Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Dersimli Uğur Şakar şehit düştü

Dersimli Uğur Şakar şehit düştü

22 Mart 2019, 17:08

Almanya’nın Krefeld kentinde Şubat ayında tecride karşı bedenini ateşe veren Uğur Şakar, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Uğur Şakar, 20 Şubat günü Krefeld’deki mahkeme önünde bedenini ateşe vermişti.

Vücudunda yüzde 64 oranında yanıklar oluşan Şakar, Duisburg’da bir hastanede tedavi görüyordu.

Şakar’ın bu sabah saatlerinde hayatını kaybettiği bildirildi. Doktorlar, Şakar'ın hastaneye getirilmesi ardından durumunun ağır olması nedeniyle ziyaretleri yasaklarken, 20 Şubat günü polisin ifade alma girişimini de engellemişti.

Uğur Şakar, eyleminden önce bıraktığı mektubunda Öcalan üzerindeki tecride, açlık grevi eylemlerine ve Alman devletinin baskılarına dikkat çekiyordu.

Mektupta, açlık grevi eylemlerini selamlayan Şakar, “PKK hareketi bize ‘direnmektir yaşamak’ felsefesini öğretti. Nerede olursak olalım, adaletsizliğe karşı direnmek bizim için boynumuzun borcudur” diyordu.

Avrupa ülkelerinin sessizliğini kınayan Şakar, özellikle İşkenceyi Önleme Komitesi CPT’nin açlık grevi eylemleri karşısındaki sessizliğine tepki gösteriyordu.

Şakar, şöyle noktalıyordu: “Alman devletinin polis şiddeti ve Kürtler üzerindeki siyasal baskıları lanetliyorum. Kölece yaşamaktansa her bir Kürt özgürce yaşamak uğruna kavga etmeye davet ediyorum.

Mutlaka kazanacağız. Önderliğin etrafında kilitlenen açlık grevinde bulunan arkadaşlar etrafında kenetlenelim halk olarak.”

Uğur Şakar, Öcalan’a tecridi protesto için kendini yaktı..

KCDK-E'den Uğur Şakar için çağrı

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E), Almanya’da Şubat ayında tecride karşı bedenini ateşe verdikten sonra bugün hayatını kaybeden Uğur Şakar’a ilişkin bir çağrı yaptı.

KCDK-E Başkanlık Divanı yaptığı yazılı açıklamada, “20 Şubat 12019 tarihinde Almanya'nın Krefeld kentinde ‘Tecridi kıralım faşizmi yıkalım, Kürdistanı özgürleştirelim’ hamlesinin ilk fedai duruşuyla gerçekleştirdiği eylemle bedenini ateşe vermiş olan Uğur Şakar bugün şehit düştü” dedi.

KCDK-E, Kürtleri ve dostlarını saat 18.00'de hastane önünde toplanmaya çağırdı.

Açıklamada devamla şunlar ifade edildi:

“Hayatını büyük bir cesaretle Kürdistan özgürlük mücadelesine adayan, Önder Apo'nun üzerindeki tecridin kırılması için büyük direniş gösteren ve şahadete ulaşan yoldaşımıza sahiplenme bizim esas görevimiz olacaktır.

Halkımız ve dostlarımız Newroz'u büyük bir coşkuyla kutlayarak "Tecridi kıralım faşizmi yıkalım, Kürdistanı özgürleştirelim" hamlesinin mutlaka başarıyla, zaferle sonuçlanacağını bir kez daha göstermiştir. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven'in önderliğinde başlayan "Tecridi kıralım faşizmi yıkalım, Kürdistanı özgürleştirelim" hamlesi, bugün artık toplumsallaşarak, halklaşarak devam eden ve dünyanın dört bir yanına yayılan bir direniş gerçekliğine dönüşmüştür.

14 Temmuz'un ardılları bugün zindanları direniş cephesine çevirmiş, Strasbourg'da 14'lerin ısrarlı duruşu, Hewlêr'de Nasır Yağız'ın büyük sabrı, Kanada ve Galler'de bedenlerini eriterek direnişi besleyen eylemcilerin duruşuyla Önder Apo'yu mutlak anlamda özgür yaşar konuma getirecekleri kesindir.

Zülküf Gezen'in fedai eylemi ile başlayan şahadetler halkasına bugün Uğur Şakar yoldaşımız da eklenmiştir. Bu şahadetler de göstermiştir ki bu hamle artık zaferle sonuçlanacak bir hamle konumuna gelmiştir. Bunun dışında başka yol yoktur.

Şahadetlere ulaşan yoldaşlarımız karşısında yapacağımız tek bir şey var: Onlara güçlü sahiplenmek, onların tabutlarını yüz binlerle omuzlarımızda taşımak, onların bıraktığı mirasa daha güçlü direnişlerle yanıt olmaktır.

Uğur Şakar yoldaşımızın yazdığı mektubu, aynı zamanda direnişimizin manifestosunu oluşturmaktadır.

O halde direnişimizin manifestosunu çizen yoldaşımızı görkemli bir biçimde omuzlarımıza taşımalıyız. Muhteşem bir cenaze töreniyle, görkemli bir katılımla ve sloganlarla sonsuzluğa uğramalıyız.

Avrupa'da tüm zamanların en görkemli töreni Mazlum'un direnişle yoğrulmuş kutsal Newrozu ile birleştirerek ona karşı sorumluluğumuzun gereğini yerine getirmeliyiz.

Bu temelde Avrupa'da yaşayan tüm Kürtleri ve dostlarımızı yapılacak cenaze törenine katılarak, yoldaşımızı yüz binlerin omuzlarında göğe doğru güneşin sofrasına uğrama çağrısında bulunuyoruz..."

TAZİYELER KABUL EDİLECEK

Öte yandan alınan bilgilere göre, Şakar'ın ailesi bu Cuma günü saat 15.00'ten itibaren Neuss Alevi Derneği'nde taziyeleri kabul edecek.

ANF

Bu haber 311 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
1983’ten beri Avrupa’da sürgünde yaşayan Gazeteci Hüseyin Narlı (Ökkeş Ünlü..