Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / ‘İzmir’de 17 cemevi belediyenin işgalinde; IŞİD kılıklı kişiler toplantı yaptı’

‘İzmir’de 17 cemevi belediyenin işgalinde; IŞİD kılıklı kişiler toplantı yaptı’

31 Ocak 2019, 13:17

Alevilere yönelik asimilasyon her alanda devam ediyor. İzmir’de bulunan belediyelere bağlı 17 cemevinde, Alevilerin ibadetlerini yapmak, lokmalarını dağıtmak için izin almak zorunda bırakıldıkları belirtildi. Çiğli Şube Başkanı Hüseyin Han, “Bu cemevinde IŞİD kılıklı insanların toplantı yaptıklarını biliyorum” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nın İzmir’de 4 şubesi bulunuyor. Güzelbahçe, Uzundere, Karşıyaka ve Çiğli’de. Bir bütün olarak İzmir’e hitap edebilmek için İzmir’in bütün ilçelerinde temsilcilikler oluşturdular.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmir Temsilciler Meclisi’nin dönem sözcüsü aynı zamanda Çiğli Şube Başkanı Hüseyin Han, ayda bir toplantılar yaptıklarını belirtti. Geçtiğimiz günlerde İzmir Temsilciler Birliği’nin düzenlediği Alevi kurultayından bahseden Han, asimilasyon politikalarına karşı bu çalışmaları yaptıklarını aktardı. Han, “Sadece merkezi hükümetten ya da dışarıdan asimilasyonu düşünmemek gerekir. Özellikle içimizdeki hınzır paşaları aşmak çok zor. Alevi ritüellerini bilmeyen Alevi toplumu içerisinde yaşamayanlara verecek cevaplarımız vardır. Ama Alevi toplumu içinde yaşayanlar maalesef bir cevap veremiyoruz. Verdiğimiz zaman da başka bir cevap alıyoruz. Dolayısıyla asimilasyon üzerinde çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Han, Alevilere yönelik bu asimilasyonun bir ayağının ise İzmir’deki belediyeler tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Yaklaşık 17 tane cemevinin belediyeler tarafından işletildiğine dikkat çeken Han, kültür merkezi olarak geçen cemevlerinde bazı toplantı ve etkinliklerinin belediyeden izin alan herkes tarafından yapıldığını aktardı. Yapacakları cem, oruç açma, lokma dağıtma gibi durumlar içinse eskiden dilekçe ile şimdi ise arayarak izin aldıklarını dile getiren Han, “Cemevlerimiz belediye tarafından işgal edilmiş” dedi.

“IŞİD KILIKLI KİŞİLER CEMEVİNDE TOPLANTI YAPTILAR”

Han yaşadıkları bazı olaylardan örneklerle sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu cemevinde IŞİD kılıklı insanların toplantı yaptıklarını biliyorum. ‘Siz ne yapıyorsunuz burada’ dediğimizde ‘Toplantımız var’ dediler. Hiç duymadığımız bir kurum adını söylediler. Bize hiç sormuyorlar çünkü belediyeden talep ediyorlar. ‘Belediye cemevlerinde böyle bir çalışma yapmamalı’ dedik. ‘Orası kültür merkezi her vatandaş orada çalışma yapabilir’ cevabını almıştık.”

“Çünkü burası belediye tarafından kültür merkezi olarak kullanılmakta. Bize de cemevi olarak kullandırılmaktadır. Yani cemevimiz belediye tarafından işgal edilmiş durumda. Biz de diyoruz ki kültür merkezi olarak kullanabilirsiniz ama cemevi olarak kullanamazsınız. Çünkü cemevi sadece Alevilerin toplantı ibadet cem yeridir. Bu anlamda müthiş bir şekilde asimilasyon yapılmakta. Bunu belki Aleviler çok farkında değildir ama biz yıllardır bunun çok büyük bir sıkıntısını yaşadık.”

“‘CEM YAPABİLİR MİYİZ’ DİYE İZİN ALIYORUZ”

 

 

İlk zamanlar ‘cem yapabilir miyiz’ diye dilekçe ile başvurduklarını hatırlatan Han, “Onlardan onay gelirse yapıyorduk. Muharremde oruç tutuluyordu. Oruç lokmaları, yemekleri veriliyordu. Onlarda da dilekçe veriyorduk. Böyle garip şeylerle karşılaştık. Şimdi burada bir müdür atamışlar. Müdüre whatsapp üzerinden ya da sözlü olarak arayıp haber veriyoruz. Gerekirse belediye kültür müdürlüğü ile görüşüyor. Kültür müdürlüğü ne zaman tamam uygundur derse yapabiliyoruz.” dedi.

En çok asimilasyonun bu tür yerlerde yaşandığına dikkat çeken Han, bunlara ilişkin defalarca görüşmeler yaptıklarını söyleyerek, “Büyükşehir de buranın bir cemevi olduğu ve kültür merkezi olarak inşa edildiğini söyledi. Ama burası cemevidir. ‘Ya boşaltın ya kapatın ya da cem merkezini kapatıp kültür merkezi olarak kullanabilirsiniz’ cevabını aldık” ifadelerini kullandı.

“ALEVİLER SUİSTİMAL EDİLİYOR”

Han sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir milyona yakın Alevi var İzmir’de. CHP’nin yerel iktidarıdır. Alevilerin çok politik bir yapısı da var. Oralarda yer alıyorlar. Çok rahatlıkla asimile edebilecek çalışmalar da yapılıyor. Belki Aleviler de bunun farkında değil. Hatta bazen deniliyor ki hak razı olsun. Belediye böyle bir cemevi kazandırdı bize gibi. Ne istiyorsunuz belediyeden diyorlar. Biz de belediyelere sağ olun var olun ama bunları Alevilere teslim edin dedik. Yani İzmir’de biraz sosyal demokrat olduğu için onu biraz suistimal ediyor.”

İŞGALE KARŞI İŞGAL

17 cemevinin işgal edildiğini söyleyen Han, “Eğer kültür merkezi adını kaldırıp cemevi adını koymazsanız burayı biz işgal ederiz. Kültür merkezi tabelasını kaldıracaksınız. İşgalden kurtarmak için işgal edeceğiz” çağrısında bulundu.

İZMİR/PİRHA

Bu haber 141 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
Sivas’ta Madımak Oteli’nde 2 Temmuz 1993 yılında ikisi otel çalışanı 35 ins..