Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Xızır’ın nefesi Güven’e ulaşsın…

Xızır’ın nefesi Güven’e ulaşsın…

02 Şubat 2019, 08:55

Leyla Güven’in başlattığı açlık grevine destekler de çığ gibi büyüyor.Aleviler de bu konuda duyarsız kalmayarak Almanya’da süresiz dönüşümlü açlık grevi başlattılar.

Leyla Güven açlık grevine başlayalı 85 gün oldu. Cezaevinde başladığı direnişine şimdi evinde devam ediyor. Güven’in kararlı duruşu, haklı ve meşru mücadelesi başta kadınlar olmak üzere direnen her kesime umut oluyor, güç veriyor.

Zira tek adam rejiminin antidemokratik uygulamaları hak talep etme konusunda artık başka bir yol bırakmamıştır.

Leyla Güven’in başlattığı açlık grevine destekler de çığ gibi büyüyor.
Aleviler de bu konuda duyarsız kalmayarak Almanya’da süresiz dönüşümlü açlık grevi başlattılar.

Dortmund kentinde bulunan Dortmund ve Çevresi Alevi Dergahı’nda 24 Ocak’ta “Zalime karşı direnmek haktır” şiarıyla başlatılan destek grevi Xızır ayı dönemine rastladığı için de oldukça önemlidir.

Zira zulme karşı gelmek Aleviliğin ikrarlarındandır. İnanç gereği zalime boyun eğilmez, zulmün karşısında, mazlumun yanında durulur. Xızır Alevilikte önemli bir külttür. Darda ve zorda olana yetişir, umut olur, derman olur, su olur, aş olur. Xızır ayı Aleviler açısında kutsal bir aydır. Bu ayda Xızır huzurunda zorluklar giderilmeye çalışılır. Hak ve adalet olgusu en eşit şartlarda işletilmeye çalışılır. Xızır ne sadece gökte, ne sadece yerdedir. Xızır içimizdedir.

Dolayısıyla hakları gasp edilenlerin, zulme uğrayanların yanında olmak Aleviliğin kendi doğasında mevcuttur. Nitekim zulme sessiz kalmak bu suça ortak olmaktır.

***

AKP döneminde Alevilere yönelik asimilasyon politikaları daha da artmıştır. AKP iktidarını sağlamlaştırmak adına her dönem yenilediği politikalarla Alevileri es geçmemiştir. Nefret söylemleri müfredata kadar işleyen bir zihniyet olarak, her daim yok etme planlarını devreye sokmuştur. Alevi kurum temsilcilerine saldırmaktan çekinmemiştir, zaman zaman onları hain ilan etmiştir, inancı müfredattan çıkarmış, içeriğini boşaltmıştır. Zaten cemevleri onlar için kültür evleridir, inanç açısından hükmü yoktur.

Alevi örgütlenmesindeki açığı kullanarak, birçok Alevi kurum temsilcisini yanına çekmeye çalışmıştır. Avrupa’ya, devşirdiği dedelerini yollayarak, yok edemediği Alevi inancında, Alevi toplumunda tahribatlar yaratmaya çalışmıştır. Nitekim bu ülkelerin başında Almanya geliyor. Almanya’ya bizzat AKP tarafından görevlendirilerek, gri pasaportlu dediğimiz dedeler gelerek erkan yürütmüştür.

***

Dortmund’ta başlatılan destek grevine ziyaretler devam ediyor. Birçok dergahta da hafta sonu destek amaçlı grevler yapılacak. Fakat bu desteğin çok daha büyümesi gerekir. Öyle ki Dortmund dergahında başlatılan süresiz dönüşümlü açlık grevi ile birlikte ziyaretçi profili de zenginleşti. Destek vermek isteyenler bir olup dergaha aktı. Normalde dergaha ziyarete gitmeyenlerde destek vermek amacıyla oradaydı.

Alevi inancının özünü de oluşturan bir olma hali, böylesi bir dönemde, bu haklı ve meşru mücadeleyi görmekten, bu sese ses olmaktan geçer.
Her şeyi tekleştiren iktidarın kendinden olmayanı yok etme politikası ile hareket ettiği bir atmosferde, bütün farklılıklar bir olmalı, zulme karşı durmalıdır.

Bu anlamda Dortmund’ta başlatılan destek grevi önemlidir, gereklidir.

Elif Sonzamancı / Politika

Bu haber 100 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Sivas’ta Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993 yılında ikisi otel çalışanı 35 ins..