Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Gözaltına alınan DEDEF Başkanı için eş zamanlı açıklama

Gözaltına alınan DEDEF Başkanı için eş zamanlı açıklama

26 Aralık 2018, 20:47

Dersim Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Haydar Ben’in gözaltına alınmasına Alevi örgütleri ile emek ve demokrasi güçleri tepki gösterdi. Eş zamanlı olarak yapılan açıklamada, Ben’in bir an önce serbest bırakılması istendi.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Ben bugün sabah saatlerinde İstanbul’da evine baskın yapılarak gözaltına alındı. Soruşturmada gizlilik olduğu gerekçesiyle Ben’in neden gözaltına alındığı henüz bilinmiyor.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) bileşenleri İstanbul başta olmak üzere Ankara, Mersin, Dersim ve Kocaeli’de eş zamanlı basın açıklaması ile gözaltıya tepki gösterdi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapılan açıklamaya Munzur Çevre Derneği, Karakoçan Dernekleri Federasyonu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Dernekleri Federasyonu, Dersim Araştırmalar Merkezi, HDP, Dersimli sanatçılar ve çok sayıda kişi katıldı.

Gözaltı ve sindirme politikalarının ilk olmadığını belirten DEDEF Genel Sekreteri Hasan Şen, “Federasyon genel başkanımız AKP’nin baskıcı ileri demokrasi safsatasının son kurbanı olmuştur. Ali Haydar Ben’in derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.” dedi.

 

 

“TOPLUM NEFES ALAMAZ HALE GELDİ”

Şen, daha önce de 2017 yılında yönetim kurulu üyesi Aysel Ekmekçi, 2018 Bursa Şube Başkanı Hediye Zengi, Gemlik Dernek Başkanı Ayhan Işık’ın da keyfi uygulamalarla gözaltına alındığını ve DEDEF Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Kıt ile Munzur Koruma Kurulu üyesi Onur Yanardağ’ın hala tutuklu olduğunu hatırlattı.

Şen, “Anti demokratik uygulamalar son günlerde devasa boyutlara ulaştı. AKP hükümetini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren herkes mutlaka polis sorgusundan geçirilmekte, yasal kısıtlılıklar uygulanmakta ve bir çoğu da tutuklanmaktadır. Her geçen gün büyüyen antidemokratik uygulamalarla toplum artık nefes alamaz hale geldi.” dedi.

“BEN NEDEN GÖZALTINA ALINDI?”

Şen, DEDEF Başkanı Ali Haydar Ben’in, Dersim’de baraj ve HES’lere karşı çıktığı, Dersim’de yanan yüzlerce hektar ormanı söndürmeye gittiği, Dersim’de yayla yasaklarına karşı çıktığı, Dersim’de 37-38 de yaşananları kamuoyuna duyurduğu, Dersim’in inanç ve dillerine sahip çıktığı, Dersim’de el konulmaya çalışılan Munzur Kültür ve Doğa festivalinin halkın olduğunu savunduğu ve Dersim’de her türlü antidemokratik uygulamalara karşı çıktığı için gözaltına alındığını vurguladı.

Ben’in serbest bırakılmasını isteyen Şen, “Dersim halkının örgütlü gücünün AKP’ye boyun eğmeyeceğini ve AKP’nin tüm kirli oyunlarını boşa çıkaracağına inanıyoruz.” dedi.

“BEN TUNCELİ VALİLİĞİ’NİN EMRİYLE GÖZALTINA ALINDI”

Açıklamanın ardından söz alan abisi Hüseyin Ben ise gözaltına ilişkin konuştu. Sabah 5’te baskının yapıldığını söyleyen Ben, “Bize sunulan gerekçe, Tunceli Valiliği’nin emriyle Ali Haydar Ben gözaltına alındı. Bizim evimizde aranmadık yer kalmadı.” dedi.

 

 

AKYOL: DAHA ÇOK DAYANIŞMAYA İHTİYACIMIZ VAR

Karakoçan Dernekleri Federasyonu Abdülaziz Akyol da, “AKP iktidarı son 15 yıldır gözaltı ve tutuklamalar ile cezaevlerini doldurmaktadır. Topyekün saldırılara karşı topyekün mücadele gerekiyor. Bu da sokakların özgürleşmesinden geçiyor. Daha çok dayanışmaya ihtiyacımız var. Her alanda muhalifler olarak karşı koyuşu örgütlemek zorundayız” ifadelerini kullandı.

YEŞİLGÖZ: DEMOKRASİ GÜÇLERİ İLE BİRLİKTE MÜCADELE ŞART

Dersim Araştırmalar Merkezi Yöneticisi Selman Yeşilgöz de şunları söyledi:

“Baskıcı iktidarların her dönem başvurdukları yollardır. Uzun süredir demokrasi güçlerine yönelik baskılar hukuksuz bir şekilde devam ediyor. Bu hukuksuzluğa karşı demokrasi güçleri yan yana mücadele etmesiyle baş edilebilir.”

GÖKÇE: GÖZALTILAR HUKUKSUZ

Doğu ve Güneydoğu Dernekleri adına Kayyder Eş Başkanı Tuncay Gökçe ise, gözaltının hukuksuz olduğunu söyleyerek, “Bizler gibi sivil toplum kuruluşlarının kendi doğasına, kültürüne değerlerine insanlığa sahip çıktıkları için barışa kardeşliğe değer verdikleri için tutuklandıklarına inanıyoruz. AKP hükümeti derhal bu politikalardan vazgeçmelidir.” dedi.

YILDIZ: BU BASKICI POLİTİKALARI KINIYORUZ

Munzur Çevre Derneği Başkanı Ali Yıldız, siyasi iktidarın geçmişten bugüne kadar özellikle Dersim coğrafyasına yönelik kapsamlı politikalarının olduğunu söyledi. Yıldız, bugün de kurumlarına yönelik hayatın her alanında demokrasi mücadelesi veren herkesi bu baskıcı politikalarını sürdürdüğünü belirtti. Yıldız, “Bu politikaları devam ettirebilmek için daha da azgın saldırmakta. Özellikle doğamıza yönelik azgın saldırılar devam ediyor. Bu baskıcı faşist politikaları kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

PİRHA/İSTANBUL 

Bu haber 136 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
DERSİM - Munzur Özgür Aksın Meclisi, Munzur Gözelerinde hayata geçirilmek i..