Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / "Kayyumu ‘Xızır’ olarak adlandırmak Alevilere hakarettir"

"Kayyumu ‘Xızır’ olarak adlandırmak Alevilere hakarettir"

12 Şubat 2019, 08:35

“Devletin tayin ettiği kayyumu Xızır olarak adlandırmak Alevilere hakarettir. Her şeyden önce kendini yok edenle işbirliğidir”

PİRHA – Pir Süleyman Deprem, Tunceli Cemevi başkanının, Tunceli kayyumu için sarfettiği ‘Xızır’ benzetmesini eleştirerek “Devletin tayin ettiği kayyumu Xızır olarak adlandırmak Alevilere hakarettir. Her şeyden önce kendini yok edenle işbirliğidir” dedi.

Tunceli Cemevi başkanının, Tunceli Belediyesi Kayyumu için yaptığı “Xızır” benzetmesine tepkiler sürüyor. Sinemilli Ocağı pirlerinden Süleyman Deprem, PİRHA’ya yaptığı açıklamada “‘Xızır’ olarak ifade edilen kayyum, olsa olsa Hızır Paşadır” diyerek “Aleviliği tanımayıp, inkar imha ve asimilasyon doğrultusunda cemevlerini ‘cümbüş evi’ diye ilan eden bir zihniyetin mensubu kayyum olarak atanmıştır” eleştirisini yaptı.

“HIRSIZIN DARDA KALDIĞI ZAMAN ÇAĞIRDIĞI XIZIR, XIZIR DEĞİLDİR”

Dersim’de Alevi kültürüne bilinçli bir müdahalenin söz konusu olduğunu söyleyen Pir Süleyman Deprem, “Eskiden Aleviler öldürülüp, hapse atılıp Alevilik için fetva verilirdi, şimdi Alevilik yok edilmeye çalışılıyor” diyerek sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:

 

 

“Bir kayyumu, bir siyasi yetkiliyi, ‘Xızır’ olarak ilan etmek Alevilerin Xızır anlayışı ile dalga geçmektir. Biz, Xızır’ı darda kaldığımız zaman çağırırız. Ama bir hırsızın darda kaldığı zaman çağırdığı Xızır, Xızır değildir. Bizde rastgele çağıranın çağrısına uyan bir Xızır anlayışı yoktur.”

“KAYYUMU XIZIR OLARAK ADLANDIRMAK ALEVİLERE HAKARETTİR”

Pir Süleyman Deprem, Tunceli Cemevi başkanı için “Devletin asimilasyon politikası doğrultusunda tayin ettiği kayyumu Xızır olarak adlandırmak Alevilere saygısızlıktır” diyerek sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Eline, diline, beline sahip olup özüne, sözüne, sazına, nazına, niyazına sahip olan, aşına, işine, eşine sahip olup kendisiyle, yaşamla, toplumla barışık bir insanın dara düştüğünde çağırdı Xızır ile sözüm ona adının arkasına ‘pir’ koyarak ne idüğü belirsiz, Aleviliğin temel ilke ve esaslarını, yasalarını, enel-hak felsefesini, barışı, ortak paylaşımı, Rıza Şehri ilkesini hiçe sayarak, kayyumu Xızır olarak adlandırmak Alevilere hakarettir. Her şeyden önce kendini yok edenle işbirliğidir.”

Bu haber 130 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Sivas’ta Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993 yılında ikisi otel çalışanı 35 ins..