Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / Semah Dergisinin 43. Sayısı Okuyucusuyla Buluştu

Semah Dergisinin 43. Sayısı Okuyucusuyla Buluştu

26 Aralık 2018, 20:02

Demokratik Alevi Federasyonu‘nun (FEDA) Avrupa’da iki ayda bir çıkan Semah dergisi, Ocak/Şubat 2019 aylarının 43. Sayısı, okuyucusuyla buluştu.

İrfan Dayıoğlu, Hüsnü Çavuş, Ayten Şimşir, Jinda Deniz, Ali Köylüce, Veli Kaya, Şahin Polat, ve Şenol Hantekin’in ortaklaşa yayına (Redaksiyon) hazırladıkları, Demokratik Alevi Federasyonu‘nun (FEDA) Avrupa’da iki ayda bir çıkan Semah dergisi, Ocak/Şubat 2019 aylarının 43. Sayısı, okuyucusuyla buluştu.

Yeni yılın bu ilk sayısında, kapağında da bir yeniliğin göze çarptığı görülen Semah dergisinin bu sayısında; ağırlıklı olarak “Gaxan, Heftémal ve Xızır“ konularına yer verilmiş.

Derginin sunum yazısının başlangıcında;

“Merhaba Sevgili Canlar, Bu yeri yılın ilk günlerinde, geride bıraktığımız 6 yılımız ve 43. sayımızla sizlerelerle birlikte olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Şuana kadar bize gösterdiğiniz ilgi ve alakadan ötürü hepinizi sevgi ve saygıyla selamlarken, Semah Dergisi Yazıkurulu olarak bu yeni yılda cümle Canlarımıza sağlık mutluluk, barış ve kardeşlik diliyoruz. Bulunduğunuz tüm ortamlar, yeryüzü cennetiniz olsun!“ Cümleleri yer alırken, tanıtımın sonuç bölümünde ise “Sevgili Canlar, 7. yılımızın bu ilk sayısında sizlere ağırlıklı olarak önemli-kutsal günlerimizden, Gaxand, Xızır ve Heftémal bağlamında farklı yazılarla mihman olduk. Bunun yanısıra Alevi dünyasını ilgilendiren siyasi-politik gelişmeler ekseninde ve yıllık yaşanılanların bir dizinini sunmaya çalıştık. Semah dergimizi okuyun-okutun, arşiv olarak gelecek nesillere saklayın! Yeni yılınız kutlu olsun! Ser sala we piroz be! Xızır yar ve yardımcınız olsun! Hak ile kalın!” yer alırken 43. Sayısına yazıları, araştırmaları vb haberleri ile katkı sunan yazarlar ve kaleme aldığı yazılar ise şöyle sıralanmış..

Erdoğan YALGIN; Takvimsel bağlamda Rêya Heqi İnancında kusal günlere bir bakış

Dilşa DENİZ; Alevilik, Kürtlük ve Asimilasyon; Osmanlıdan Cumhuriyet‘e bir klasik

Hüsnü ÇAVUŞ; Devletin Alevilere staretejik yaklaşımı; Kendi kanlı sofrasına düşkün yaratmaktır

Ayten ŞİMŞİR; Raa Haq Alevi süreğinde Doğa, İnsan ve Xızır

Şenol HANTEKİN; Na Haka karşı Rêya Heq-Hak yolunu savunmak, Yla ikrar Pir’e talip olmakla olur!

Ali Hüsein KERİM;  Rêya/Raa Heqi İnancındaki ‚Gulbang‘ ve ‚Kirve‘ sözcükleri etimolojisi

Hakan KERİMOĞLU; Gağan

Zeynel GÜL; Xızır İlyas kültürü üzerine bilgi ve söylemler

Ersin ÖZGÜL; Xınıs‘da son düşkün Cemi

Polat ŞAHİN; Dîna Fanîye de Xeyr û Wayir

Aziz TUNÇ; Bir özgürlük sevdalısı; Mustafa DEPREM  

Can KASAPOGLU; Semah Panorama

İrfan DAYIOĞLU; Araştırmacı-Yazar Ethem XEMGİN’in ardından

6 yılı geride bırakan Semah dergisinin, kendi dağıtımını ise Avrupa şartlarında hem FEDA’ya bağlı dergahlar ve hemde fedakâr okuyucuları tarafından gerçekleştirilmekte. Derginin her geçen sayısıyla büyük ilgi görmesi ve okuyucu kitlesinin büyümesi ise yayın kurulunu ayrıca sevindirirken derginin daha fazla okuyucu kitlesine ulaşması, verilen emeklerin bir karşılığının olması için dergi  yöneticileri 'herkese görev düşüyor, oku, okut, sahiplen' çağrısı yapıldı.

Derginin Yazışma ve isteme Adresi ise şöyle;

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Semah Dergisi
Overfeldweg 34a

51371 LEVERKUSEN / Almanya

(FEDA Basın Birimi)

Bu haber 178 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Pire Piran mede derde giran/ Eşk u Revan Xêrê Meydan/ Ya Heq Can Li Meydan..