMÜZÜ AÇLIK GREVLERİNE DÖNMELİYİZ”   

Son bir ayda açlık grevlerinde yaşamını yitirenlerin 7’ye çıktığını hatırlatan Balsever, artık seçimlerden çok açlık grevlerinin gündemleşmesi gerektiğini vurguladı.

 

 

Balsever, “Vicdan bunu gerektiriyor, hakikat bunu gerektiriyor. Aleviler olarak bizler de insanı esas alan ve insan yaşamını önemseyen bir inancın, bir öğretinin topluluğu olarak bu seçim kargaşasından daha fazla yüzümüzü buralara çevirmeli ve önemsemeliyiz. Çünkü daha fazla ölümler olmamalıdır. Bizler buna karşı çıkabiliriz, önlem alabiliriz ve toplumun vicdanını harekete geçirebiliriz” ifadelerini kullandı.

“MHP-AKP BLOKUNUN TOPLUM ÜZERİNDE YARATTIĞI BİR KORKU VAR”

Seçimlerin meşru bir zeminde yapılmadığını söyleyen Balsever seçimlere ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“MHP-AKP faşizmi blokunun toplum üzerinde yarattığı korku var. Yüksek Seçim Kurumu’nun (YSK) 17 yıllık AKP’nin çıkması için seçimleri manipüle ettiğini, bu manipülasyonun da bugün devrede olduğunu çok açık olarak toplum gördü. Toplum da oyuna sahip çıktı. Ve bugün önemli ölçüde başardı. Buraya kadar mı? Hayır. Elbette ki kazanan insanlardan bir de sorumluluk bekliyoruz.

Bugün hem büyükşehirlerde hem de gerçekten bu toplumun oyunu almış birçok yerde rahatlıkla şunu diyebiliriz: Kapitalizmin rantından, çıkarından medet umanlar bir daha kaybedeceklerdir. Biz buradan uyarıyoruz. Toplumla, halkla ve yerel meclisler ile birlikte bir akıl yürütmek lazım. Kenti toplumun insiyatifine, bilgisine, becerisine ve beraber yönetme pratiğine geçirmek lazım. Yoksa mevcut statüko ve mevcut yaşananlar değişmiyorsa bir dahaki seçimde topyekün kaybedecekler.”

“DERSİM’DE BİRLİK OLMALIYIZ”

Dersim’deki seçimlere de değinen Belsever, belediyeyi TKP’den seçimlere giren Fatih Mehmet Maçoğlu’nun kazanmasına ve HDP’nin Dersim’deki stratejisine ilişkin şunları kaydetti:

“Seçim’de kazanmakta var, kaybetmekte. Şeytanlaştırmaya, düşmanlaştırmaya, hakaret etmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Çünkü ben yıllardan bu yana oyumu ve tercihimi elbette ezilenlerden mazlumlardan yana kullandım. Bugün de kullanırım. Elbette Dersim’de kazanan arkadaşa karşı sosyal medya üzerinden geliştirilen durum iki taraf için hoş değildir. Biz düşman değiliz. Biz musahip kurumlarız, biz canız, sisteme karşı birlikte olma, birlikte mücadele etmeliyiz.

 

 

Yıllardan beri Kaypakkayalar’ın, Mahirler’in, Denizler’in ve Mazlumlar’ın vermiş olduğu bedele bir bakın. Herkes bir bedel ödedi buradan. Şimdi biz bunu yok sayamayız. Bunu iktidar hırsına kardeş, dost ve musahip kavgasına dönüştüremeyiz. Herkesin aklını başına alması gerekiyor.”

“GASP EDİLEN YERLER SAHİPLENİLMELİDİR”  

Balsever, diğer bölgelere bakıldığında geçmişe göre HDP’nin bu seçimde kaybetmesinin en büyük nedeninin HDP’ye yönelik iktidarın baskıcı tutumunun etkili olduğunu söyledi. Balsever, “Gasp edilen, işgal edilen yerlere bugünden sahip çıkılmazsa yarın tekrar kayyumlarla, tekrar yeni gasplarla ve tekrar yeni saldırılarla karşı karşıya kalınır. O zaman bugün gasp edilen yerleri ciddi manada HDP sahiplenmelidir” dedi.

Kayyum atadığı yerlerde AKP’nin seçimi kazandığına ilişkin yaptığı açıklamalara da tepki gösteren Balsever, “Şırnak’ta kazanmış ama Şırnak’ta nasıl kazandığını toplum biliyor. Şırnak halkı oradadır, dimdik ayaktadır. Onuru ile şerefi ile gururu ile oradadır. Kendi kurumlarına kendi insanlarına sahip çıkacaktır. Onlar sadece boş bir binada top çevireceklerdir. Çünkü bu böyledir. Yerelde halkın desteğini almadan o koltukta durması, biz aldık, sevincine kapılması da gerçekten ayıplanacak bir şeydir” ifadelerini kullandı.

“OSMANLI’DA OYUN ÇOK”

Başta İstanbul olmak üzere birçok ilde kazananlara mazbataların verilmemesinin ve sürümcemede bırakılmasını eleştiren Balsever sözlerini şöyle sürdürdü:

“Osmanlı’da oyun çok. Tabi aklındakileri direk şudur dememiz doğru değildir. Ama bir oyalama bir süreci yayma olduğunu görüyoruz. Ya temelde insan haklarına dayalı, toplumun kimliklerine inançlarına saygılı demokratik laik bir yönetimi esas alacaksınız ya da faşizmle, diktatörlükle yönettiğiniz bu halk size yenilgiyi  tattıracaktır ve yaşatacaktır. Bugün de bunun bir örneğidir. Bu seçimi Alevilerden, Kürtlerden Süleyman Soylu’ya bir hediye olarak gönderiyorum.”

PİRHA/İSTANBUL

Bu haber 122 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Alevi kadınlarına tarihsel olarak “Yolda kadına biçilen rol nedir?” ve “Bu ..