Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Tecridi protesto eden tutsak Akici yaşamını yitirdi

Tecridi protesto eden tutsak Akici yaşamını yitirdi

02 Nisan 2019, 09:41

Şakran T Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tecride karşı 29 Mart'ta eylem gerçekleştiren ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Yonca Akıncı, yaşamını yitirdi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridin kırılması amacıyla tutsak olduğu Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde eylem yapan Yonca Akici, yaşamını yitirdi.

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde 4 yıldır “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklu bulunan Yonca Akici, 29 Mart tarihinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi protesto etmek amacıyla yaşamına son verme girişiminde bulunduğu öğrenildi.

1 Mart’tan bu yana süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Akici, ağır yaralı olarak kaldırıldığı Çiğli Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Akici, yapılacak otopsi işlemlerinin ardından cenaze defnedilmek üzere Ağrı'ya gönderilecek.

‘BİREYSEL DEĞİL ÖRGÜTLÜ OLARAK FAŞİZME DARBE VURAN YÖNTEMLER ESAS ALINMALI’

Cezaevlerinde yapılan eylemlere ilişkin açıklama yapan PKK Yürütme Komitesi ise şunları belirtmişti: “Büyük Açlık Grevi Direnişi etrafında halkımızın geliştirdiği ‘Tecridi Kıralım ve Faşizmi Yıkalım’ direniş hamlesi dünyanın dört bir yanına yayılarak önemli bir düzeye ulaşmış bulunuyor. Faşist zihniyet ve siyaseti dört bir yandan kuşatan bu direniş, AKP-MHP faşizmini hızla çöküşe götürüyor.

31 Mart yerel seçimleriyle birlikte bu çöküşün çok daha açık hale geleceği daha şimdiden görülüyor. Kuşkusuz İmralı işkence ve tecrit sistemini kırma temelinde faşist-soykırımcı zihniyet ve siyaseti yıkmayı hedefleyen bu direniş bir kahramanlık direnişi, zafer direnişi ve özgürlük direnişidir. Mazlumların, Kemallerin, Hayrilerin, Saraların ve Zilanların çizgisinde gelişen ulusal onur ve başarı direnişidir. Dolayısıyla eylem çizgisini doğru anlamak, bireysel değil örgütlü davranıp faşizme vuran yöntemleri esas almak önemli ve gereklidir. Bazı eylemler vardır tekrarı olmaz, tekrar etmeye çalışmak anlamsızlık doğurur. İşte Zülküf, Uğur ve Ayten Yoldaşların eylemleri bu türden eylemlerdir. Zindanlar başta olmak üzere her alandaki tüm yoldaşların bu bilinçle hareket edeceklerine, bireysel değil örgütlü davranacaklarına, sürekli düşmana vuran ve faşizmi zayıflatıp yıkılışa götüren eylem yöntemlerini esas alacaklarına inanıyoruz.”

KALKAN: KENDİMİZE DEĞİL, FAŞİZME YÖNELİM

PKK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan, 25 Mart’ta Dengê Welat radyosunda yayınlanan Dilistan programına, “Kendimize değil, faşizme yönelim” diyerek, bu tür eylemlerin yapılmaması gerektiğini belirtmişti.

ANF

Bu haber 263 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
1983’ten beri Avrupa’da sürgünde yaşayan Gazeteci Hüseyin Narlı (Ökkeş Ünlü..