Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / 2019 Newroz kutlaması 23 Mart’ta Frankfurt’ta düzenlenecek

2019 Newroz kutlaması 23 Mart’ta Frankfurt’ta düzenlenecek

16 Mart 2019, 11:35

Almanya’da merkezi Newroz kutlaması 23 Mart’ta Frankfurt’ta düzenlenecek. Hazırlık Komitesi “Newroz’da direniş ateşini büyütelim, açlık grevcilerimizin talep ve istemlerini birlikte haykırarak dayatılan karanlık perdesini yıkalım” çağrısında bulundu.

Almanya’nın Frankfurt kenti Kürtlerin direniş hamlesi yaptığı bir süreçte merkezi Newroz kutlamasına ev sahipliği yapacak. Hazırlıkların sona erdiğini açıklayan Newroz Tertip Komitesi, açlık grevi direnişçilerinin taleplerinin haykırılacağı Newroz’a tüm Kürdistanlılar ve dostlarını katılmaya çağırdı.

Almanya’da merkezi Newroz kutlaması 23 Mart’ta Frankfurt’ta düzenlenecek. Hazırlık Komitesi “Newroz’da direniş ateşini büyütelim, açlık grevcilerimizin talep ve istemlerini birlikte haykırarak dayatılan karanlık perdesini yıkalım” çağrısında bulundu.

Almanya’da yaşayan Kürdistanlılar ve dostları 2019 Newroz’unu 23 Mart’ta Frankfurt’ta kutlayacak. Tecride karşı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan ve dalga dalga yayılan açlık grevi direnişlerine denk gelen Newroz, “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım ve Kürdistan’ı özgürleştirelim” sloganıyla karşılanacak.   Newroz Hazırlık Komitesi tarafından gazetemize yapılan açıklamada, içinden geçilen sürece vurgu yapılarak, “Bu yılki Newroz’da halk olarak bir sınavdan geçmekteyiz” denildi. 2019 Newroz’unun saldırılara karşı büyük bir direnişin sergilendiği bir dönemde gerçekleşeceğine dikkat çekilen açıklamada “Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan 8 yıldır avukatlarıyla görüştürülmüyor. Ailesiyle de 3 yıldır görüşmesi engelleniyor. 7 Kasım 2018’de Leyla Güven süresiz açlık grevine girerek tecride karşı direnişini ortaya koymuştur. Aynı Mazlum Doğan gibi Amed’te Kürtlere dayatılan karanlığa karşı üç kibriti yakarak kendisini karanlığa karşı meşaleleştirmiştir. Kürt halkına dayatılan imha ve inkar politikalarına karşın başta Leyla Güven olmak üzere cezaevlerindeki siyasi tutsaklarla birlikte Strasbourg, Galler, Almanya, Hollanda ve Kanada, Avusturya ve İsviçre’deki açlık grevcileri direnişin meşaleleri olmuşlardır” denildi.

Newroz ruhuyla direnişi yükseltelim

Newroz Hazırlık Komitesi, “Newroz ruhu ile direnişi yükseltelim. 2019 baharında Kürdistan’ın dört parçasında ve Ortadoğu’da direnenlerin mücadelesi kazanacaktır. 2019 Newroz sloganı ile hep birlikte tecridi yıkalım, faşizme karşı durarak özgür Kürdistan’ı yaratalım. Açlık grevcilerimizin talep ve istemlerini birlikte haykırarak bize dayatılan karanlık perdesini yıkalım” mesajı verdi.

Ulusal kıyafetler ve renklerle katılalım

Kürtlerin en büyük ulusal bayramı olan Newroz’a kitlesel katılımın önemine vurgu yapan Hazırlık Komitesi, “Başta Kürt halkı o gün işe gitmeyerek, kapısını kilitleyerek ailece Newroz’a katılmalıdır” çağrısında bulundu. Halka ulusal kıyafetler, renk ve bayraklarla Newroz’a davet eden Tertip Komitesi, özellikle de açlık grevi direnişlerine dikkat çeken döviz, pankart gibi materyallerin taşınmasının önemine vurgu yaptı.

İki koldan yürüyüş

Frankfurt’taki Newroz kutlaması yeşil ve kırmızı koldan yapılacak yürüyüşlerle başlayacak. Sabah saat 09.00’da yeşil koldaki yürüyüş Bockenheimer Warte’de (Hamburg, Bremen, Niedersachsen, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen, Berlin, Schleswig-Holstein ve NRW); kırmızı koldaki ise Alte Oper’de (Hessen, Rheinland-Pfalz, Saarland, Baden-Wüttemberg ve Bayern) başlayacak. Her iki kol bir süre sonra birleşip miting alanına doğru hareket edecek.

Saat 13.00’de başlaması planlanan Newroz etkinliğinde Almanya, Kuzey Kürdistan ve Rojava’dan siyasetçiler ve sivil toplum örgütleri temsilcileri konuşmacı olarak katılacak. Newroz’da sanatçılar Nuarin, Dilovan, Grup Abdal, Abbas Ahmed, Bandista da sahne alacak. 

 (Ö.Politika)

Bu haber 297 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
1983’ten beri Avrupa’da sürgünde yaşayan Gazeteci Hüseyin Narlı (Ökkeş Ünlü..