Lütfen bekleyin..
Munzur Haber / FEDA'dan 40.Ylında Maraş açıklaması

FEDA'dan 40.Ylında Maraş açıklaması

26 Aralık 2018, 10:57

Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) yaptığı yazılı açıklamada Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Açıklamada katliamın üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen faillerinin hala yargılanmadığına dikkat çekildi.

FEDA yaptığı yazılı açıklamada Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı. Açıklamada katliamın üzerinden 40 yıl geçmesine rağmen faillerinin hala yargılanmadığına dikkat çekildi.

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Dersim Katliamından sonra, vahşet boyutuyla Alevi Kürt katliamından birisi de Maraş katliamıdır. Özellikle Dersim katliamından sonra Devlet tüm Aleviler üzerinde bu katliam politikasını sürekli devrede tutmuştur. Raa Haq Alevi Süreği hem etnik kimliği, hemde inanç kimliği ile birlikte, devlet tarafından sürekli potansiyel bir tehlike olarak görülmüştür.

Cumhuriyetle birlikte bu katliamlar resmi bir politikaya dönüşmüş, tüm Alevi ve Kürt halklarına, inançlarına dönük sistematik bir devlet politikası haline gelmiştir.

 

 

Cumhuriyet bu aracın propagandacısı olmuştur Türkiye’de. Bugün AKP İktidarı döneminde bu hakikat gözle görülen en yalın haliyle yaşanmaktadır. AKP döneminde tüm Aleviler devletin tehdit ve inkarıyla karşı karşıyadırlar. Bugün en büyük tehlikenin ağzında Aleviler vardır.
40 yılı geride bırakan Maraş Katliamı halen aydınlanmadı. Bu katliamı yapan ve planyanlar ne cezalandırıldı, ne de yargılandı. Bu katliam cumhuriyetin kanlı yüzü ve tarihinin belgesidir. Bu katliam Kürt Alevilerin kendi öz topraklarından göçertme planıydı.

Bugünde bu katliam farklı planlarla devreye sokulmaya çalışılıyor.  Maraş’ta mülteci kampı adı altında Terolar köyünde kurulan kamp bu planların bir parçasıdır.  Bir kez daha devletin eliyle Alevi Kürtler mecburu iskana tabi tutulmak isteniyor.

Kadimden bu yana, direnen, biat etmeyen, ser verip sır vermeyen Hakikatçı Alevi önderlerin direniş tarihini hatırlatmak istiyoruz. Bu yolun sahipleri zülme boyun eğmedikleri için dar ağaçlarında şah deyip, serdar olup, başkaldırdılar. Bir kez daha  FEDA olarak, zulüm kimden gelirse gelsin, ne kadar katliamlar yapılırsa yapılsın ne etnik kimliğimizden, ne inanç kimliğimizden vazgeçmedik. ”

Bu haber 154 kere okundu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorisindeki Diğer Haberler
“Pire Piran mede derde giran/ Eşk u Revan Xêrê Meydan/ Ya Heq Can Li Meydan..