Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / İzmir Dersimliler Derneği: Ali Haydar Ben serbest bırakılsın

İzmir Dersimliler Derneği: Ali Haydar Ben serbest bırakılsın

26 Aralık 2018, 20:44

İzmir Dersimliler Derneği yaptığı basın açıklamasında artarak devam eden baskı, gözaltı ve tutuklamalara tepki gösterilerek, önceki gün gözaltına alınan DEDEF Başkanı Ali Haydar Ben’in serbest bırakılmasını istedi.

İzmirde DEDEF Başkanı Ali Haydar Ben’in gözaltına alınmasına ilişkin basın açıklaması yapıldı. İzmir Dersimliler Derneği tarafından İzmir İnsan Hakları Derneği’nde yapılan açıklamaya Sosyalist Meclisler Federasyonu ve Demokratik Alevi Dernekleri İzmir Şubesi katıldı. Açıklamayı İzmir Dersimliler Derneği yöneticisi Kemal Mutlu okudu.

DEDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ali Haydar Ben’in sabahın erken saatlerinde evine baskın yapılarak gözaltına alındığı hatırlatılan açıklamada,  her türlü gözaltı, baskı ve yıldırma politikalarına tepki gösterildi.

“ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMALAR ARTARAK DEVAM EDİYOR”

Açıklamada, bu gözaltı ve tutuklamaların ilk olmadığı daha önce 2017 yılında yönetim kurulu üyesi Aysel Ekmekçi, 2018 yılında Bursa Şube başkanı Hediye Zengi, Gemlik Dernek başkanı Ayhan Işık, Genel başkan yardımcısı keyfi uygulamalarla gözaltına alındıkları belirtildi. Ayrıca DEDEF Yönetim Kurulu Üyesi Duygu Kıt ve Munzur Koruma Kurulu üyesi Onur Yanardağ’ın da hala tutuklu olarak cezaevinde bulunduğuna dikkat çekildi.

 

 

2015 yılından bu yana başlayan anti demokratik uygulamaların artarak devam ettiği belirtilen açıklamada, AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirenlerin bir çoğunun tutuklandığının altı çizildi.

Özellikle doğru habercilik yapan gazeteler ve gazeteciler üzerindeki baskıların da artarak devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek herkesin haftalarca gözaltında tutulduğu belirtildi.

“JANDARMA, ADLİYE TAMAMEN AKP’NİN ARKA BAHÇESİ”

“Doğasını, evini, merasını, mahallesini, deresini, denizini korumak isteyenler ve haksız yere işten atılanların işini geri isteyen ve bunun için ses çıkaran herkes AKP hükumetinin gözünde bir düşman halini almıştır. Mahallesinde doğa için mücadele eden insanlar gerekçe uydurulup gözaltına alınmakta ve tutuklanmaktadır” diye konuştu.

Devletin polisi, jandarması ve adliyesinin tamamen AKP’nin arka bahçesi halini aldığı ve uyduruk bir takım ‘milli’ çıkarlar gerekçesiyle AKP’li olmayan herkesin düşman ilan edildiği kaydedilen açıklamada, Ali Haydar Ben’in Dersim coğrafyasının inancına ve doğasına sahip çıktığı ve yapılan haksılıklara ses çıkardığı için gözaltına alındığı belirtildi.

Bu haber 139 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
DERSİM – Munzur Gözeleri’nde açılan stantlar, Ovacık Kaymakamlığı’ndan geld..